Maja MorelaMaja Morela
Andrej JermanAndrej Jerman
Andrej ŠinkoAndrej Šinko

Voljč, Požarnik, Tomažič, Lampret in Herman o 25-letnici samostojne poti

Slovenija | 25.05.2016, 18:30

V oddaji "Pogovor o..." ste lahko prisluhnili posnetku okrogle mize ob 25-letnici slovenske samostojnosti, ki smo jo pripravili v Celju. Med gosti v dvorani Svetega Jožefa so bili minister za zdravstvo, družino in socialno varstvo v osamosvojitveni dr. Božidar Voljč, eden od ustanoviteljev Demosa dr. Hubert Požarnik, poslanca prvega sklica Janez Lampret in Anton Tomažič ter duhovnik, ki si že vrsto let prizadeva za spravo v slovenskem narodu Miha Herman.

Požarnik je uvodoma odgovarjal na vprašanje, zakaj je prišlo do razpada Demosa. Spomnil je na zelo pisano druščino strank, ki so bile povezane v Demokratično opozicije Slovenije. "Nekatere stranke so začele iz čisto strateških lastnih interesov podirati Demos, ker so si obetale, da bodo same v javnost iz tega kroga izstopile močneje, da bodo dobile več glasov, da bodo na naslednjih volitvah zmagale, kar se potem ni zgodilo."

Požarnik je spomnil, da je do Demosa in prehoda med strankami prišlo tudi brez njegove vednosti. Da ta ne bi smel razpasti meni tudi Voljč, ki je spomnil, da so se pod "dežnikom" Demosa zbrali ljudje različnih svetovnih nazorov, prav zaradi tega pa je prihajalo do nenehnih poskusov rušenja t.i. Peterletove vlade. "Na koncu je prišlo do tega, da je bil sklican nek sestanek v gostilni Dolsko in na tistem sestanku se je Demos razpustil. Po moje brez potrebe. Tudi, če bi zamenjali predsednika vlade in da bi recimo en minister koalicije prevzel vlado, kot se pogosto dogaja, ni bilo nobenega razloga, da bi Demos razpustili." Voljč je nadaljeval, da to, kar se je zgodilo z Demosom se je zgodilo s stranko zelenih Slovenije, katere član je bil. "Sami sebe smo uničili," je dejal Voljč.

Poslanec Tomažič je spomnil, da je Demosov poslanski klub, kljub razpadu deloval naprej in da je bil odločitev o njegovem razpadu prehitro sprejeta v vrhovih posameznik strank. "Eden od teh vzrokov je bil, da so tudi posamezniki začeli gledati kako bi prišli čim bolj visoko na oblast. Demos je začel pokati po šivih," pa je dejal takratni poslanec Lampret.

Kljub temu vsi štirje osamosvojitelji danes na tisti čas gledajo s ponosom, bolj kritični so pa do trenutnega stanja v državi. "Kaj se dogaja danes? V kliničnem centru je postal direktor nekdo, ki pojma nima o zdravstvu, ki nikoli ni delal v zdravstvu. Še več, to je danes prednost, da nimaš pojma, da nič ne veš. Potem lahko postaneš detektor kliničnega centra. Če pa imaš pojem o zdravstvu pa ne," je dejal Voljč, ki je zalo razočaran nad trenutnim stanjem v državi. Posebej nad potezami tajkunov, ki čez noč postavijo delavce na cesto. Požarnik pa dodal, da se vlada, ki smo ji priča ne more ravno pohvaliti s strokovnjaki. "Saj vidite, da je zadnja vlada kot, da jih je naplavilo. Kar z vseh koncem so pobrali ljudi, da so si razdelili ministrske stole. Mi potrebujemo neko, če hočemo seveda, da se spet povežemo v smislu Demosa, skupno vizijo. Mi danes ene skupne vizije sploh nimamo."

Tomažič, Voljč, Lampret, Požarnik, Herman
Tomažič, Voljč, Lampret, Požarnik, Herman © ARO

Da bi Slovenija nujno potrebovala tranzicijo na področju pravosodja pa je dodal Tomažič. "Jaz bi volivcem raje položil na srce, da naj malo bolj pametno volijo in da se ne ponavlja levica, ki je praktično ves čas na oblasti," je povedal Tomažič, njegov poslanski kolega iz leta osamosvajanja Lampret pa državljanom polaga na srce: "Potrebno bi bilo v narodu prebuditi narodno zavest in pripadnost svoji domovini ter potrebno je voliti poštene politike, katerih usmeritev bo najprej človek."

Na okrogli mizi je sodeloval tudi duhovnik Herman, ki je o spravnem procesu v Sloveniji dejal, da pred 25-imi leti Cerkev ni bila pravi maslovnik v tem procesu. "Nadškof Šuštar ali Cerkev na Slovenskem ni bila ena plat v tem sporu. Saj so bili na obeh straneh kristjani, saj so bili tudi partizani večinoma kristjani in tudi domobranci tako, da Cerkev ne moremo reči, da je bila plat sprave ampak takrat bi pravzaprav morali dosegati spravni proces med levo in desno stranjo v politiki. Nekega pravega uspeha pa od tistega tako imenovanega sprevnega procesa ali srečanja ni bilo čutiti," je dejal Herman.

Vabljeni k poslušanju.

Slovenija, Cerkev na Slovenskem, Politika
Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...