Slavi KoširSlavi Košir
Jakob ČukJakob Čuk
Helena KrižnikHelena Križnik
Vhod v taborišče Auschwitz. (foto: Urška Hrast)
Vhod v taborišče Auschwitz.

Spomin na žrtve holokavsta

| 27.01.2016, 11:41

Svet danes zaznamuje mednarodni dan spomina na žrtve holokavsta. Na ta dan pred 71 leti so sovjetski vojaki osvobodili preživele v drugem koncentracijskem taborišču Auschwitz, ki je postalo simbol nacističnega genocida. Žrtev so se danes med drugim spomnili na kraju nekdanjega taborišča in na sedežu Združenih narodov. Tudi v več krajih po Sloveniji se že nekaj dni vrstijo prireditve v spomin žrtvam in opomin današnjim generacijam.

V Auschwitzu je med drugo svetovno vojno v plinskih celicah ali poskusih nacističnih znanstvenikov umrlo med 1,1 in 1,5 milijona ljudi, pretežno Judov. V holokavstu je umrlo skupaj okoli šest milijonov Judov. Generalni sekretar Združenih narodov Ban Ki Mun je ob dnevu spomina opozoril, da so ljudje po vsem svetu, vključno z milijoni, ki bežijo pred vojnami, preganjanjem in pomanjkanjem, še vedno žrtve diskriminacije in nasilja. Pozval je k odpovedi vsem političnim in verskim ideologijam, ki kogar koli postavlja nad druge. Na sedežu ZN-ja v New Yorku pripraviljajo slovesnost, na kateri bodo zbrane nagovorili trije preživeli holokavsta.

Nemška kanclerka Angela Merkel je v Berlinu odprla razstavo z deli taboriščnikov. "Velike večine preživelih danes ni več z nami. Toda njihova pričevanja so ostala in z njimi tudi spomini na zločine nacionalnega socializma v Nemčiji. Na milijone osebnih zgodb o trpljenju ostajajo v naših spominih, in naj poudarim, tudi v nacionalnem spominu," je dejala nemška kanclerka. Kot mnogi govorci nas je opomnila, naj ne pozabimo na te zločine in na njihove žrtve, kar se žal že dogaja z relativizacijo, omalovaževanjem ali celo zanikanjem zgodovinskih resnic. Kot vsako leto ob obletnici, so slavnostno sejo pripravili tudi v nemškem parlamentu.

Brglez: Pomembna so dejanja

Predsednik DZ Milan Brglez je pred poslanci spomnil: »Zgolj v tej tovarni smrti je življenje na najbolj grozovite in človeku nepredstavljive načine izgubilo več kot milijon taboriščnikov, večina Judov, pa tudi pripadnikov drugih narodnosti in etnij - med drugim 1331 Slovenk in Slovencev.« Po Brglezovih besedah nas v kot britev oster opomin režejo pričevanja tistih, ki so razčlovečenje holokavsta morali pretrpeti sami, a tudi njihovi glasovi bodo nekoč obmolknili. »Zgolj mi smo tisti, ki lahko preprečimo, da spominjanje ne izzveni v prazno. Štejejo naše obljube. Ne le v besedah, marveč zlasti v dejanjih.«

V Ljubljani so spomin na žrtve holokavsta obeležili že v nedeljo. Slavnostna govornica na prireditvi v Kinu Šiška je bila varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer. Ta je preživele taboriščnike izpostavila za živ spomin na grozodejstva druge svetovne vojne.

»Prav je, da bi mladi to spoznali. Današnja predstava je bila obujanje tega in prikaz, kaj vse se je dogajalo v taboriščih, kako so ljudje trpeli. Ko govoriš s tistimi, ki so danes stari preko 90 let, slišiš ta opomin, da se to ne sme več zgoditi.«

Dogodki po Sloveniji

Niz prireditev v več krajih po Sloveniji se z današnjim mednarodnim srečanjem v Mariboru nagiba h koncu. Tradicionalni znanstveni posvet Vsako leto eno ime - letos Frane Punčuh - je v univerzitetni knjižnici odprl častni gost dr. Igor Vojtic, podpredsednik judovske skupnosti Slovenije, ki je v Varšavi reševal jude. O temah, povezanih s holokavstom, bodo poleg domačih predavateljev govorili še gostje iz Poljske, Avstrije in Hrvaške. Znanstveno srečanje bodo ob 18. uri zaokrožili z odprtjem gostujoče dokumentarne razstave o Poljakih, ki so tvegali življenje in reševali jude v času holokavsta, v Sinagogi Maribor.

V Muzeju novejše zgodovine Slovenije v Ljubljani so v torek pripravili nastope treh pričevalcev, nekdanjih taboriščnikov oz. ukradenih otrok, danes pa pripravljajo vodstvo po razstavi Pot domov - zgodbe, ki se nanašajo na koncentracijska taborišča. Poudarek bo na zgodbi Erike Fürst, sledil pa bo še ogled njenega pričevanja v Viteški dvorani.

V Kinodvoru bodo drevi predvajali film Savlov sin, pred projekcijo pa bo potekal pogovor s predsednikom Evropskega parlamenta Martinom Schulzem in glavnim igralcem Gezo Rohrighom v neposrednem prenosu na velikem zaslonu iz bruseljskega kina Bozar. Dogodek organizira Informacijska pisarna Evropskega parlamenta v Sloveniji.

Papež Leon XIV. prvič med verniki (photo: posnetek zaslona) Papež Leon XIV. prvič med verniki (photo: posnetek zaslona)

Papež Leon XIV. že na prvi "izlet" #video

Novi papež Leon XIV. je danes v Sikstinski kapeli že daroval mašo za kardinale. V nedeljo bo ob 12. uri z verniki na Trgu svetega Petra molil opoldansko molitev Raduj se Kraljica, v ponedeljek ...