Katoliški duhovniki iz Južne Koreje bodo lahko maševali v Pjongjangu
Svet | 10.12.2015, 00:30
Na Korejskem polotoku po sedemdesetih letih le prihaja do pomembnih premikov na poti k spravi. Pri tem veliko vlogo igra tamkajšnja Katoliška Cerkev. V začetku meseca se je v severnokorejski prestolnici mudila delegacija južnokorejske škofovske konference.
V delegaciji južnokorejske škofovske konference so bili štirje škofi in 13 duhovnikov, v Pjongjangu so se na povabilo severnokorejskega katoliškega združenja mudili med 1. in 4. decembrom. Iskali so načine, kako zagotoviti pastoralno oskrbo vernikom, še posebej v svetem letu usmiljenja želijo tam razvijati tudi programe pomoči katoliških dobrodelnih organizacij.
V severnokorejskem katoliškem združenju trdijo, da imajo 3.000 članov. A viri agencije AsiaNews ocenjujejo, da je vernikov manj kot 800, večinoma gre za zelo stare ljudi, ki so bili krščeni še pred korejsko vojno. Svoje vere ne morejo polno živeti. Čeprav ustava zagotavlja versko svobodo, je totalitarna oblast prepovedala vsakršno bogoslužje. Katoličani imajo le možnost srečanja ob posebnih priložnostih, na primer ob božiču, takrat si lahko izmenjajo pozdrav miru, nič več kot to.
A zdi se, da se je zgodil odklon od obstoječih politik režima v Pjongjangu. Iz južnokorejske škofovske konference so po končanem obisku pri severnih sosedih sporočili, da sta se državi razdeljenega polotoka jutranje tišine dogovorili za veliko versko izmenjavo. Kaj to pomeni? Katoliški duhovniki iz Južne Koreje bodo ob večjih praznikih lahko obiskali Pjongjang in maševali v stolnici v Čangčungu, ki je edina katoliška cerkev v Severni Koreji. Kot je še sporočil tiskovni predstavnik južnokorejske škofovske konference, so s tem položeni temelji za nadaljnje tesnejše sodelovanje.