Avstrija kljub plazu kritik zagovarja omejevanje vstopa prebežnikov

Svet | 18.02.2016, 16:24

Avstrija bo od jutri naprej na meji s Slovenijo sprejemala le še do 80 prošenj za azil dnevno, obenem bo vstop dovolila do 3.200 ljudem, ki bodo izrazili namero, da za mednarodno zaščito zaprosijo v kateri od sosed. Dunaj se je že znašel pod plazom kritik. Bruselj preučuje, ali je odločitev skladna z zakonodajo Evropske unije, ostre besede so sinoči izrekali tudi voditelji držav na tako imenovani zahodni balkanski poti, ki sta jih je pred vrhom povezave v belgijski prestolnici na večerji gostila predsednika Evropske komisije in Evropskega sveta, Jean-Claude Juncker in Donald Tusk. Na mejnem prehodu Šentilj oziroma Špilje pristojni jutri ne pričakujejo težav.

V Avstriji bodo omejitev števila prosilcev za azil in tistih, ki bodo državo le prečkali na poti na drug cilj, uvedli, ker so ocenili, da so dosegli meje svojih zmožnosti. Odločitev nikakor ni všeč Junckerju. "Pri Evropski komisiji ne maramo mejnega nadzora in splošnega trenda vse več mejnega nadzora na nacionalnih mejah. To se dogaja zaradi pomanjkanja evropskega pristopa pri reševanju begunsko-migracijske krize." O tem naj bi tako z avstrijskim kanclerjem Wernerjem Faymannom kot tudi ostalimi voditelji osemindvajseterice govoril na vrhu v Bruslju.

Na predvečer srečanja je bila to tema njegovih in Tuskovih pogovorov z voditelji Slovenije, Hrvaške, Srbije in Makedonije. "Ukrepi Avstrije s strani evropskih ustanov po izjavah njihovih predstavnikov niso doživeli odobravanja. Vendar so po drugi strani dejstvo, ki ga mora Slovenija upoštevati. Kolege in ostale udeležence sestanka sem na to zelo jasno opozoril. Tudi Slovenija ni zadovoljna, da se omejuje ta pretok, a ga razume," je povedal naš premier Miro Cerar.

Kritična sta tudi nemška kanclerka Angela Merkel in predsednik Evropskega parlamenta Martin Schulz. A severna soseda Slovenija zagovarja svoje poteze. Meni, da so nujne zaradi pomanjkanja solidarnosti v osemindvajseterici. Da so postavljene kvote tako visoke, da jih že do zdaj niso dosegali, je medtem sporočil tiskovni predstavnik policije avstrijske Štajerske Fritz Grundnig. A v Špilju so vseeno pripravljeni in so okrepili vrste. "Tehnično vse dobro deluje in pripravljeni smo tudi na večji dotok prebežnikov. Seveda pa je vse odvisno od razvoja dogodkov na zahodni balkanski poti." Nič posebnega jutri ne pričakujejo tudi na slovenski strani.

V Zagrebu so se zaradi avstrijskih ukrepov sešli vodje policij naše države, naše severne sosede ter Hrvaške, Srbije in Makedonije. Podpisali so izjavo o skupnem načinu profiliranja, registracije in organiziranega prevoza beguncev in migrantov od makedonsko-grške meje do ciljnih držav. Dnevne kvote prebežnikov bodo tako odvisne od odločitev Dunaja in Berlina. Načelnik hrvaške policije Vlado Dominić je po srečanju povedal, da bodo podpisnice dogovor začele izvajati takoj ter da bodo do organiziranega prevoza proti Avstriji in Nemčiji upravičeni le ljudje, ki prihajajo iz vojnih območij. Generalni direktor slovenske policije Marjan Fank je pojasnil, da bodo v Dobovi še okrepili nadzor za vstop beguncev in migrantov v našo državo. Potrdil je tudi, da se bo šestim slovenskim policistom, ki pomagajo na makedonsko-grški zeleni meji, pridružilo še osem dodatnih.

Svet, Evropska Unija
Križev pot v rimske Koloseju (photo: Vatican media) Križev pot v rimske Koloseju (photo: Vatican media)

Papež: Jezusov križ ruši zidove in briše dolgove

Križev pot, ki bo letos v rimskem Koloseju potekal pod vodstvom kardinala Balda Reine in po meditacijah papeža Frančiška, prinaša globoko sporočilo: Jezusov križev pot je pot ljubezni, ki se ...

Marko Rijavec (photo: Robert Božič) Marko Rijavec (photo: Robert Božič)

Če vera ni del našega dihanja, lahko postane breme

V torkovem Misijonskem jutru v tednu Radijskega misijona smo z župnikom iz Idrije Markom Rijavcem razmišljali ob odlomku izpovedi vere: »In se je utelesil po Svetem Duhu iz Marije Device kot človek.«