Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Marko ZupanMarko Zupan
Helena KrižnikHelena Križnik

Predstavljena Evropski in Svetovni apostolski kongres o usmiljenju

Svet | 19.01.2016, 10:48

Na tiskovnem uradu Svetega sedeža so predstavili Evropski apostolski kongres o usmiljenju in Svetovni apostolski kongres o usmiljenju. Prvi dogodek je na programu v Rimu med 31. marcem in 4. aprilom 2016, drugi pa v Manili med 16. in 20. januarjem 2017.

Kardinal Christoph Schönborn, dunajski nadškof in predsednik odbora za pripravo kongresov o usmiljenju, je na tiskovni konferenci povedal, da se je zamisel o tovrstnih dogodkih porodila v povezavi z globoko pobožnostjo do Božjega usmiljenja sv. Janeza Pavla II. Dozorela je tako rekoč »med prijatelji«. To so bili kardinali Poljak Dziwisz, Litovec Bačkis, Filipinec Tagle in Francoz Tauran. Eden od poglavitnih ciljev teh kongresov je »pričevati o usmiljenem Jezusovem srcu«. Prvič je kongres na svetovni ravni potekal leta 2008, tokratni v Manili pa bo četrti. Ker gre v prvi vrsti za »apostolat usmiljenja«, ne le za pobožnost, temveč za dejanja – kot je pojasnil kardinal – so na programu bistvena pričevanja. Kot »primer« apostolata usmiljenja je kardinal omenil skupino kristjanov, ki že leta spremljajo nekega zapornika v Teksasu, ki je obsojen na smrtno kazen. Na usmrtitev čaka že dvanajst let, izvršena pa naj bi bila ravno jutri. Delo teh kristjanov je pričevanje o Jezusovi bližini obsojencu.

Na konferenci sta sodelovala tudi msgr. Rino Fisichella, predsednik Papeškega sveta za pospeševanje nove evangelizacije in koordinator jubileja usmiljenja; ter p. Patrice Chocholski, generalni tajnik svetovnega kongresa in rektor svetišča v Arsu v Franciji. Prvi je med drugim izpostavil temo odpuščanja, ki je ena izmed razsežnosti usmiljenja in je seveda sestavni del program evropskega kongresa. Usmiljenje, je dejal msgr. Fisichella, nas mora voditi tudi k izkušnji Božjega usmiljenja do nas samih v našem osebnem življenju.

P. Patrice Chocholski, ki se je sicer zaustavil predvsem ob programu kongresov, pa je med drugim zatrdil, da je pomen le-teh poudariti, da »usmiljenje ni nekakšno gibanje znotraj Cerkve«, temveč je »Cerkev v gibanju«. Svetovni, celinski, narodni in regijski kongresi želijo biti odgovor na evangeljski klic, ki ga je pogosto ponavljal sv. Janez Pavel II. in sedaj tudi papež Frančišek; so spodbude, da bi se Cerkev bolj zavedala skrivnosti Božjega usmiljenja in bi jo le-ta bolj motivirala v njenem poslanstvu.

Evropski apostolski kongres o usmiljenju v Rimu

Evropski kongres o usmiljenju v Rimu se bo začel 31. marca popoldne z uvodnimi besedami rimskega vikarja, kardinala Agostina Vallinija, in p. Carlosa Gómeza-Ruiza. Sledila bodo predavanja, ki bodo med drugim posvečena »obličjem usmiljenja«, pričevanja iz različnih držav, večernice in sveta maša. Naslednji dan se bo začel s hvalnicami in obhajanjem evharistije; v nadaljevanju pa se bodo ponovno zvrstila predavanja in pričevanja, prepletena z molitvijo, bodisi v obliki lectio divina, bodisi z rožnim vencem Božjega usmiljenja. Zvečer bodo v Rimu vrata jubilejnih cerkva ostala odprta; organizirana bodo spokorna bogoslužja in vse do polnoči bo vernikom na voljo možnost spovedi.

V soboto, 2. aprila, bo prav tako v jubilejnih cerkvah potekal dopoldanski program, sestavljen iz katehez o usmiljenju in evharističnega češčenja. Sledilo bo romanje k svetim vratom štirih bazilik. Popoldne se bo začel odvijati skupen program na Trgu sv. Petra, ki se bo zvečer nadaljeval z molitvenim bdenjem v prisotnosti svetega očeta. Papež Frančišek bo dan zatem, na nedeljo Božjega usmiljenja, na Trgu sv. Petra obhajal tudi sveto mašo. Zadnji dan bo na vrsti še srečanje narodnih in celinskih koordinatorjev kongresov s predsednikom odbora za pripravo.

Svetovni apostolski kongres o usmiljenju v Manili

Program svetovnega apostolskega kongresa o usmiljenju v Manili pa bo usmerjala tema: Občestvo v usmiljenju, poslanstvo za usmiljenje oziroma Poklicani z usmiljenjem, poslani za usmiljenje. Kongres se bo začel 16. januarja 2017 s sveto mašo v manilski katedrali, pri kateri bodo somaševali vsi filipinski škofje in mnogi azijski škofje ter tudi kardinali. Program naslednjih dni še ni popolnoma določen. Del se bo odvijal na Univerzi sv. Tomaža, in sicer okoli podtem: Bog je Oče usmiljenja in Jezus Kristus je usmiljeno srce Očeta; Cerkev je telo obličja Božjega usmiljenja in njeno poslanstvo je oznanjati evangelij neskončnega usmiljenja. V dneh, ki bodo sledili, se bo program odvijal v drugih filipinskih mestih. Tretji dan bo posvečen spokornemu bogoslužju, četrti dan bodo v središču pozornosti ubogi, program petega dne pa bo usmerjala tema: Cerkev je poslana, da bi bila navzočnost in pričevanje Božjega usmiljenja v svetu.

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc) Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc)

Do konca koncerta Klic dobrote zbrali ...

Slovenska karitas je pripavila že 34. dobrodelni koncert Klic dobrote za slovenske družine v stiski. Iz dvorane Golovec v Celju so ga lahko neposredno spremljali gledalci RTV SLO 1 in poslušalci ...

Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc) Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc)

30 let Radia Ognjišče: O medijih z mediji

V oddaji Pogovor o smo gostili pomembne soustvarjalce slovenskega medijskega prostora in se posvetili aktualnemu stanju in spremembam v preteklih treh desetletjih. Med sogovorniki so bili ...