Slavi KoširSlavi Košir
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc
Helena Škrlec (foto: Osebni arhiv)
Helena Škrlec

Pregled domačih dogodkov od 6. do 13. maja 2016

Slovenija | 14.05.2016, 17:07

Slovenijo je v pripravi na stoletnico prikazovanj Marije v Fatimi obiskal njen kip. Slovesno smo ga sprejeli v narodnem svetišču na Brezjah, po škofijah in župnijah v državi bo romal pet mesecev. V preteklem tednu je imela naša krajevna Cerkev še posebej v mislih tudi družine, ob tem so marsikje pripravili prireditve v zahvalo materam in očetom. Od ostalega dogajanja so odmevali prihod prve skupine prebežnikov iz Sirije in Iraka, ki sodijo v shemo prerazporeditve znotraj Evropske unije, mnenje ustavnega sodišča, da ureditev pogojev pokojninske dobe brez dokupa ni neustavna in izbira Toneta Peršaka za novega kulturnega ministra. V športu navdušuje motokrosist Tim Gajser.

Cerkev med nami

Približno tisoč vernikov, ki so se v četrtek zbrali pri Mariji Pomagaj na Brezjah, je prisrčno pozdravilo kip Marije Romarice iz Fatime, ki je že tretjič na obisku v naši krajevni Cerkvi. V Slovenski škofovski konferenci ocenjujejo, da sta dozdajšnja prihoda v Slovenijo, leta 1997 in 2008, prinesla zelo dobre dušnopastirske sadove. Upajo, da bo tokratni tretji obisk postal vseslovenski Marijin misijon s poglobitvijo vere, upanja in ljubezni. Ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore, ki je ob sprejemu kipa Marije Romarice iz Fatime daroval slovesno sveto mašo v našem narodnem svetišču, je poudaril, da nas mora njena pot med nami povezati. Naše krščanstvo bo namreč, tako nadškof Zore, drugače zadihalo, če se bomo odprli vsakemu človeku, če ga bomo začutili v njegovi nemoči, grešnosti, če ga bomo začutili z usmiljenjem. Kot je še dodal, moramo biti predvsem solidarni med seboj. Marijin obisk naj bi prenovil tudi našo molitev, saj po statističnih podatkih Slovenci malo molimo. "Naj bo sad njenega obiska pri nas tudi ta vnovična odločitev za molitev tolikih kristjanov, ki se spomnijo na Boga samo še takrat, kadar postane hudo in težko, ko ni več poti naprej, ko zadenejo ob zid svoje nemoči. Naj ta Marijin obisk znova povabi k molitvi naše družine. Veste, če v družinah ne znamo moliti skupaj, ne znamo tudi verovati skupaj." Njegove besede so padle na plodna tla, saj so se na Brezjah ljudje v noči iz četrtka na petek ves čas zbirali pred Fatimsko Marijo pri molitvi. "Kakorkoli že človek pride, pride zato, da bi pri Mariji dobil vedno novo moč in tudi novo potrditev, da se splača hoditi po evangeljski poti. Marija nas na tej poti spremlja, zato tudi prihaja med nas, da bi začutili, da je tudi fatimsko sporočilo pomembno," je za naš radio povedal rektor brezjanskega svetišča pater Robert Bahčič. V Slovenijo je milostni kip, ki nosi številko pet, pospremila skupina 45 romarjev z nekaterimi duhovniki in nadškofom Zoretom. V Fatimi jim ga je izročil rektor tamkajšnjega svetišča. "Vseh, ki še hodijo po svetu, je dvanajst. Kot mi je povedal rektor svetišča v Fatimi, bodo naredili še enega, tako da jih bo trinajst. Tisti prvi kip pa je zdaj v svetišču, v kapeli prikazanja, in ne potuje več," nam je še pojasnil rektor pater Bahčič. V ljubljanski nadškofiji bodo Fatimsko Marijo pozdravljali do 10. junija in od 25. junija do 11. julija, v novomeški škofiji od 10. do 25. junija, koprska škofija ga bo imela od 11. julija do 18. avgusta, celjska škofija od 18. avgusta do 9. septembra. V murskosoboški škofiji bo Fatimska Marija navzoča od 9. do 18. septembra, v mariborski nadškofiji nato do 13. oktobra. Še isti večer bo na Ptujski Gori, kjer se bo poslovila od nas, posvetitev in izročitev slovenskega naroda Jezusovemu in Marijinemu srcu.

Nadškof Zore je v pridigi ob sprejemu kipa Marije Romarice iz Fatime omenil družine. Pred svetovnim dnevom družin, ki ga letos obhajamo na binkoštni praznik, smo v Cerkvi v Sloveniji zaznamovali teden družin. Tokrat je, ob letu usmiljenja, želel opozoriti, da je družina prvi kraj, kjer obdarjeni z darovi Svetega Duha živimo telesna in duhovna dela usmiljenja. "Ali prepoznamo v družini lačnega in žejnega, vendar ne lačnega hrane in soka, ampak lačnega bližine, razumevanja, sočutja." K iskanju odgovora na to vprašanje nas je v pogovoru za Radio Ognjišče spodbudil Luka Mavrič z urada za družino v ljubljanski nadškofiji. Opozoril je, da današnji čas ni naklonjen družinam, zato je vse več ranjenosti. "Ne smemo si dovoliti, da nas te rane odvrnejo od del usmiljenja. Nasprotno, mislim, da bi se morali še bolj zavedati oziroma nas morajo te ranjenosti še bolj spodbujati, da damo obliž na te rane. Najprej pa jih moramo seveda opaziti in prepoznati." Rane, ki jih vidi, so: zapiranje otrok v svoje sobe, tehnologija, na primer tablice in prenosni telefoni, ki nas oddaljujejo med seboj, ko smo pravzaprav skupaj.

Politika in gospodarstvo

V Slovenijo je iz Grčije prispela prva skupina prebežnikov znotraj sheme za solidarnostno prerazporeditev v Evropski uniji. "Skupino sestavljajo iraški in sirski državljani, med njimi je pet družin s 14 otroki in štirje samski moški. Spremljali so jih predstavniki Mednarodne organizacije za migracije," je pojasnila Nina Gregori z notranjega ministrstva. Za zdaj so vsi v ljubljanskem azilnem domu, družine naj bi bile pozneje nameščene v Logatcu.

Na ustavno sodišče so se medtem obrnili tako imenovani delavci migranti. Vložili so ustavno pritožbo proti odločitvi predsednika državnega zbora Milana Brgleza, ki ni določil roka za zbiranje podpisov za razpis referendumov o šestih zakonih. Hkrati so vložili pobudo za oceno ustavnosti sedmih zakonov in predlog za začasno zadržanje njihovega izvajanja. Za to so se odločili, ker parlament po njihovem mnenju sprejema dvoumne zakone. Vsakega želijo preučiti in presoditi, ali je v škodo državljanov.

Na evropsko sodišče se bodo pritožili svobodni sindikati. Ustavno sodišče je namreč odločilo, da določbi pokojninskega zakona, ki so ju izpodbijali skupaj s Sindikatom delavcev trgovine Slovenije in se nanašata na pokojninsko dobo brez dokupa kot enega izmed pogojev za pridobitev starostne pokojnine, nista neustavni. Tudi vlada vztraja, da se pokojninska doba šteje le, če so prispevki plačani.

V SDS pa so zaradi suma kaznivega dejanja zlorabe položaja in nevestnega dela v službi organom pregona naznanili odgovorne na RTV Slovenija. Sodu je dno izbila odločitev, da tretji program ne bo prenašal nujne seje odbora državnega zbora za obrambo, na kateri so člani razpravljali o primeru Toneta Krkoviča. Po besedah poslanke SDS Anje Bah Žibert gre za kršitev 3. člena zakona o RTV Slovenija. Ta govori o delovanju parlamentarnega televizijskega programa, ki je namenjen neposrednim prenosom sej državnega zbora in njegovih delovnih teles ter predvajanju posnetkov teh sej. Bah Žibertova je opozorila, da je bil kljub drugačnemu pozivu v nočnem času predvajan le cenzuriran oziroma skrajšan posnetek seje iz 13. aprila. Prepričana je, da je bila razprava o Krkovičevem primeru očitno namerno izmaličena, saj v tem času razloga za upravičeno skrajševanje posnetka ni. "Gre torej za zavestno odločitev in kršitev zakonodaje." Na RTV Slovenija so v odzivu navedli, da svoje poslanstvo izvajajo odgovorno, gospodarno, pošteno in neodvisno ter skladno z najvišjimi etičnimi in družbenimi kodeksi ter načeli. V to niso prepričani v podmladku največje opozicijske stranke, SDM. Ocenjujejo, da je program RTV Slovenija pristranski, nekakovosten in aktivističen ter da javni zavod neodgovorno porablja davkoplačevalska sredstva. Zato zagovarjajo transformacijo obveznega prispevka za RTV Slovenija v prostovoljnega. "Prepričani smo, da imajo državljani temeljno pravico odkloniti storitev, ki je sicer dosegljiva na trgu," je v izjavi za Radio Ognjišče povedala članica izvršilnega odbora SDM Maja Bašelj. V podmladku SDS podpise pod svojo pobudo zbirajo do sredine junija.

Peticijo je vložila tudi civilna iniciativa Pomagajmo otrokom ubite matere. Nanaša se na odvzem dečkov starim staršem s Koroške in njuno namestitev v rejništvo. V minulem tednu jo je ob obstrukciji koalicijskih poslancev obravnavala posebna komisija državnega zbora. "Ljudje, ki sestavljamo lokalno skupnost in smo takoj pristopili k reševanju primera, menimo, da sta bila otroka odpeljana na nehuman in nepravilen način. Tako se ne dela. Tako se je delalo v nekih drugih časih," je prepričan Andrej Breznik iz civilne iniciative. V SDS so zaradi primera sredi aprila vložili interpelacijo proti pristojni ministrici Anji Kopač Mrak, ki jo premier Miro Cerar, kot je sporočil pred dnevi, kljub vsemu še naprej podpira.

Predsednik vlade je po daljšem razmisleku tudi odločil, da bo Toneta Peršaka predlagal za ministra za kulturo. Čeprav je potreboval nekaj časa, je, kot je povedal, ugotovil, da gre za izkušenega politika, ki je zelo uveljavljen na področju kulture in ima tudi izkušnje. Za Cerarjem stoji njegova stranka SMC, v DeSUS, kjer so Peršaka izbrali, so takšno premierjevo odločitev tudi pričakovali.

Lahko bi rekli, da je pričakovana tudi poteza SD, ki kot novega podpredsednika državnega zbora želi videti vodjo strankine poslanske skupine Matjaža Nemca. Ostali koalicijski partnerici se strinjata. Nemec bo zamenjal Bojano Muršič, ki je s funkcije odstopila zaradi spornega nakupa flis jopic z denarjem Občine Ruše. Ta ostaja poslanka SD.

Na čelu zdravstvene blagajne pa ostaja Samo Fakin. Za vršilca dolžnosti generalnega direktorja. Ga je imenovala skupščina Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije. To ima tako še naprej vodstvo brez polnih pooblastil.

Takšno težavo so medtem po treh letih le rešili v največji bolnišnici v državi, kjer je Andraž Kopač v preteklem tednu prevzel posle. Najprej se namerava lotiti financ ljubljanskega kliničnega centra. Prepričan je, da bo stabilizacija poslovanja zahtevala precej truda. "Poleg rednega delovanja bo treba zagotoviti sredstva za naložbe v opremo in infrastrukturo, da se bo lahko bolnišnica razvijala po zahtevah stroke in potrebah bolnikov." Kopač prav tako želi vzpostaviti zaupanje in dobro sodelovanje s strokovno direktorico, glavno medicinsko sestro, strokovnimi in poslovnimi direktorji klinik ter vsemi ostalimi zaposlenimi.

Ob tem povejmo še, da je Sindikat policistov Slovenije na izrednem kongresu v Zrečah podprl svojega dozdajšnjega predsednika Zorana Petroviča in mu na tajnih volitvah izglasoval zaupnico za nadaljnje delovanje.

Kultura in družba

Z več dogodki, ki so se zvrstili v Ljubljani in tudi na Vrhniki, smo v torek zaznamovali 140. obletnico rojstva Ivana Cankarja, ki ga uvrščamo med začetnike in osrednje literate slovenske moderne ter med najpomembnejše slovenske književnike. "Cankarjev opus je velik. Ni živel dolgo, a vendar je njegovega zbranega dela 30 knjig. Pomislimo, da je knjige izdajal od 1899 do 1918 … Kako malo let, za tolikšen opus. Ivan Cankar je bil torej zelo delaven pisatelj," je spomnil znanstveni svetnik in literarni zgodovinar Igor Grdina.

Da otroci in mladi tudi danes še radi vzamejo v roke dobro knjigo, so med drugim dokazali tisti, ki so sodelovali v projektu Slomškovo bralno priznanje. Prejšnji konec tedna so se zbrali na sklepni prireditvi na Ponikvi, na kateri so prejeli tudi priznanja. V projektu Slomškovo bralno priznanje je sodelovalo 3.000 bralcev iz več kot 100 župnij po Sloveniji.

Omenimo še izbor za pesem Evrovizije. Naši predstavnici Manuelli se v Stockholmu na Švedskem ni uspelo prebiti v veliki finale. Vseeno ni razočarana nad izidom.

Šport

Nogometna zveza Slovenije je uradno odprla nov nacionalni nogometni center na Brdu pri Kranju. Stal je približno 8,5 milijona evrov. Kar 90 odstotkov sredstev sta prispevali Evropska in Mednarodna nogometna zveza.

Maribor je prvak 1. slovenske futsal lige za sezono 2015/16. V četrti tekmi finala so Štajerci s 6:5 v gosteh premagali Litijo in serijo dobili s 3:1 v zmagah.

Tudi v več ekipnih športih v ženski konkurenci so znane državne prvakinje. V rokometu se naslova veselijo Zagorjanke, ki so v zadnjem krogu premagale Brežice z 31:15 in s tem prekinile vladavino Krimovk. V košarki so še petič zapored in skupaj 12-ič državne prvakinje postale igralke Athleta Celja, ki so finalni niz te sezone proti kranjskemu Triglavu so dobile s 3:0 v zmagah. V odbojki so se svojega tretjega naslova veselili v ekipi Calcit Ljubljana, s skupnim izidom 3:2 v zmagah je bila boljša od odbojkaric Nove KBM Branik.

Sezono motokrosa na najvišji ravni v zadnjem času zelo zaznamuje naš Tim Gajser. Mladenič, ki šele prvo leto nastopa v elitni konkurenci, je prejšnji konec tedna v Nemčiji sedmo dirko sezone svetovnega prvenstva končal na drugem mestu. S tem si je priboril rdečo startno številko za vodilnega tekmovalca v skupni konkurenci razreda MXGP.

Ponosni sta tudi slovenski teniški igralki Katarina Srebotnik in Andreja Klepač. Na turnirju WTA v Rimu sta namreč ugnali sestri Williams. Za zmago nad Sereno in Venus, ki sta v večnem mestu v tekmovanju dvojic nastopili s povabilom organizatorja, sta naši dekleti potrebovali le uro in 15 minut. Zmagali sta zanesljivo s 6:1 in 7:5.

Slovenski veslač Rajko Hrvat je na evropskem prvenstvu v Nemčiji osvojil bronasto kolajno v konkurenci lahkih skifistov.

Slovenski plavalec Darko Đurić je na evropskem prvenstvu za invalide na Portugalskem osvojil že dve kolajni. Po srebrni na 100 metrov prosto 1. maja, je prejšnji konec tedna na še enkrat daljši razdalji v istem slogu zasedel tretje mesto.

Slovenija, Radijski utrip, Cerkev na Slovenskem, Politika, Oddaje
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...