Veliki Britaniji pozitivni signali za dogovor o zahtevanih reformah
Svet | 09.01.2016, 18:50
Velika Britanija je v preteklem tednu dobila opogumljajoče signale iz Madžarske, Nizozemske in Nemčije, da je mogoče doseči dogovor o reformi, ki bo njene prebivalce prepričala, naj ostanejo v Evropski uniji. Premier David Cameron je tudi potrdil, da bodo lahko ministri njegove vlade na referendumu o nadaljnjem članstvu Otoka v povezavi sami odločili, v kateri kampanji bodo.
Referendum o tem, ali naj Velika Britanija ostane v Evropski uniji ali ne, se mora zgoditi najpozneje do konca prihodnjega leta. Po nekaterih napovedih naj bi bil razpisan že sredi letošnjega. Do takrat želi Cameron na novo izpogajati pogoje članstva Otoka v povezavi. Voditelji članic osemindvajseterice so se decembra v Bruslju dogovorili za tesno sodelovanje, da bi na vrhu 18. in 19. februarja poiskali vzajemno zadovoljive rešitve za vsa štiri področja, na katerih Velika Britanija zahteva reforme. Najbolj problematična je zahteva po omejitvi dostopa do socialnih pravic. Ostala tri področja so krepitev konkurenčnosti, odnos med članicami z evrom in brez njega ter suverenost in vloga nacionalnih parlamentov. Cameron je v preteklem tednu lobiral pri madžarskem premierju Viktorju Orbanu. Ta se strinja z večino zahtev Otoka. Nizozemski premier Mark Rutte, katerega država je z novim letom prevzela predsedovanje povezavi, je optimističen, meni, da je dogovor prihodnji mesec mogoče doseči. Cameron se je obrnil tudi na Nemčijo. V prispevku za dnevnik Bild je opozoril, da bodo spremembe koristile vsej povezavi. Ob robu klavzure na Bavarskem vladajočih krščanskih socialistov se je sešel s predstavniki te stranke in po pogovorih dejal, da je zdaj še bolj prepričan, da so reforme mogoče.
Cameron je napovedal, da bo, če bodo pogajanja s članicami osemindvajseterice uspešna in bo na njih dosegel to, kar želi, v referendumski kampanji zagovarjal obstanek države v povezavi. "Stališče vlade bo jasno, a posamezni ministri bodo imeli možnost, da zavzamejo drugačno osebno stališče in obenem ostanejo del te vlade," je premier dodal v spodnjem domu britanskega parlamenta. Ta ukrep nekateri že tolmačijo kot popuščanje pod pritiskom evroskeptikov. V praksi pomeni, da Cameronu ne bo treba zamenjevati ministrov zaradi kršitve dogovora o kolektivni odgovornosti vlade, če bodo v referendumski kampanji navijali za izstop iz povezave. Mediji ugibajo, da bi se lahko za tako imenovani brexit zavzela vsaj dva ministra.