Maja MorelaMaja Morela
Mark GazvodaMark Gazvoda
Tanja DominkoTanja Dominko

VIDEO: Sveta maša osebnega tajnika papeža Janeza Pavla II. uvod v 31. SDM

Svet | 26.07.2016, 20:28

V Krakovu se je uradno začel 31. svetovni dan mladih na temo: „Blagor usmiljenim, kajti usmiljenje bodo dosegli.“ Uvodno sveto mašo daruje krakovski nadškof, kardinal Stanislaw Dziwisz. Zbranim mladim je v homiliji med drugim dejal: „Sem ste prišli z upanjem in različnimi izkušnjami. Govorite tudi različne jezike. Od zdaj naprej bomo uporabljali en sam jezik - jezik evangelija in ljubezni.“

Krakovski nadškof je mlade še povabil, naj v teh dneh preoblikujejo svoja srca in domov ponesejo iskrico usmiljenja. Papež Frančišek se na Poljsko odpravlja jutri popoldne, z mladimi se bo prvič srečal v četrtek zvečer. Pred tem bo nagovoril diplomatski zbor, se srečal s poljskimi škofi in obiskal Marijino svetišče v Čenstohovi.

Različni jeziki, od danes naprej jezik Evangelija, jezik ljubezni

Kardinal Dziwisz je uvodoma spomnil na uro, ki je na pročelju bazilike sv. Marije v centru Krakova odštevala dneve, ure, minute in sekunde do začetka srečanja ter poudaril, da je obstajala ura, ki je bila v tem času priprave še pomembnejša: tista, ki je merila misli in občutja srca; tista, ki jih je duhovno pripravila na srečanje mladih apostolov Učitelja iz Nazareta, ki se začenja danes. "Prišli ste z vseh koncev sveta, z različnimi izkušnjami in željami. Govorite različne jezike. Vendar pa bomo od danes naprej med nami uporabljali jezik Evangelija, jezik ljubezni; jezik bratstva, solidarnosti in miru," je še rekel kardinal Dziwisz ter mladim izrekel dobrodošlico v šestih jezikih.

Srečanje vstalega Jezusa s Petrom ob Tiberijskem jezeru

V homiliji se je krakovski nadškof zaustavil ob prebranem evangeljskem odlomku, v katerem vstali Jezus ob Tiberijskem jezeru Petru zastavi trojno vprašanje o ljubezni. Spomnil je na dogodke iz Petrovega življenja pred tem pogovorom – od tega, da je zapustil vse in postal Jezusov učenec, se od njega učil, kako gledati Božje stvari; z njim je živel trpljenje in smrt, pa tudi trenutke osebne slabosti in zatajitve; nato je doživel osuplost in veselje Jezusovega vstajenja. "Vemo pa tudi," je dodal kardinal Dziwisz, "Da je Simon Peter, ki ga je Sveti Duh utrdil, postal pogumen pričevalec Jezuza Kristusa. Postal je skala nastajajoče Cerkve. Za vse to je plačal s svojim življenjem v prestolnici Rimskega imperija, kjer je bil križan kakor njegov Učitelj. Prelita Petrova kri je postala same za vero in rast Cerkve, ki objema vso zemljo.".

Danes Jezus Kristus govori nam, v Krakovu, na obrežju reke Visle

"Danes Jezus Kristus govori nam, v Krakovu, na obrežju reke Visle, ki prečka celotno Poljsko, od gora do morja. Petrova izkušnja lahko postane naša izkušnja in nam pomaga k premišljevanju." Pri tem je kardinal zastavil tri vprašanja, na katera je odgovoril v nadaljevanju homilije. "Najprej se vprašajmo: od kod prihajamo na to srečanje? Nato: kje smo danes, v tem trenutku našega življenja? In tretjič: kam bomo od tega trenutka naprej usmerili preostanek našega življenja?Kaj bomo odnesli s seboj s tega srečanja?"

Od kod prihajamo?

Kardinal je najprej spomnil, da udeleženci SDM prihajajo "z vseh narodov pod nebom" (Apd 2,5), kakor množice, ki so se v Jeruzalemu zbrale na dan binkošti, le da jih je tokrat bistveno več kot pred dva tisoč leti. Pri tem je izpostavil bogastvo različnih kultur, običajev in jezikov; dejstvo, da mnogi prihajajo iz krajev, kjer živijo v miru, nekateri med njimi pa tudi iz držav, kjer so napetosti, vojne, terorizem; kjer otroci umirajo zaradi lakote, kjer so kristjani preganjani, kjer si voditelji lastijo pravico glede oseb in narodov, ker se pustijo voditi nespametnim ideologijam.

Kje smo danes, v katerem kraju in v katerem trenutku našega življenja?

»Kje smo danes, v katerem kraju in v katerem trenutku našega življenja?« Kardinal je pri tem spomnil, da zgodovina Poljske ni bila lahka, vendar pa so si vedno prizadevali ostati zvesti Bogu in Evangeliju. "Danes smo tukaj, ker nas je zbral Jezus Kristus. On je luč sveta. Samo on more potešiti najgloblje želje našega srca. On nas je privedel sem. Izročimo mu v teh dneh vse naše strahove in upanja. V teh dneh nas bo spraševal po ljubezni, kakor je vprašal Simona Petra. Ne izmikajmo se odgovoru na ta vprašanja."

Kaj bomo odnesli s SDM?

Ob vprašanju o tem, kaj bodo odnesli s Svetovnega dneva mladih, pa je kardinal Dziwisz mladim rekel, da je morda bolje ne prehitevati z odgovorom, vendar pa jih je povabil, naj sprejmejo izziv. "Morda bomo v teh dneh naredili pomembne načrte? Morda si bomo v življenju zastavili nove cilje? Morda bomo jasno slišali Jezusov glas, naj pustimo vse in Mu sledimo?"

Dragi mladi prijatelji, v teh dneh oblikujte vaše misli in vaša srca!

"Dragi mladi prijatelji, v teh dneh oblikujte vaše misli in vaša srca! Poslušajte kateheze škofov. Poslušajte glas papeža Frančiška. Z notranjo zbranostjo sodelujte pri svetih mašah. Doživite usmiljeno Gospodovo ljubezen v zakramentu sprave." Kardinal je mlade prav tako povabil, naj se seznanijo s cerkvami in kulturnim bogastvom Krakova, ki živi iz skrivnosti Božjega usmiljenja – zahvaljujoč predvsem ponižni sestri Favstini in Janezu Pavlu II., ki sta v Cerkvi in svetu prebudila zavest o tej posebni lastnosti Boga. "Ponesite drugim plamen vaše vere in z njim prižgite druge plamene, da bodo srca ljudi bíla v ritmu Jezusovega Srca, ki je "goreči vir dejavne ljubezni. Naj plamen ljubezni zajame ves svet, da v njem ne bi bilo več egoizma, nasilja in nepravičnosti, ampak bi se na naši zemlji okrepila civilizacija dobrega, sprave, ljubezni ter miru."

Bodite glasniki vesele novice! Na stežaj odprite vrata vaših src Kristusu!

Ob koncu homilije pa se je kardinal navezal še na prebrano prvo berilo, v katerem Izaija govori o "ljubkih nogah glasnika vesele novice (prim Iz 52,7)." "Tak glasnik je bil Janez Pavel II., začetnik Svetovnih dni mladih, prijatelj mladih in družin. Bodite tudi vi takšni glasniki. Ponesite v svet veselo novico Jezusa Kristusa. Na stežaj odprite Kristusu vrata vaših src. Z gotovostjo pričujte, kakor apostol Pavel, da nas ne smrt ne življenje [...] ne kakršna koli druga stvar ne bo mogla ločiti od Božje ljubezni v Kristusu Jezusu, našem Gospodu." (Rim 8,38-39)

Vir: Radio Vatikan
Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc) Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc)

Kako je Martin Golob do solz nasmejal Boruta Pahorja

Razprodana Festivalna dvorana je v četrtek gostila dobrodelno obarvan večer. Zanj sta v organizaciji Založbe Družina in Zveze prijateljev mladine poskrbela duhovnik Martin Golob in nekdanji ...

Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO) Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO)

Sobotna iskrica, ob kateri smo potrebovali robčke

Legendarna oddaja Sobotna iskrica, ki jo je več kot 30 let na našem radiu ustvarjal Jure Sešek, je prešla v roke mlajši generaciji. Oddaja bo tako živela naprej in prinašala teme zanimive mladim ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.