Slavi KoširSlavi Košir
Andrej NovljanAndrej Novljan
Tone GorjupTone Gorjup
Neapelj - italijansko Napoli (foto: Google map)
Neapelj - italijansko Napoli

Skozi Neapelj in Sieno proti Sloveniji

| 02.07.2016, 07:17

Noč iz petka na soboto smo znova preživeli v trajektu in zjutraj pristali v Neaplju, največjem mestu južne Italije in prestolnici Kampanje. V ozadju ga krasi mogočni ognjenik Vezuv, na južni strani pa Neapeljski zaliv.

Neapelj je starodavno mesto, ki je bilo ali vsaj želelo biti prestolnica vse Italije. Različni vladarji so v njem pustili svoj pečat, še zlasti v mogočnih gradovih, cerkvah, hišah umetnosti in kulture ter drugih stavbah. To mogočno trdnjavo na jugu Italije je spravil na kolena šele Garibaldi sredi 19. stoletja, ko je povezal celotno Italijo v enotno republiko. Med drugo svetovno vojno so mesto močno poškodovali napadi zavezniških in nemških bombnikov. Po njej so mesto temeljito obnovili, a leta 1980 ga je prizadel močan potres in spet je bila potrebna obnova. V mestu danes živi milijon prebivalcev, če pa dodamo še predmestja z bližnjo okolico, jih je skoraj štiri milijone. Ker je pot prek Apeninskega polotoka do Slovenije dolga, za podrobnejši ogled mesta ni bilo časa. Bežen postanek v Sieni in sveta maša in spet smo se vrnili na avtocesto.

O mestu lahko povemo, da je rojstni kraj svete Katarine Sienske, sozavetnice Evrope. Med drugim je znano po najbolj slavni konjski dirki na svetu – Paliu. V svojem jedru skriva številne bisere med katerimi so: trg Piazza del Campo z znamenitim stolpom, Palazzo publico … krasi ga gotska stolnica s krstilnico in velikim trgom pred njo. Zadnji del poti proti Sloveniji nam je že precej domač, saj smo ga prepotovali tudi med radijskimi počitnicami, ko smo se vračali iz drugih krajev sosednje države, Grčije ali Španije. Tako se vračamo domov, v kraje odhoda na 14. radijske počitnice.

Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc) Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc)

Dobra mineštra, sladoled in Šmarnice

Mesec maj, v katerega smo vstopili, je že od 16. stoletja povezan s češčenjem Marije. Posebna majniška pobožnost je nastala dve stoletji pozneje. Na Slovenskem smo jo začeli obhajati sredi 19. ...

Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik) Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik)

Koliko glasov za izvolitev potrebuje novi papež?

Kardinali z vsega sveta se v teh dneh zbirajo na kongregacijah, na katerih se pogovarjajo o usmeritvi Cerkve v prihodnje. V sredo popoldne se bo začel konklave, že dopoldne pa bo somaševanje za ...

Delo od doma z družbo (photo: pexels) Delo od doma z družbo (photo: pexels)

Kako se spreminja trg dela?

Razmere na trgu dela so že nekaj časa ugodne, zlasti za iskalce zaposlitve, saj brezposelnost že več let vztraja na izjemno nizkih ravneh. Nekatera podjetja so zaradi zmanjšanega povpraševanja ...