Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Petra StoparPetra Stopar

Premiera filma Ben-Hur navdušila poslušalce Radia Ognjišče

Slovenija | 25.08.2016, 20:47

V ljubljanskem Koloseju (Karantanija cinemas d.o.o.) je bila sinoči premiera filma Ben-Hur. Medijski sponzor premiere je bil Radio Ognjišče, zato je bilo med obiskovalci, ki so si film v Sloveniji ogledali prvi tudi precej takih, ki so do vstopnice prišli preko nagradne igre. Začetek premiere in podelitev nagrad je vodil sodelavec Jure Sešek, med gledalci pa so bili tudi nekateri sodelavci, med njimi glavni in odgovorni urednik Radia Ognjišče msgr. Franci Trstenjak.

Nekatere gledalce smo po filmu ujeli pred mikrofon, vse je zgodba navdušila in nagovorila, o sporočilu filma pa so si bili enotni, da je mir mogoč le v odpuščanju in sodelovanju. „Film ima zelo močno sporočilo, kljub temu, da je v njem veliko nasilja. Pač je bil takrat takšen čas,“ je povedala Sonja. Tudi Heleno je film navdušil, saj sporoča, da je nad vsem nasiljem, predvsem pa pri končanju tega potrebna odpuščanje in ljubezen. „Dolgo čakaš v filmu, da se to zgodi, ampak na koncu se zgodi, podobno kot v življenju,“ je dejala. Da je sporočilo močno je ocenila tudi Marjana. „Sporočilo filma je zelo primerno sklepu svetemu letu usmiljenja.“

„V bistvu je bilo zelo napeto. Občasno se mi je zdelo, da sem v čisto drugem času in kakšni boji se lahko razvijejo med bratoma za premoč drug drugega. Posebej se me je dotaknilo in me pretreslo Jezusovo trpljenje in na koncu sprava, ko tisto njuno sovraštvo naenkrat pade,“ je dejala Nuška in dodala, da ogled filma priporoča tudi drugim. Sporočilnost filma pa je po mnenju obiskovalca premiere Štefana naslednja:„Sprava kljub vsemu trpljenju. Neskončnemu trpljenju. Na koncu sprava. Iz tega bi se vsi morali nekaj naučiti. Zopet nam je to prikazano v filmski klasiki pred našimi očmi in upam, da to publika tudi razume. Jaz sem to razumel tako,“ je dejal Štefan.

Trpljenje, usmiljenje, sprava ...

V novi filmski interpretaciji kultnega romana o ljubezni, izdaji, maščevanju in iskanju odrešitve se vrnemo v čas rimljanske zasedbe Jeruzalema. Plemič Ben-Hur je po krivi obtožbi posvojenega brata Messala obsojen na dolgoletno suženjstvo. Kljub krutim razmeram na galeji uspe preživeti in ko med krvavo bitko reši življenje senatorju, si znova prisluži svobodo. Ker mu dušo razžira bratovo izdajstvo, se vrne v Palestino in tam spozna premožnega šejka Ilderima. Z njegovo konjsko vprego Messalo izzove na vratolomno dirko na veličastnem rimskem dirkališču, kjer vsak trenutek odloča o večni slavi ali smrti.

Ben-Hur je ugledni judovski princ, ki se upre svojemu bratu, zdaj rimskemu častniku, ko slednji od njega zahteva, da poimensko navede sovražnike Rima. Messala ga po krivem obtoži izdaje, kaznuje njegovo družino in Ben-Hura obsodi na suženjsko delo veslača na rimski galeji. Po petih letih suženjstva se Ben-Hur vrne v domovino, kjer išče maščevanje, a najde odrešitev.

Več o zgodovini zgodbe

Epsko popotovanje Ben-Hura se je pričelo daljnega leta 1880, ko se je roman Lewa Wallacea, poimenovan Ben-Hur: Zgodba o Kristusu, mahoma zavihtel na vrh najbolj vplivnih krščanskih knjig dvajsetega stoletja. Biblijsko pripoved o izdanem judovskem princu, pahnjenim v suženjstvo in zastrupljenim z mislijo na maščevanje, sta nato ovekovečili dve resnično izjemni filmski adaptaciji. Prva iz leta 1925 velja za eno največjih uspešnic in najdražjih produkcij Hollywooda neme dobe, medtem ko je istoimenski remake iz leta 1959 svoj kultni status okronal z rekordnimi 11 oskarji. Poleti bo ta brezčasna zgodba zaživela še v novem tisočletju, ko bomo polni pričakovanja ponovno vstopili v areno, kjer nam bodo dih jemale legendarne dirke s kočijami.

Zanimivost

Devetminutni prizor dirke z rimskimi kočijami iz leta 1959 sodi med najslavnejše prizore v filmski zgodovini. Zanj so zgradili dotlej največje filmsko prizorišče, pri snemanju pa je sodelovalo kar 15.000 statistov. Sicer je film osvojil skupno 11 oskarjev – rekord, ki sta ga izenačila šele Titanik (1997) in Gospodar prstanov: Kraljeva vrnitev (2003).

Vir: Kolosej

Slovenija, Radijski utrip
p. Metod Benedik (photo: STA) p. Metod Benedik (photo: STA)

H Gospodu je odšel p. Metod Benedik

V 82. letu je umrl p. Metod Benedik, je sporočil provincial kapucinske skupnosti p. Primož Kovač. Bil je teolog, zgodovinar, profesor in brat kapucinske skupnosti. Nazadnje je živel in delal v ...

Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media) Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media)

Predolgo smo bili razdeljeni

Smo v tednu molitve za edinost med kristjani. Pri kapucinih v Celju bo nocoj ekumensko besedno bogoslužje, ki se ga bodo udeležili škof Maksimilijan Matjaž, evangeličanski škof Leon Novak, ...

Dr. Bogomil Ferfila in dr. Božo Cerar z novinarko Heleno Križnik (photo: Rok Mihevc) Dr. Bogomil Ferfila in dr. Božo Cerar z novinarko Heleno Križnik (photo: Rok Mihevc)

O miru po Trumpovo in še čem…

Donald Trump je že prvi dan svojega drugega mandata na čelu ZDA podpisal vrsto izvršnih odredb in ukazov. Če bo izkoristil minimalno prevlado republikancev v kongresu, lahko marsikaterega uzakoni, ...

Ilustratorka Irena Režek (photo: Jakob Čuk) Ilustratorka Irena Režek (photo: Jakob Čuk)

Packe so super

V Iskrici smo gostili ilustratorko in animatorko Ireno Režek. Povedala nam je, da so packe, ki se zgodijo med ustvarjanjem nekaj dobrega, saj jih lahko spremenimo v edinstveno umetnino. Tekom ...