Jože Romšek, nekdanji generalni direktor Policije
Policijska afera: Romšek bi ravnal enako kot Fank
Slovenija | 10.03.2016, 15:35 Tanja Dominko
Potem ko se je izkazalo, da se je skupina policistov novembra lani dogovorila za prometno kontrolo nad ministrom za javno upravo Koprivnikarjem, so na policiji za sedem policistov uvedli postopek izredne odpovedi zaposlitve. Sindikat policistov se z ukrepom ne strinja, o tem bo popoldne beseda tekla na novinarski konferenci. Za mnenje o zadevi smo vprašali nekdanjega direktorja policije Jožeta Romška.
V Sindikatu policistov Slovenije trdijo, da očitki zoper njihove člane niso točni, več bodo pojasnili na današnji novinarski konferenci v Celju. Kot vemo, policistom očitajo, da so naklepno huje kršili pogodbene in druge obveznosti iz delovnega razmerja, in tudi zakonske določbe. Njihov namen pa naj bi bil, da z načrtovanim protipravnim nadzorom ministra poskušajo diskreditirati kot glavnega pogajalca vlade. Med policisti, ki so jih doleteli ukrepi, je namreč tudi predsednik Sindikata policistov Slovenije Zoran Petrovič. V sindikatu so že napovedali, da bodo za zaščito svojih članov uporabili potrebna pravna sredstva. Za mnenje o sprejetih ukrepih proti policistom sem vprašala nekdanjega direktorja policije Jožeta Romška. »Moram reči, da tudi če bi bil sam v tem trenutku direktor policije, bi bil prisiljen ravnati enako kot sedanji direktor, namreč v policiji ni mogoče imeti vzporednega sistema, ni prostora za dva šefa.«
Dejstvo je, da policiste včasih zamika, da bi komu še posebej stopili na prste. A tovrstnim vzgibom ne smejo podleči. »Policist mora ravnati zakonito, strokovno in korektno, tu ni nobene bližnjice, mimo osnovnih principov delovanja ni mogoče iti.«
Tudi sedanji prvi mož policije Marjan Fank je poudaril, da ne sme tolerirati dejanj, kakršna so si privoščili policisti, ki so sodelovali pri prometni kontroli nad ministrom Borisom Koprivnikarjem. Potrdil je uvedbo postopka izredne odpovedi za sedem policistov in dodal, da mu je žal tistih, ki sta izvedla nadzor, saj sta "bila na nek način zlorabljena". Romšek ob tem dodaja. »Ne morem se znebiti občutka, da sta ravnala nekoliko naivno.«
Preiskava sicer še ni zaključena, ugotavljajo še vpletenost drugih odgovornih, ki so kakorkoli sodelovali. O navedbah, da bo sindikat izkoristili pravna sredstva, da bo dokazal svoj prav, pa nekdanji direktor policije pravi. »Sindikat ima svoje pravice in obveznosti, ki so določene v zakonodaji, oni bodo šli po pravni poti naprej, kar je pravilno. Tako bi morali ravnati tudi doslej.«
Vsekakor pa se pri celotni zgodbi ne moremo znebiti vtisa, da se pri nekaterih prekrških da poiskati krivce in ti hitro izgubijo službo, medtem ko se nekateri precej bolj držijo svojih stolčkov in honorarjev. Dovolj je, da se za dejanje zgolj opravičijo. »Lahko vidimo, kaj se je zgodilo z nekaterimi ključnimi akterji v primerih gospodarskega kriminala, povzročili so družbi ogromno škode, nekateri še niso šli na prestajanje kazni, čeprav so bili pravnomočno obsojeni. Iščejo luknje v predpisih, ki jih je kar obilo. Lahko vidimo tudi, kaj se je dogajalo pri razvpitih dodatkih različnih profesorjev na fakultetah. V zasebne žepe so odtekali izdatni denarci, a zadostovalo je opravičilo in zadeva gre dalje. Mali človek pa »nasanka«, zanj ni opravičila, posega se po drastičnih ukrepih.«