Papež v Armenijo, da vrne obisk katolikosu, izrazi bližino katoličanom in spomni na pokol Armencev
Cerkev po svetu | 21.06.2016, 13:52 Marta Jerebič
V Vatikanu so danes predstavili 14. mednarodno potovanje papeža Frančiška. V Armeniji se bo mudil od petka do nedelje. To bo prvi del obiska na Kavkazu – konec septembra oziroma v začetku oktobra bo namreč potoval še v Gruzijo in Azerbajdžan. Armenija je Evangelij sprejela že leta 301, na kar spominja tudi geslo apostolskega potovanja »Obisk prve krščanske države«. Nazadnje se je tam mudil Janez Pavel II., in sicer leta 2001 ob 1700-letnici krščanstva.
Razlogov za potovanje v 3-milijonsko Armenijo je več, je pojasnil vatikanski tiskovni predstavnik p. Federico Lombardi. Med drugim Frančišek želi vrniti obisk katolikosu armenske apostolske Cerkve, hkrati opogumiti in pokazati bližino tudi katoliški skupnosti ter spomniti na pokol Armencev. Za genocid sta ga že leta 2001 v skupni izjavi označila papež Janez Pavel II. in armenski patriarh, to izjavo je lani ob 100-letnici pokola citiral tudi papež Frančišek. Glavni dogodek Frančiškovega obiska v Armeniji bo zato ekumenska molitev za mir na trgu republike v Erevanu. Tam pričakujejo od 50 do 60 tisoč ljudi. Ali bo papež Frančišek tudi tokrat uporabil besedo genocid, ni jasno, na tiskovni konferenci so uporabljali armenski izraz »Medz Yeghern«.
»Zakaj ste vsi obsedeni s tem vprašanjem genocida?« P. Lombardi je z besedami armenskega prijatelja pojasnil, da je zanje beseda Medz Yeghern še močnejša kot genocid. »Ne želimo se zapletati v past politično-socioloških razprav, saj želimo opozoriti na bistvo. Šlo je za nepravičen pokol ljudi, ki jih priznavamo tudi za mučence, saj jih je bilo veliko ubitih zaradi vere. To je bila velika tragedija. Papež Janez Pavel II. je uporabil izraz genocid. Sam pa sem svoboden v uporabi svojih besed. Vem, o čem govorim. Uporabljam izraz Medz Yeghern, ki ga uporabljajo Armenci, in vemo, na kaj se nanaša.«
»Če pridete v Sirijo, na območje Deir ez-Zor v naši provinci, in s prti pobrskate po zemlji, že po dveh centimetrih tudi po 101 letu najdete neskončno količino človeških kosti. To je žalostno,« je dejal profesor na univerzi v Erevanu, don Antonio. Povedal je še, da v Armeniji trenutno vsi govorijo samo o papeževem obisku: »Od papeževega obiska pričakujemo vse dobro, blagoslov, milost, očetovsko prisotnost.« Ljudje po njegovih besedah prosijo, da bi videli papeža, pa čeprav zelo od daleč. Upajo, da bo prihodnost Armenije po obisku boljša, kot je danes.