Marjan BuničMarjan Bunič
Marko ZupanMarko Zupan
Marjana DebevecMarjana Debevec
Kardinal Kurt Koch (foto: nn)
Kardinal Kurt Koch

Kardinal Koch o srečanju med Frančiškom in Kirilom

Cerkev po svetu | 12.02.2016, 11:35 Marta Jerebič

Voditelja Katoliške Cerkve in Ruske pravoslavne Cerkve se bosta srečala približno ob 20. uri po našem času, pogovori bodo trajali 2 uri, sledil bo podpis skupne izjave in nagovor obeh.

»Ruska pravoslavna stran ni želela, da bi bilo srečanje v Evropi, saj velja za celino cerkvenih razkolov. Vsa ta srečanja pa želijo biti premagovanje razkola, zato je bila izbrana Kuba,« je za Radio Vatikan pojasnil predsednik Papeškega sveta za spodbujanje edinosti med kristjani, kardinal Kurt Koch. Povedal je, da se bosta voditelja v pogovoru lotila konkretnih tem in problemov, tudi razhajanj med obema Cerkvama in ukrajinskega konflikta. Pojasnimo, Ruska pravoslavna Cerkev Vatikanu očita, da na slovanskem pravoslavnem ozemlju izvaja prozelitizem. Ruski pravoslavni Cerkvi pa se očita, da kot sluga Kremlja še podžiga državljansko vojno v Ukrajini.

Kardinal Koch pojasnjuje, da je v pravoslavnem izročilu razmerje med državo in Cerkvijo popolnoma drugačno kot v Katoliški Cerkvi. Mi se pojmujemo kot vesoljna Cerkev, pravoslavni pa se ravnajo po načelu avtonomije in avtokefalnosti. To je temeljno ekleziološko vprašanje, o katerem je potrebno razpravljati. Pri tem srečanju na Kubi pa vendarle ne gre najprej za srečanje dveh političnih osebnosti, ampak za religiozni, duhovni osebnosti. To je v ospredju. Seveda oba zadevajo velika politična vprašanja, kot so pravičnost, mir in ohranjanje stvarstva, skrb za uboge, preganjanja kristjanov itd. in zaradi tega se bosta pogovor in srečanje seveda dotaknila tudi takšnih političnih vprašanj.

Vodja urada moskovskega patriarha za mednarodne odnose, metropolit Hilarion, je kot osrednjo temo pogovorov navedel preganjanje kristjanov na Bližnjem vzhodu.

Po njegovih besedah je besedilo skupne izjave že usklajeno in naj bi odražalo, da sta si obe strani srečanje želeli že dolgo in da vodji obeh Cerkva v najpomembnejših vprašanjih, ki trenutno najbolj vznemirjajo človeštvo, govorita v en glas.

Vodja oddelka za vzhodne Cerkve na Papeškem svetu za spodbujanje edinosti med kristjani, dominikanski p. Hyacinthe Destivelle, je pojasnil, da skupna izjava govori o sodelovanju in dialogu na področjih, ki ne zadevajo teologije, a so pomembna za vnovično zbliževanje obeh Cerkva: vprašanje preganjanih kristjanov na Bližnjem vzhodu, vprašanje družine, sekularizacije, vloge, ki jo imajo lahko kristjani v sekularizirani družbi, vprašanje mladih in življenja v splošnem smislu. Vsi ti vidiki so zelo pomembni, še posebej v dialogu z Rusko pravoslavno Cerkvijo, je povedal p. Destivelle in dodal, da bo srečanje nov list v zgodovini odnosov med Cerkvama.

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Jubilanti z nadškofom Cviklom (photo: Nadškofija Maribor) Jubilanti z nadškofom Cviklom (photo: Nadškofija Maribor)

Somaševanje jubilantov z nadškofom Cviklom

Na praznik apostola Tomaža je v mariborski stolnici potekalo slovesno somaševanje duhovnikov jubilantov. Somaševanje je vodil nadškof Alojzij Cvikl, ki se je z jubilanti zahvalil Bogu za dar ...

Novomašnika Matija Golob in Ambrož Brezovšek (photo: Rok Mihevc in Tatjana Splichal) Novomašnika Matija Golob in Ambrož Brezovšek (photo: Rok Mihevc in Tatjana Splichal)

Matija Golob in Ambrož Brezovšek obhajala novi maši

Župniji Šmartno pri Litiji in Vojnik sta te dni pravi izvir veselja za Cerkev v Sloveniji. Veselita se namreč novih maš, ki sta ju včeraj pela Matija Golob in Ambrož Brezovšek. »Eno je potrebno« ...

Tereza navdušuje s svojimi recepti (photo: Osebni arhiv) Tereza navdušuje s svojimi recepti (photo: Osebni arhiv)

Kulinarična mornarka

Tereza Poljanič je bila med prvimi, ki je pri nas vodila televizijske kulnarične oddaje, s katerimi je v našem prostoru začela širiti zavest o zdravi prehrani, kaj to sploh je in kako pripravljati ...