Nataša LičenNataša Ličen
Andrej NovljanAndrej Novljan
Alen SalihovićAlen Salihović

Začele so se 14. radijske počitnice

| 24.06.2016, 08:24

Tudi letos začenjamo radijske počitnice na praznik rojstva Janeza Krstnika. Na pot odhajamo že štirinajstič, naš cilja pa je Sicilija ali bolje njena severna in zahodna obala. Počitniške dni bomo preživljali v hotelu, ki se nahaja nekaj deset kilometrov zahodno od Palerma v kraju Terrasini, ob zalivu Castellamare, ki velja za enega najlepših v Italiji.

Med bivanjem na Siciliji bomo odkrivali starodavna mesta Monreale, Cefalu, Trapani, Erice, Agrigento in Marsala. Nekatere bo zvabila Etna, ki se dviga na vzhodni obali starodavnega otoka in z delujočim ognjenikom dokazuje, da je zemlja živa tudi v svoji notranjosti. Pot do omenjenih biserov je dolga, počitnikarji, vodniki Kompasa, radijci in vozniki avtobusov pa polni pričakovanj, zato vam tudi letos pošiljamo razglednice z našega potovanja in bivanja na Siciliji.

Skrivnostna Toskana

Ko se odpravljamo na pot v notranjost Italije, nam je prvi del poti običano dobro znan. Najprej Furlanija - Julijska krajina, ki od nekdaj diha tudi slovensko. Potem Benetke in Padova s sv. Antonom in p. Leopoldom Mandićem. Slednji nam je v letu usmiljenja blizu, saj ga je papež Frančišek izbral za sozavetnika jubilejnega leta, njegovo nestrohnjeno telo pa smo sredi aprila lahko počastili pri kapucinih v Štepanji vasi v Ljubljani.

 

Za marsikoga neodkrit biser na naši poti je Toskana z razgibano pokrajino, naravnimi lepotami in slikovitimi mesti, ki navdihujejo filmske režiserje. Je ena od dvajsetih dežel, ki sestavljajo Italijo. Meji na severu z deželo Emilija - Romanja, na vzhodu z Markami in Umbrijo, na jugu z Lacijem in na zahodu z Ligurijo in Tirenskim morjem. Čeprav vsakega mikajo Firence - zgodovinska prestolnica dežele, se na naši poti ustavimo v mestecu Prato. Krasita ga renesančni grad cesarja Friderika II. in katedrala svetega Štefana, ki sodi med najlepše primere toskanske romanike. Srednjeveško obzidano mesto Lucca z več deset romanskimi cerkvami, tihimi tlakovanimi ulicami, močnimi obrambnimi stolpi ter številnimi muzeji in spomeniki. Mesto krasi ovalni trg, ki so ga zgradili na temeljih antičnega amfiteatra, med cerkvami pa kraljuje stolnica sv. Martina z mogočnim zvonikom. Tu je še nepogrešljiva Pisa s poševnim stolpom Campanile, ki se je začel nagibati že med gradnjo. Stoji na veličastnem trgu z mogočno stolnico Marijinega vnebovzetja in krstilnico. Si lahko predstavljate, kako zazveni slovenska Marijina pesem v petladijski katedrali?

Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc) Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc)

Dobra mineštra, sladoled in Šmarnice

Mesec maj, v katerega smo vstopili, je že od 16. stoletja povezan s češčenjem Marije. Posebna majniška pobožnost je nastala dve stoletji pozneje. Na Slovenskem smo jo začeli obhajati sredi 19. ...

Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik) Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik)

Koliko glasov za izvolitev potrebuje novi papež?

Kardinali z vsega sveta se v teh dneh zbirajo na kongregacijah, na katerih se pogovarjajo o usmeritvi Cerkve v prihodnje. V sredo popoldne se bo začel konklave, že dopoldne pa bo somaševanje za ...

Delo od doma z družbo (photo: pexels) Delo od doma z družbo (photo: pexels)

Kako se spreminja trg dela?

Razmere na trgu dela so že nekaj časa ugodne, zlasti za iskalce zaposlitve, saj brezposelnost že več let vztraja na izjemno nizkih ravneh. Nekatera podjetja so zaradi zmanjšanega povpraševanja ...