Nataša LičenNataša Ličen
Andrej NovljanAndrej Novljan
Tone GorjupTone Gorjup
Papež Frančišek - Angelus (foto: CTV)
Papež Frančišek - Angelus

VIDEO: Papež o evangeliziranju ubogih

Cerkev po svetu | 24.01.2016, 14:16 Marta Jerebič

Papež Frančišek je tudi danes opoldne z okna apostolske palače v Vatikanu nagovoril množico zbrano na Trgu sv. Petra. S sebi lastno preprostostjo in jasnostjo je približal vsebino evangeljskega odlomka današnje 3. nedelje med letom, ki govori o Jezusovem -. lahko bi rekli – programskem nagovoru v nazareški shodnici. Poslušalci so odkrili, da je Jezusova beseda originalna, saj odkriva pomen Svetega pisma. Izrečena je z oblastjo, saj se ji podrejajo celo nečisti duhovi. Drugačna je celo od oznanjevanja Janeza Krstnika, ki je govoril o Božji sodbi, Jezus pa prinaša oznanilo Božjega odpuščanja.

Po kratkem uvodu nas je papež Frančišek povabil, naj si predstavljamo, kako smo tudi sami vstopili v nazareško shodnico, kamor je Jezus hodil približno 30 let. Po branju Izaijeve prerokbe Jezus napove svoje poslanstvo, ki nam ga je sveti oče z nekaj besedami jasno približal:

„Jezusovo poslanstvo je oznanjevanje evangelija ubogim. To je tudi poslanstvo Cerkve in vsakogar, ki je v njej krščen. Biti kristjan in biti misijonar je eno in isto. Oznanjati evangelij z besedo in še prej z življenjem, je glavni smoter krščanske skupnosti in vsakega njenega člana. Tu opazimo, da Jezus evangelij oznanja vsem, ne da bi kogarkoli izključeval. Nasprotno! Prednost daje najbolj oddaljenim, trpečim, bolnim in iz družbe izločenim.“

Spodbudil je, naj se vprašamo, kaj pomeni oznanjati evangelij ubogim? Dejal je: „To pomeni predvsem, da se jim približamo, pomeni doživljati veselje, da jim služimo, da jih osvobajamo zatiranja, in vse to v Kristusovem imenu in z njegovim Duhom. On je, ki je postal ubog, da bi nas obogatil s svoji uboštvom. Izaijevo besedilo podkrepljeno z rahlimi Jezusovimi prilagoditvami, nakazuje, da je odrešilno oznanilo Božjega kraljestva, ki je prišlo med nas na poseben način namenjeno obrobnim, zapornikom in zatiranim. Verjetno v Jezusovem času te osebe niso bile v središču verske skupnosti.“

Znova je papež Frančišek povabil, naj se vprašamo: „Ali smo danes v naših župnijskih občestvih, v združenjih in gibanjih zvesti Kristusovemu programu? Ali imajo za prioriteto oznanjevanje evangelija, prinašati veselo novico ubogim? Pozor! Ne gre samo za socialno pomoč, in še toliko manj za politično aktivnost. Gre za ponujanje moči Božje vesele novice, ki spreobrača srca, ozdravlja rane in ki skladno z logiko ljubezni preobrazi človeške družbene odnose. V središču evangelija so namreč prav ubogi.“

Opoldanski nagovor je sklenil s povabilom, naj nam Devica Marija, Mati glasnikov evangelija, pomaga občutiti močno lakoto in žejo po evangeliju, ki je v svetu, zlasti v srcu in življenju ubogih. Vsakemu od nas in vsaki krščanski skupnosti naj izprosi milost konkretnega pričevanja velikega usmiljenja, ki nam ga je podaril Kristus.

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Vnebohod (photo: Pixabay) Vnebohod (photo: Pixabay)

Praznik Gospodovega vnebohoda

Slovesni praznik Gospodovega vnebohoda, ki ga v Katoliški cerkvi obhajamo danes, je spomin na dogodek, ko je od mrtvih vstali Kristus dopolnil zemeljsko delovanje in odšel v nebo. Gospodov ...

Darja Lovšin s svojo novo, peto knjigo o diabetični kulinariki  (photo: NL) Darja Lovšin s svojo novo, peto knjigo o diabetični kulinariki  (photo: NL)

Pogrevalnice namesto domače kuhinje?

Darja Lovšin je ustanoviteljica Zavoda Diabetes, v sklopu katerega so leta 1995 začeli izdajati revijo Dita, ki jo ureja, je tudi avtorica več knjig. Diplomirala je iz mednarodnih odnosov, kar ji ...