Mateja SubotičanecMateja Subotičanec
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc
Sproščeno, takoj po snemanju Dijaške oddaje (foto: Nataša Ličen)
Sproščeno, takoj po snemanju Dijaške oddaje

Živeti v usmiljenju je, da druge gledamo kot odsev sebe

Cerkev na Slovenskem | 07.07.2016, 22:28 Nataša Ličen

Več kot petstopetdeset romarjev iz Slovenije bo konec meseca na Poljskem, na svetovnem srečanju mladih s papežem Frančiškom. Vse je že pripravljeno, romarski paketi razdeljeni, družine na Poljskem v pričakovanju na sprejem mladih v svoje domove.

Poljske družine v velikem pričakovanju mladih iz vsega sveta

Po zadnjih informacijah bodo imeli romarji iz Slovenije kateheze v Središču Božjega usmiljenja, kar je velika milost. S tem bodo v centru dogodka in bodo lahko v živo in osebno začutili svetost prostorov sv. Favstine Kowalske in sv. papeža Janeza Pavla II. V zadnji Dijaški oddaji smo z mladimi spregovorili tudi o septembrskem romanju v Rim na kanonizacijo matere Terezije ter o usmiljenju. Poglejte na spletne strani Društva SKAM.

Znamo živeti usmiljenje?

Z mladimi sogovorniki smo se pogovarjali tudi o eni od bolj zahtevnih vsebin življenja, kako biti usmiljen. »Svet gre vedno bolj stran od pravega usmiljenja«, pravi Anita. "Toda po napakah se učimo in morali bi biti vedno boljši do soljudi. Sama se zelo trudim, sem pa tudi jaz samo človek s svojimi napakami. Pomemben je tudi odnos do sebe in kakšne vrednote imamo." Maja pa pravi, "da je treba sprejemati svet takšnega kot je in delati na realnosti. Življenje ni »princ na belem konju« in ljudje imamo preveč »hišic iz kart«. Tone Česen pa je ob tem dodal: »Naučimo se stopati v čevlje drugega in šele takrat lahko sploh začnemo živeti usmiljenje. Če drugega spoštujem, potem verjetno spoštujem tudi sebe. To so vzajemne drže. Odprimo se Božjemu, z lastnimi močmi, na katere se pogosto naslanjamo, izgubljamo in ravnamo prav nasprotno od tistega, kar je dobro. Zakladnica Cerkve so prva telesna in duhovna dela usmiljenja.«

Sproščeno, takoj po snemanju Dijaške oddaje
Sproščeno, takoj po snemanju Dijaške oddaje © Nataša Ličen

Počitnice so lahko tudi nevarne, če so le prosti čas, prazen vsega.

Špela Pucelj, koordinatorka Svetovnega dneva mladih za slovenske romarje: »Ko nizamo zadnje počitniške utrinke, mi trenutno v mislih in srcu najbolj odmeva »nova maša«, ki smo jo imeli v župniji Šentjernej. Pri nas so »nove maš« kar pogoste, vsaj v primerjavi z ostalimi kraji. To je dogodek, ki vse župljane poveže v veliko skupnost pomembnih prijateljskih vezi. Vsak po svojih močeh priskoči na pomoč pri organizaciji in to je velika sreča ter blagoslov za župnijo. Tudi mladi smo bili zelo prisotni in aktivni, na kar sem zelo ponosna. Ko pa se pogovarjamo o Svetovnem srečanju mladih, pa sem vesela, da se nas bo iz Slovenije po zadnjih podatkih v Krakov odpravilo približno 545 romarjev. Številka odraža, da je papeževo vabilo doseglo tudi naše mlade in jih nagovorilo.«

Tone Česen, tajnik Medškofijskega odbora za mladino in duhovni asistent Skupnosti katoliške mladine: »Prvo nedeljo v septembru bo papež Frančišek razglasil blaženo Mati Terezijo za svetnico. Kdor se zanima za romanje v Rim v tistih dneh, naj obišče skupnost SKAM, tam prebere o podrobnostih in se odloči za prijavo. Ko pa smo že govorili o »novi maši«, bi vsakemu privoščil, da bi bil vsaj enkrat v življenju priča »novi maši«. Če se navežem na Svetovni dan mladih pa moram reči, da je to najmočnejša izkušnja svetovne Cerkve. Letos je posebej, ko smo v letu usmiljenja, to velika duhovna spodbuda za vsakogar.«

Anita Rijavec, prostovoljka letošnjega SDM-ja v Krakovu: »Naslednji teden že odidem. V Krakovu imamo pred prihodom glavnine romarjev priprave, tudi tečaj prve pomoči, dokončno si razdelimo vloge in podobno. Komaj čakam. Čeprav sama že vem, da bom skrbela za objave na Facebook-u. Klasične romarske izkušnje še nimam, bila pa sem že dvakrat prostovoljka. Bolje se počutim v takšni vlogi, ker tudi sama z njo prispevam k uspehu dogajanja.«

Maja Potokar: »Pred dvema letoma sem bila na kanonizaciji dveh papežev v Rimu. Rim je veliko mesto, ki ponuja pravi zgodovinski prerez zadnjih treh tisočletij. Je središče, ki ima posebno vrednost. Zato vabim, da se odločite tudi za septembrsko romanje ob kanonizaciji matere Terezije iz Kalkute. Gotovo bo nepozabno. To so milostni trenutki in je škoda, če nas ni zraven.«

Cerkev na Slovenskem, Papež in Sveti sedež, Oddaje
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...