Maja MorelaMaja Morela
Jakob ČukJakob Čuk
Tanja DominkoTanja Dominko
Olimpijske igre (foto: Radio Vatikan)
Olimpijske igre

Pregled domačih dogodkov od 29. julija do 12. avgusta

| 13.08.2016, 14:59 Tanja Dominko

V minulem tednu smo Slovenci napeto spremljali dogajanje na olimpijskih igrah. Že prvi dnevi so nam prinesli kolajne. Zlato in bron sta si priborili judoistki Tina Trstenjak in Ana Velenšek, srebro pa kajakaš Peter Kauzer. Zaskrbljeno smo spremljali, kako se je širil požar, ki je izbruhnil na Kraškem robu, a so ga nato uspešno pogasili, kljub dopustniško obarvani politični sceni pa je za nekaj razgrete krvi poskrbela SLS in njene notranje napetosti, pregovorno hladnemu slovenskemu kandidatu za prvega moža Združenih narodov Danilu Türku pa je postalo vroče, ko se je izkazalo, da nima take podpore, kot si je sprva domišljal.

Seveda moramo začeti s športom, saj se je slovenska ekipa na olimpiadi v Riu de Janeiru za zdaj izvrstno izkazala. Torek, sreda, četrtek: zlato, srebro, bron. Takšen je stopničasti niz uspehov slovenske olimpijske reprezentance v Riu do sedaj, da ne govorimo o rokometaših, ki so s tretjo zaporedno zmago prvi v skupini in so si priborili vstopnico za četrtfinale turnirja. Pojdimo po vrsti.

V torek se je z zlatom okitila judoistka Tina Trstenjak. Na poti do končne zmage je v kategoriji do 63 učinkovito uporabljala končni prijem, s katerim je premagala kar tri od štirih tekmic. Trstenjakova je na olimpijske igre pripotovala kot aktualna evropska in svetovna prvakinja ter vodilna na svetovni jakostni lestvici, zato je veljala za favoritinjo.

Komaj dan pozneje smo Slovenci znova vriskali od veselja. V slalomu na divjih vodah si je srebrno medaljo po dolgih letih truda priboril kajakaš Peter Kauzer. S tem je postavil piko na i bogati karieri, v kateri je bil dvakrat svetovni prvak in kar petkrat evropski.

Do tretje medalje je v četrtek prišla svetovna podprvakinja v judu Ana Velenšek v kategoriji do 78 kilogramov. Tako kot Trstenjakova je tudi ona varovanka trenerja Marjana Fabjana, a do odličja jo je vodila mnogo težja pot, saj je pred mesecem in pol staknila hude poškodbe. Kljub strganim sprednjim križnim kolenskim vezem in natrganim notranjim stranskim je osvojila eno od odličij. Anini navijači niso skrivali navdušenja nad bronastim odličjem. Sprejem za bronasto Velenškovo in njeno zlato kolegico Tino Trstenjak bo v Celju predvidoma v ponedeljek, nato pa bo za obe sledilo okrevanje.

CERKEV

Pri cerkvi Matere Božje na Višarjah so se v nedeljo na romanju zbrali Slovenci iz matične, zamejske in izseljenske Slovenije. Tradicionalnega romanja se je udeležilo več kot 2500 ljudi. Na srečanju, ki se je začelo s predavanjem priznane slovenske novinarke, publicistke in kolumnistke Zlate Krašovec so se spomnili 25-tega jubileja naše države. Predavanju je sledila sveta maša, ki jo je skupaj z izseljenskimi in drugimi duhovniki daroval mariborski nadškof Alojzij Cvikl. Spregovoril je o čuječnosti, o tem, kako Jezus od nas pričakuje, da svoje življenje živimo odgovorno, da zvesto uresničujemo poslanstvo, ki nam je zaupano. V zvezi s Slovenci v domovini, zamejstvu in izseljenstvu, o prijateljstvu med Slovenci, Furlani, Italijani, Avstrijci in Nemci pa je dejal: „V povezanosti z Bogom bomo lahko živeli v odprtosti tudi drug do drugega in bomo vse bolj začutili, da smo med seboj bratje in sestre. Tako bomo bolje videli dobro v nas samih in prav tako dobro v naših bližnjih …“

Višarska romanja treh Slovenij imajo tudi politični oziroma domovinski pridih, saj je njihov sestavni del predavanje oziroma razmišljanje o prihodnosti Slovenije. Letos so organizatorji v vabilu na tradicionalno srečanje zapisali, da gre za romanje ob 25. obletnici samostojnosti Slovenije. Za predavateljico so izbrali Zlato Krašovec, ki se je zavzela za za lepšo, boljšo in bolj resnicoljubno Slovenijo, ki naj bo dom za vse.

POLITIKA IN GOSPODARSTVO

V drugem od več poskusnih glasovanj za izbiro kandidata za generalnega sekretarja Združenih narodov v Varnostnem svetu organizacije je nekdanji slovenski predsednik Danilo Türk zdrsnil na četrto mesto, največ podpore je znova dobil nekdanji visoki komisar Združenih narodov za begunce Antonio Guterres. Türk, ki je bil v prvem krogu glasovanja na odličnem drugem mestu, je kljub temu izrazil zadovoljstvo. Meni, da je šlo za taktičen krog glasovanja in poudaril, da bo proces trajal še dva do tri mesece.

Predsednik državnega zbora Milan Brglez je napovedal vložitev spremembe zakona o referendumu, po kateri bi bili za začetek referendumskih postopkov potrebni overjeni podpisi. S tem bi otežil zbiranje podpisov, kar je po mnenju ustavnega pravnika dr. Jurija Toplaka problematično.

Po trenutni ureditvi je mogoče pobudo vložiti z 2 tisoč 500 neoverjenimi podpisi, kar po Brglezovem mnenju omogoča največ manipulacij. Sicer velja poudariti, da je za sprejem sprememb referendumske zakonodaje potrebna najmanj dvotretjinska večina poslanskih glasov in da bi jo Brglez dobil, ni zelo verjetno.

Ob železniški progi Koper-Divača, od vasi Černotiče do naselja Zanigrad, je v nedeljo izbruhnil velik požar. Gašenje je močno ovirala burja ter neprehodnost terena. Železniški promet je bil začasno prekinjen, progo so za tovorni promet znova odprli v ponedeljek. V gašenju je sodelovalo skoraj 300 gasilcev, 90 vozil, trije helikopterji in vojaško letalo. V torek jim je le uspelo požar spraviti pod nadzor in ga dokončno pogasiti.

V sredo pa je nagajalo nevihtno vreme. Po podatkih Uprave za zaščito in reševanje je strela udarila v več krajih. Na Policijski upravi Celje so bili obveščeni o udaru strele v samostan v Olimju. Za več informacij smo vprašali tamkajšnjega duhovnika p. Ernesta Benka. Povedal nam je, da je strela zadela zvonik, ob tem pa poškodovala del ostrešja, do požara pa ni prišlo. O škodi bo več znanega v prihodnjih dneh, ko se bo začela sanacija. Se je pa požar vnel na transformatorski postaji v prostorih RTV oddajnika na Kumu. Na hribu v občini Miren-Kostanjevica pa so gasilci pogasili približno 25 kvadratnih metrov trave in podrasti, ki je prav tako zagorela zaradi udara strele.

V teh dneh naj bi se po napovedi vlade začel izkop posmrtnih ostankov iz jaška ena na območju vojnega grobišča Barbara rov v Hudi Jami. Posmrtne ostanke naj bi nato prenesli in jih pokopali v Spominskem parku Dobrava pri Mariboru. Dokončanje del je predvideno najkasneje do konca prihodnjega leta.

Potem ko so se razmere znotraj Slovenske ljudske stranke zaradi nekdanjega predsednika Marjana Podobnika nekoliko zaostrile, je izvršilni odbor pred mesecem dni predlagal njegovo izključitev iz stranke. A člani Občinskega odbora SLS Velike Lašče te odločitve na petkovi seji niso podprli, a se je izvršilni odbor SLS kot predlagatelj sklepa pritožil na Razsodišče SLS. Predsednik stranke Marko Zidanšek je v pogovoru za naš radio dejal, da mora stranka delovati enotno in da takih početij iz ozadja ne more podpirati, pač pa mora ukrepati. Zidanšek pravi, da se stranki pridružujejo novi člani, da se pripravlja na volitve in da bo 3. septembra v Velenju tabor, na katerega se je že prijavilo približno 2 tisoč ljudi.

Vrelo je tudi zaradi anonimnih pisem v zvezi z delom Slovenske obveščevalno-varnostne agencije. Premier Miro Cerar od direktorja Zorana Klemenčiča pričakuje, da mu bo do 20. avgusta pripravil natančno pisno poročilo, v katerem bo odgovoril na navedbe, da je Sova izgubila vso operativno zmogljivost soočanja s trenutno najbolj resnimi varnostnimi grožnjami, saj naj bi bila skoraj v celoti odvisna od obveščevalnih podatkov tujih služb.

V Slovenijo je v okviru premestitvene sheme iz Grčije prispelo 18 prebežnikov, ki potrebujejo mednarodno zaščito. Med njimi je 13 državljanov Sirije in pet državljanov Iraka, nastanili pa so jih v azilnem domu. Skupno je v Slovenijo doslej v okviru te premestitvene sheme prispelo 61 beguncev. Je pa naša država zavrnila sprejem 22 ilegalnih prebežnikov iz Bangladeša, Sirije, Turčije in Pakistana, ki jih je v ponedeljek prijela avstrijska policija. Ta namreč ni predložila dokazov, da so prebežniki v Avstrijo dejansko prispeli iz Slovenije.

Avstrijska in slovenska policija sta razbili hudodelsko združbo, ki je vodila dobičkonosno mednarodno spletno trgovino s sintetičnimi drogami. Predstavniki policije z obeh strani meje so na novinarski konferenci kot glavna akterja v združbi izpostavili Slovenca, ki sta prodala najmanj 500 kilogramov prepovedanih substanc in zaslužila najmanj 2,2 milijona evrov. Oba sta od junija v priporu. Preiskovalni organi so združbi prišli na sled, ko so maja 2014 v Avstriji izsledili enega od kupcev te droge.

Nadzorniki družbe Slovenski državni gozdovi so v četrtek na ustanovni seji za predsednika nadzornega sveta izbrali Pavla Brgleza, nekdanjega glavnega direktorja Lesnine. Ta želi, da Slovenija na tem področju postane primerljiva s severnimi sosedi ter da bo panoga dajala dobiček in zaposlitve.

KULTURA

Dobitnik letošnje nagrade Metoda Badjure za življenjsko delo na področju filmske ustvarjalnosti je scenograf Dušan Milavec. Milavec je sodeloval pri številnih filmih, tudi pri Nikogaršnji zemlji režiserja Danisa Tanovića, ki je leta 2002 prejel oskarja. Nagrado mu bodo podelili 13. septembra, na odprtju 19. festivala slovenskega filma.

Romi v Sloveniji so dobili katoliški molitvenik in katekizem v svojem jeziku. Koordinator za pastoralo Romov pri Slovenski škofovski konferenci Peter Kokotec je ob izidu publikacije povedal, da gre za delo mnogih duhovnikov, redovnikov in redovnic, ki so delovali in še delujejo med Romi - tako pri nas kot tudi širše v Evropi. Razumeli so evangeljske besede, da je treba stopiti do vsakega človeka. Od prve pobude do danes, ko je publikacija na voljo, je minilo več kot deset let. Publikacija bo med Rome razdeljena brezplačno, kar je omogočil Malteški viteški red. Njegovo vodilo je namreč zaščita vere in pomoč ubogim.

 

 

 

Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc) Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc)

Kako je Martin Golob do solz nasmejal Boruta Pahorja

Razprodana Festivalna dvorana je v četrtek gostila dobrodelno obarvan večer. Zanj sta v organizaciji Založbe Družina in Zveze prijateljev mladine poskrbela duhovnik Martin Golob in nekdanji ...

Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO) Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO)

Sobotna iskrica, ob kateri smo potrebovali robčke

Legendarna oddaja Sobotna iskrica, ki jo je več kot 30 let na našem radiu ustvarjal Jure Sešek, je prešla v roke mlajši generaciji. Oddaja bo tako živela naprej in prinašala teme zanimive mladim ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.