Papež na letalu
VIDEO: Papež: Kdor misli le na gradnjo zidov ni kristjan!
Cerkev po svetu | 19.02.2016, 08:56 Marta Jerebič
Papež Frančišek je kot običajno na povratnem letu iz Mehike v Rim odgovarjal na vprašanja novinarjev. Spregovoril je o srečanju s patriarhom Kirilom, v odziv na ameriškega predsedniškega kandidata Donalda Trumpa, ki je kampanjo začel z napovedjo izgona milijonov nezakonitih priseljencev iz ZDA, je dejal, da kdor, ki misli le na gradnjo zidov, ne pa na gradnjo mostov, ni kristjan. O virusu zika je dejal, da splav ni manjše zlo, ampak zločin, pomeni odstraniti nekoga, da rešiš drugega. Tako dela mafija. Pedofilski duhovniki po njegovih besedah 'požrejo' otroka in ga s satanističnim žrtvovanjem uničijo. O dopisovanju Janeza Pavla II. s poljsko-ameriško filozofinjo Anno-Tereso Tymieniecko pa je dejal, da papež potrebuje prijateljstvo in nasvete žensk, ki na stvari gledajo drugače kot moški. "Prijateljstvo ni greh. Greh je ljubezenska zveza z žensko, ki ni tvoja žena.« Povedal je tudi, da so njegove sanje obiskati Kitajsko.
Obiskati Kitajsko
Papež se je z obiska iz Mehike vrnil zadovoljen. O prihodnjih potovanjih, se ni natančno izrazil, ponovil je le svoje sanje, da bi rad obiskal Kitajsko, in se srečal z imamom Al-Azharja, sunitske univerze v Kairu.
O Trumpovih namerah
Sicer pa v medijih najbolj odmeva papežev odziv na besede ameriškega republikanskega predsedniškega kandidata Donalda Trumpa, ki je kampanjo začel z napovedjo izgona milijonov nezakonitih priseljencev iz ZDA. Papež je poudaril, da se ne bo vpletal v to, koga naj volijo Američani. A jasno povedal: »Kdor misli le na gradnjo zidov, ne pa na gradnjo mostov, ni kristjan.«
Virus zika
O virusu zika, ki predstavlja največje tveganje za nosečnice, je bil ravno tako jasen: »Splav ni manjše zlo. Je zločin. Pomeni nekoga umoriti, da bi rešili drugega. To dela mafija. To je zločin. Je absolutno zlo.«
Papež in prijateljstvo z ženskami
O dopisovanju Janeza Pavla II. s poljsko-ameriško filozofinjo Anno-Tereso Tymieniecko pa je dejal, da papež potrebuje prijateljstvo in nasvete žensk, ki na stvari gledajo drugače kot moški.
»Moški, ki ne zna gojiti odnosa prijateljstva z žensko, nekaj zamuja. Prijateljstvo z žensko ni greh. Greh je ljubezenska zveza z žensko, ki ni tvoja žena. Tudi papež je človek in potrebuje nasvet ženske. Ima srce, ki lahko goji zdravo, sveto prijateljstvo z žensko.«
Pedofilija
Oster je bil do duhovnikov pedofilov. Kot je dejal, ti 'požrejo' otroka in ga s satanističnim žrtvovanjem uničijo. Dodal je še: »Škof, ki duhovnika pošlje na drugo župnijo, ko se ugotovi, da gre za primer pedofilije, je neodgovoren in najbolje bi bilo, da se odpove svoji službi.«
Vključevanje ločencev v življenje Cerkve
Papež je napovedal, da bo kmalu objavljen dokument, ki bo nakazoval pot vključevanja znova poročenih ločencev v življenje Cerkve: "Vključevanje v življenje Cerkve ne pomeni obhajila. Poznam katoličane, ki so se znova poročili in gredo v cerkev trikrat ali štirikrat na leto in rečejo: Želim prejeti obhajilo. Kot da bi bilo obhajilo odlikovanje. Treba je delati na resničnem vključevanju takih ljudi v Cerkev. Vsa vrata so odprta, ne moremo pa reči, da lahko sedaj kar prejmejo obhajilo, saj bi bila to rana tudi za zakonske zveze, za par, saj mu ne bi omogočili opraviti poti vključevanja.«
Evropo pa je papež pozval, naj ne zapravi svoje kulture in dediščine.
O srečanju s Kirilom
Papežu Frančišku je med novinarsko konferenco na letalu med letom iz Mehike proti Italiji bilo zastavljeno tudi vprašanje o skupni izjavi, ki sta jo na Kubi podpisala z ruskim pravoslavnim patriarhom Kirillom. Iz Ukrajine namreč prihajajo glasovi, da se grko-katoličani čutijo izdani in govorijo o »političnem dokumentu«, ki podpira rusko politiko.
Papež je najprej odgovoril na vprašanje, ali ga je patriarh Kirill povabil v Moskvo in ali bi morda lahko šel na Kreto, kjer bo spomladi potekal vsepravoslavni koncil. Kot je zatrdil, bo tam zagotovo navzoč duhovno in s posebnim sporočilom. Všeč bi mu bilo, če bi lahko šel in pozdravil navzoče na vsepravoslavnem koncilu, a mora spoštovati razmere. Pravoslavna stran želi povabiti na koncil »katoliške opazovalce«, kar po papeževih besedah že predstavlja »precejšen most«. »Za katoliškimi opazovalci bom jaz z molitvijo in najboljšimi željami, da bi pravoslavni šli naprej, saj so bratje in njihovi škofje so škofje kakor mi,« je zatrdil. Dodal je, da je Kirill njegov brat in da sta se med srečanjem na Kubi poljubila, objela in se dve uri pogovarjala kakor brata.
Zatem je spregovoril o intervjuju ukrajinskega katoliškega nadškofa Svjatoslava Ševčuka, ki je povedal, da se ukrajinski narod oziroma mnogi Ukrajinci čutijo zelo razočarani in izdani. Papež Frančišek je priznal, da ga je, ko je slišal za izjave v Ukrajini, nekoliko zaskrbelo. Najprej pa je želel izpostaviti, da Ševčuka dobro pozna, saj sta v Buenos Airesu štiri leta skupaj delala. Ko je bil izbran za višjega nadškofa je ob slovesu papežu poklonil ikono Marije Nežnosti. Je ena redkih stvari, ki jih je Frančišek prinesel s sabo v Rim in jo danes ima na pisalni mizi.
»Da bi razumeli neko novico, neko izjavo, je treba iskati hermenevtiko vsega,« je zatrdil papež. Intervju je naredil ukrajinski duhovnik, objavljen pa je bil v nedeljo, 14. februarja, v Ukrajini. Izjava, da so mnogi Ukrajinci razočarani, se nahaja na koncu intervjuja, v kratkem predpredzadnjem odstavku. Frančišek je intervju s Ševčukom prebral in takole komentiral: »Ševčuk predstavlja dogmatično stran, opredeljuje se kot sin Cerkve, v občestvu z rimskim škofom in Cerkvijo. Govori o papežu, bližini s papežem, ter o sebi in svoji veri, tudi o tamkajšnji veri pravoslavnih ljudi. Z dogmatične strani ni nobene težave. Je pravoverna v pravem pomenu besede, torej v skladu s katoliškim naukom. A kot v vsakem intervjuju, vsak ima pravico povedati svoje stvari, a tega [Ševčuk] ni povedal o srečanju, saj o srečanju pravi: ''Je nekaj dobrega in moramo iti naprej.''.«
Frančišek je nadaljeval, da gre za osebne ideje, ki jih ima neka oseba. Kot primer je navedel svoj odgovor na eno od prejšnjih vprašanj, ki mu je bilo zastavljeno na letalu. Kar je povedal o škofih, ki prestavijo duhovnike pedofile – da bi bilo najbolje, da odstopijo, je papeževo osebno mnenje in ni dogmatično stališče. Enako ima tudi Ševčuk svoja osebna mneja, o katerih se lahko pogovarjamo, in ima jih pravico imeti. »Vse, kar on pravi, je o dokumentu, o srečanju …, kar je v redu,« je dodal papež ter pripomnil, da pa se o dokumentu lahko razpravlja.
Upoštevati pa je treba še eno okoliščino. Ukrajina se namreč nahaja v vojni in trpljenju, veliko je interpretacij. Frančišek je spomnil, da je o ukrajinskem narodu velikokrat govoril, prosil za molitev in bližino, med opoldanskimi nagovori in sredinimi avdiencami. A o zgodovinskem dejstvu vojne ima vsak svoje mnenje: kakšno je stanje, kdo jo je začel, kaj bi se moralo in kaj ne narediti. To je zgodovinski problem, a obenem tudi osebni problem te države, ki govori o trpljenju. Po papeževih besedah torej lahko razumemo, da se v takšnih razmerah ljudje počutijo izdani in razočarani. Ševčuk v intervjuju pravi, da so ga mnogi verniki klicali ali mu pisali in dejali, da se čutijo globoko razočarani in izdani s strani Rima. Dokument izraža stališče [ni dogmatične narave – op. p.] o tem vprašanju v Ukrajini. V njem je govor o tem, da je treba končati vojno in sprejeti sporazume. Cerkev v Rimu in papež sta vedno rekla, da je treba iskati mir. Frančišek je tudi sprejel oba predsednika. In – kot je dodal – razume, ko Ševčuk pravi, da je slišal te stvari od ljudi.
Vendar pa to ni največja novica, je nadaljeval, največja novica je vse: »Če boste prebrali ves intervju, boste videli, da so v njem resne dogmatične stvari, ki ostajajo; je želja po enosti, po iti naprej, po ekumenizmu …« Ševčuk je po papeževih besedah človek ekumenizma. Obstajajo pa določena mnenja, ki jih je ukrajinski nadškof kot brat izrazil tudi papežu, ko je izvedel za srečanje s Kirillom. Papež Frančišek je še zatrdil, da izjave ne obžaluje. Treba je spoštovati, da ima vsak svobodo mišljenja. Tamkajšnje razmere pa so zelo težke. Rim je tja poslal veliko pomoči. Vedno so pomembni mir, sporazumi, spoštovanje sporazuma iz Minksa. »A ne prestrašite se s tistim stavkom. To je lekcija, da je novico treba interpretirati s hermenevtiko celote, ne pa samo delno,« je dejal papež.
Na ponovno zastavljeno vprašanje, ali je patriarh Kirill papeža povabil v Moskvo, je sveti oče odgovoril, da tisto, kar sta po srečanju oba povedala javno, je namenjeno javnosti, pogovor pa je bil zaseben. »Lahko pa rečem, da sem ven prišel srečen. In on tudi,« je še pripomnil.
Vir: Radio Vatikan