Maja MorelaMaja Morela
Jakob ČukJakob Čuk
Tanja DominkoTanja Dominko

Libanonska Karitas: Kljub težkemu trenutku solidarnost ne pojema

Svet | 13.01.2016, 19:02

Libanonska Karitas je sprožila alarm, da obstaja konkretna nevarnost zrušitve državnega sistema. In sicer zaradi števila beguncev, ki se zgrinjajo v državo in, ki presega omejene zmožnosti. Pa tudi zaradi vztrajne prisotnosti ekonomske in institucionalne krize. Libanon te situacije ni več zmožen vzdržati, je mnenje duhovnika Paula Karama, direktorja tamkajšnje Karitas. Navkljub izrednemu stanju pa omenja tudi mnoga pričevanja o pomoči in solidarnosti, trenutkih srečanja med mladimi kristjani in muslimani, ki ohranjajo živo upanje za prihodnost.

1,6 milijona beguncev v državi s 4,4 milijoni prebivalcev

Karitas je že štiri leta v prvi vrsti med tistimi, ki sprejemajo neprekinjen tok sirskih in drugih begunskih družin. V tem obdobju je v Libanon prišlo skoraj 1,6 milijona beguncev. 'Dežela ceder', ki ima sicer 4,4 milijone prebivalcev, se je tako morala soočiti z nepredstavljivo demografsko, ekonomsko in politično neuravnoteženostjo, kakor tudi z vprašanji zagotavljanja varnosti.

Karitas s svojim delom nadaljuje

Med begunci v zadnjem času narašča želja po begu, nadaljevanju poti v smeri Evrope in predvsem Nemčije. Karam tako nadalje omenja tveganje, da bo Bližnji Vzhod ostal brez krščanske prisotnosti. Cerkev v danih razmerah mednarodno skupnost stalno spodbuja k dialogu, miru, pravičnosti in medsebojnemu spoštovanju. Begunce pa, da bi se vrnili na varna področja v svojih državah, če le-ta obstajajo. Vtem Karitas s svojim delom nadaljuje. Beguncem zagotavlja živež in psihološko pomoč. Od zadnjega poletja dalje veliko truda vlaga v organizacijo srečanj med mladimi kristjani in muslimani iz Sirije, Iraka in Libanona. Namen pobude je pokazati, kako zasnovati države z načelom sobivanja, kjer bodo osebe sposobne medsebojno se pogovarjati. Odziv je pozitiven, pravi Karam. Mladi želijo prispevati v procesu miru, želijo odpraviti strah pred drugim.

Utrditi sporočilo upanja

Tudi sam libanonski narod v sedanji krizni situaciji še vedno goji upanje in kaže svoj solidaren obraz. In to čeprav je prisotno vse več revščine, kar posebno občutijo družine. Po Karamovih besedah je sedaj potreben čudež, zato bo med jubilejem usmiljenja še okrepljeno prizadevanje za spodbujanje ljudi, da bi hodili naprej in ohranjali živo upanje. Prav s tem namenom – utrditi to sporočilo upanja – v mnogih libanonskih župnijah in škofijah organizirajo posebne tematske dogodke ali pa tudi praznovanja in trenutke razvedrila za najmlajše. Za božič so bili verniki povabljeni k sodelovanju pri zbiranju sredstev za revne. Direktor libanonske Karitas poudarja, da navkljub težkemu trenutku za vse solidarnost med ljudmi ne pojema.

Vir: Radio Vatikan

Svet, Cerkev po svetu
Jubilanti z nadškofom Cviklom (photo: Nadškofija Maribor) Jubilanti z nadškofom Cviklom (photo: Nadškofija Maribor)

Somaševanje jubilantov z nadškofom Cviklom

Na praznik apostola Tomaža je v mariborski stolnici potekalo slovesno somaševanje duhovnikov jubilantov. Somaševanje je vodil nadškof Alojzij Cvikl, ki se je z jubilanti zahvalil Bogu za dar ...

Novomašnika Matija Golob in Ambrož Brezovšek (photo: Rok Mihevc in Tatjana Splichal) Novomašnika Matija Golob in Ambrož Brezovšek (photo: Rok Mihevc in Tatjana Splichal)

Matija Golob in Ambrož Brezovšek obhajala novi maši

Župniji Šmartno pri Litiji in Vojnik sta te dni pravi izvir veselja za Cerkev v Sloveniji. Veselita se namreč novih maš, ki sta ju včeraj pela Matija Golob in Ambrož Brezovšek. »Eno je potrebno« ...