Zunanjost obnovljenega starega dela Rimskih term
Rimske terme vstale kot Trnuljčica
| 01.06.2016, 18:20 Tanja Dominko
Rimske terme, ki imajo več kot dvatisočletno tradicijo, se razprostirajo v prelepem zelenem okolju daleč zanj od avtocestnega hrupa in ravno prav stran od mestnega vrveža. Obiskovalca v hipu osvojijo s svojo čudovito obnovljeno zunanjostjo in lego, ko vstopi, pa je nad podobo še bolj navdušen.
Od leta 2014 so terme v 100 odstotni lasti Armenca Valerija Arakelova, ki se je, kot pravi, v Slovenijo zaljubil, takoj ko je letalo pristalo na Brniku. Čeprav ima v Rusiji več podjetij, že dve leti živi v Sloveniji, kje drugje kot v Rimskih termah. Njegova družina, ima namreč nekajmesečnega dojenčka in šestletnika, biva v Armeniji, stike vzdržujejo vsak dan prek interneta, a vendar jih pogreša, pravi.
Rimske terme imajo bogato zgodovino, ki jim ni bila vedno naklonjena. Z osamosvojitvijo leta 1991 je iz kraja odšla Jugoslovanska armada, zdravilišče je zapustila v dobrem stanju, a se je država odločila s tem projektom počakati do ugodnega trenutka. Kar dolgo je trajalo, preden se je začela obnova, šele leta 2006. Najprej so se lotili obnove Sofijinega dvora, leta 2009 pa se je začel graditi Rimski dvor. Po več letih zapletov je turizem znova zaživel leta 2011.
Danes pravijo, da njihov obisk tvorijo tako domači kot tuji gostje, slednji nekoliko prednjačijo. Najraje k njim zaidejo Italijani, pa tudi gostje iz nekdanje Jugoslavije, počasi prodirajo tudi na ruski trg. Še vedno pa opažajo, da je Slovenija v svetu slabo prepoznavna, še vedno nas prepogosto zamenjajo s Slovaško. Arakelov na srečanju z novinarji potarna tudi nad logističnimi povezavami v naši državi, do Ljubljane potrebuje uro in petnajst minut, letalski prevozi z Adrio pa da so za tuje turiste dostikrat predragi. A ko pridejo, so zelo zadovoljni, prepriča jih dodatna ponudba, kamor sodijo različne masaže, pa tudi izvrstna kulinarika, nad katero smo se navduševali tudi sami.
Da je voda v Rimskih termah zdravilna, je med najbogatejšimi in najboljšimi v Sloveniji, saj so v njej kalcij, kalij in drugi elementi, ki zdravilno vplivajo na človeško telo, so ugotovili že davno. Že v 19. stoletju so veljale za prestižno letovišče, saj so jih obiskovali člani kraljevih družin z vse Evrope, tudi angleška princesa Viktorija in Elizabeta Bavarska, bolj znana kot Sissi.
Danes so Rimske terme ene najsodobnejših term v Sloveniji, z ločenimi bazeni za zdravstvene namene, vrhunskim referenčnim centrom za hrbtenico in historičnim delom vodnih nimf. So tudi edine terme v Sloveniji z lastnim muzejem.
Kopalno sezono bodo z bogato animacijo odprli to soboto, v času počitnic pa so pripravili tudi posebne ugodnosti za družine, čeprav v času novinarskega obiska v termah družin nismo srečali, mnogo gostov namreč tja pride ravno zaradi wellness centra in medicinskega centra.