Predavatelj Jaklič kritičen do predstavitve kandidatov za ustavne sodnike

Slovenija | 02.04.2016, 12:31

Nedavno je bil pri predsedniku države posvet, na katerem je večina nekdanjih ustavnih sodnikov izrazila pomisleke o javni predstavitvi kandidatov za ustavne sodnike pred odločanjem v državnem zboru. Glede nazorske uravnoteženosti ustavnega sodišča so se strinjali, da je pomembna, razhajali pa so se glede tega, kako jo doseči. Nekatere izjave ustavnih sodnikov in namere predsednika države Boruta Pahorja je za naš radio komentiral predavatelj na Harvardu dr. Klemen Jaklič.

Predsednik republike razmišlja o tem, da bi se morali izbrani kandidati za ustavne sodnike še pred potrditvijo v državnem zboru javno predstaviti pred novinarji. "Naš medijski prostor ni povsem pluralen. Je daleč od idealnega in tudi vem, da mediji zelo kreirajo ta prostor. Nenazadnje tudi v mojem primeru, ko sem kandidiral za evropskega sodnika. Dva dni pred glasovanjem so se pojavili članki v nekaterih medijih: Češ Janšev podpornik, ki hodi pred sodišče. S tem so po mojem trdnem prepričanju želeli prestrašiti poslance naj zame ne glasujejo. Bil sem samo enkrat pred sodiščem po tem, ko je bila odločitev že sprejeta. Pa tudi, če bi bil petdesetkrat krat ali pa stokrat, ne vidim v tem nikakršnega problema," je dejal Jaklič, ki prav tako ne podpira predloga Matevža Krivica, da bi predstavitev morala potekati pred nekdanjimi ustavnimi sodniki. "Ta predlog se mi zdi morda celo najbolj neokusen. Zakaj? Zato ker enostavno ti ustavni sodniki, ki smo jim imeli do sedaj, -z vsem spoštovanjem do njih in tudi velika večina je delo dobro opravila, čeprav nisem jaz tisti, ki ocenjuje,- so še vedno pravniki oz. tisti letniki, ki so se izobraževali v času prejšnjih režimov. Pravo so študirali takrat, magisterije in doktorate so delali iz tistega prava, ki je diametralno nasprotno temu pravu, še posebej na področju ustavnega prava."

Po mnenju nekdanjega ustavnega sodnika Lovra Šturma je idealno, če je približno polovica sodnikov enega nazora, druga polovica pa drugega, to pa zato, da se lahko na ustavnem sodišču slišijo vsa mnenja. Temu je prikimal tudi Jaklič, ki v soočanju več nazorov vidi prednosti. "Ne zgolj enega in drugega svetovnega nazora ampak pravzaprav čim več svetovnih nazorov, kot odsev tega kar imamo v družbi."

Sicer pa Jaklič ocenjuje, da predsednik s tovrstnimi posvetovanji in idejami, predvsem pri ustavnih sodnikih, želi svojo vlogo prenesti na nekoga drugega. "Odločilni element pri teh imenovanjih je prav avtonomna drža tistega, ki imenuje, zavedanje o tem, kaj je pomembno pri tej funkciji in kaj nepomembno, kaj ne sme vplivati tako, da mislim, da pri tem novinarji nimajo kaj govoriti," je povedal.

Predavatelj na Harvardu pa manj težav vidi pri javnih predstavitvah za druge funkcije, kot je denimo v petek napovedana ob pozivu na razpis za izvolitev namestnika predsednika računskega sodišča.

Vabljeni k poslušanju oddaje.

Slovenija, Radijski utrip, Politika, Oddaje
Svojci žrtev z njihovimi fotografijami (photo: Rok Mihevc) Svojci žrtev z njihovimi fotografijami (photo: Rok Mihevc)

Vigilija pred dnevom, ki ga trenutna oblast ne dovoli

Na Trgu republike v Ljubljani je sinoči slovesnost v spomin na žrtve komunističnega nasilja Ker smo ljudje. »V resnici je tako, da ni druge možnosti, kot priznati resnico.« Te besede pokojnega ...

Prostovoljec leta 2024 s podelitvijo priznanj (photo: STA) Prostovoljec leta 2024 s podelitvijo priznanj (photo: STA)

Naj prostovoljec tudi naš sodelavec

Naj prostovoljski projekt lanskega leta je projekt Šola s srcem Srednje gradbene, lesarske in vzgojiteljske šole iz Šolskega centra Novo mesto. Mladinski svet Slovenije ga je nagradil, ker je ...

Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL) Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL)

Matjaž Čadež: Na hitro hočemo preveč

Matjaž Čadež je človek navdiha, ki s svojo življenjsko poklicno potjo še danes, ko je že v pokoju, marsikoga navdušuje. Poslovno se je vrsto let kalil v IBM-u, nato na Švedskem in pozneje ...