Zastava Združenega kraljestva Velike Britanije in Severne Irske
Bliža se vrh Evropske unije - glavno bo britansko vprašanje
Svet | 31.01.2016, 14:22
Februarski vrh Evropske unije, ki bo posvečen vprašanju članstva Velike Britanije v Evropski uniji, je vse bliže. Niz sestankov predstavnikov obeh strani priča o tem, da so pogajanja o reformah povezave, s katerimi na Otoku pogojujejo svoj obstanek v povezavi, v najvišji prestavi. Premier David Cameron je o predlogih svoje države pred dnevi že govoril s predsednikom Evropske komisije Jean-Claudom Junckerjem, danes se bo srečal še s predsednikom Evropskega sveta Donaldom Tuskom. Napredek na poti do dogovora je, a po Cameronovi oceni ni zadosten.
Tako imenovani brexit kot temen oblak nad Evropsko unijo visi že dalj časa. Vprašanje članstva Velike Britanije v povezavi pravzaprav ni neko presenečenje, saj gre za državo, ki je že tradicionalno evroskeptična. To nam je v telefonskem pogovoru potrdil tudi Slovenec Urban Bitenc, ki na Otoku živi in dela že dalj časa. Zaposlen je na oddelku za fiziko Univerze v Durhamu. Na to, da so drugačni, so Britanci po njegovih besedah zelo ponosni. "Britanci v pogovoru ne bodo nujno rekli: Pri nas vozimo po levi, na celini pa po desni. Radi rečejo: Pri nas vozimo po levi, v Evropi pa po desni. Kot da sami torej niso del Evrope." Naštel je še nekaj posebnosti, med drugim to, da v vsakdanjem življenju ne uporabljajo kilometrov, metrov, centimetrov, litrov in kilogramov, ampak milje, jarde, čevlje, inče ter pinte in funte.
A razlogi za nezadovoljstvo s članstvom v Evropski uniji tičijo drugje. Urban Bitenc opaža, da Britanci zelo težko prenašajo regulacijo iz Bruslja. "Po štirih letih življenja tukaj lahko z nekaj ironije rečem, da Britanci nikakor ne marajo reda, urejenosti in predvidljivosti, ampak ljubijo kaos, stalno spreminjanje in fluktuiranje." Številne Britance tudi skrbi priseljevanje iz manj razvitih držav Evropske unije na Otok. Prepričani so, da brezposelni iz vzhodne in južne Evrope prihajajo, da bi tam izkoriščali socialno podporo. "Nisem prepričan, da podatki potrjujejo upravičenost tega pomisleka," je dodal.
Urban Bitenc je tudi poudaril, da ne smemo vseh Britancev metati v isti koš. V pogovorih s sodelavci, znanci in prijatelji ugotavlja, da imajo številni pozitiven odnos do Evropske unije in so razočarani nad evroskeptičnostjo rojakov. "V tem trenutku bi verjetno zmagal razum in bi ostali v Evropski uniji, čeprav bi bil izid verjetno tesen," je Urban Bitenc odgovoril na vprašanje, kaj bi se zgodilo, če bi bil referendum o članstvu Velike Britanije v povezavi danes. Kot je znano, se je Cameronova vlada zavezala, da ga bo izpeljala do konca leta 2017. Če bo prišlo do dogovora o reformah Evropske unije, ki jih zahteva Otok, je premier obljubil kampanjo v podporo članstvu države v povezavi. A časa ni več veliko.