Maja MorelaMaja Morela
Jakob ČukJakob Čuk
Tanja DominkoTanja Dominko
Papež, letalo (foto: Radio Vatikan)
Papež, letalo

Papež čez dober mesec znova na Kavkaz

Cerkev po svetu | 20.08.2016, 07:21 Marta Jerebič

Papež Frančišek se čez dober mesec vrača na Kavkaz. Potem ko se je junija mudil v Armeniji, ga od 30. septembra do 1. oktobra pričakuje Gruzija, 2. oktobra pa Azerbajdžan. V prvi državi bo preživel 41 ur, v drugi približno 10. Skupaj bo prepotoval več kot 6 tisoč kilometrov. V minulih dneh so že objavili geslo potovanja v Gruzijo: Pax Vobis oziroma Mir vam bodi! Predstavlja klic k pomiritvi v svetu in še posebej na omenjenem območju Azije.

Papež Frančišek se bo v Gruziji srečal s predsednikom države in drugimi predstavniki oblasti ter civilne družbe; s katolikosom in pravoslavnim patriarhom vse Gruzije Elijo II.; z asirsko kaldejsko katoliško skupnostjo; z duhovniki, redovniki in redovnicami; ter z oskrbovanci in zaposlenimi v cerkvenih dobrodelnih ustanovah. Daroval bo tudi sveto mašo in obiskal patriarhalno katedralo v mestu Mtscheta, ki so jo nedavno obnovili in uvrstili na seznam 'znamenitosti svetovne dediščine Unesca'. Tu so se Gruzijci leta 317 spreobrnili v krščanstvo in Mtskheta je še vedno mesto za sedež Gruzijske pravoslavne in apostolske cerkve. V nedeljo, 2. oktobra, bo papež svojo pot nadaljeval v Azerbajdžanu, kjer bo daroval sveto mašo v cerkvi Brezmadežne v salezijanskem centru v Bakuju, se srečal s predstavniki oblasti, pred odhodom pa bo imel še tri pomembna zasebna srečanja: s šejkom muslimanov na Kavkazu, pravoslavnim škofom v Bakuju in predsednikom tamkajšnje judovske skupnosti.

V teh dveh starodavnih ljudstvih na Kavkazu so katoličani zelo redki; Gruzija je pretežno krščanska (54 odstotkov je pravoslavnih), Azerbajdžan pa pretežno muslimanski (63 odstotkov šiitov in 33 odstotkov sunitov, vseh skupaj torej 96 odstotkov).

Papež je že 30. junija dejal, da bo jeseni Gruzijo in Azerbajdžan obiskal z namenom, da bo poudaril krščanske korenine teh dežel, hkrati pa spodbudil upanja in poti miru.

»Zgodovina nas uči, da pot miru zahteva vztrajanje in nenehne korake, začenši z najmanjšimi, ki se postopno večajo, zahteva tudi, da gremo naproti drugemu. Zato upam, da bodo vsi in vsak posameznik dali svoj prispevek k spravi.«

Kot kristjani smo poklicani, da smo kvas za bolj pravično in solidarno družbo, je še dejal papež.

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc) Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc)

Kako je Martin Golob do solz nasmejal Boruta Pahorja

Razprodana Festivalna dvorana je v četrtek gostila dobrodelno obarvan večer. Zanj sta v organizaciji Založbe Družina in Zveze prijateljev mladine poskrbela duhovnik Martin Golob in nekdanji ...

Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO) Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO)

Sobotna iskrica, ob kateri smo potrebovali robčke

Legendarna oddaja Sobotna iskrica, ki jo je več kot 30 let na našem radiu ustvarjal Jure Sešek, je prešla v roke mlajši generaciji. Oddaja bo tako živela naprej in prinašala teme zanimive mladim ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.