Oborožena skrajneža
Zver: Brez izobraževanja za aktivno in odgovorno državljanstvo ne bo šlo
Svet | 13.12.2015, 08:45
Pred mesecem dni so ne le Francijo, ampak vso Evropsko unijo pretresli teroristični napadi. Znova so pokazali, kako nujno je, da se članice povezave in tudi njene ustanove usklajeno borijo proti teroristom in radikalizaciji. To poudarja resolucija, ki jo je po krvavih dogodkih v Parizu sprejel Evropski parlament. Med drugim poziva k oblikovanju skupne evropske strategije za boj proti radikalizaciji in novačenju državljanov osemindvajseterice med teroriste.
Ocene kažejo, da naj bi bilo na Bližnjem vzhodu in v Severni Afriki v terorističnih organizacijah približno 5.000 državljanov Evropske unije.
Nezavezujoča resolucija Evropskega parlamenta članice osemindvajseterice med drugim poziva h krepitvi sodelovanja in hitrejši izmenjavi informacij med nacionalnimi organi pregona in Europolom za odkrivanje in spremljanje terorističnih osumljencev ali potencialnih tujih borcev. Terja tudi obvezne in sistematične kontrole na zunanjih mejah unije ter obljublja sodelovanje pri sprejemanju zakonodaje o izmenjavi podatkov o letalskih potnikih. Poslanci predlagajo oblikovanje črnega seznama evropskih džihadistov in džihadističnih terorističnih osumljencev ter pozivajo k oblikovanju skupne definicije tujih borcev, ki bi omogočila njihov kazenski pregon po vrnitvi v povezavo. V resoluciji se zavzemajo za odvzem potnih listov in zamrznitev finančnih sredstev, s čimer bi potencialnim tujim borcem preprečili pot v tujino. "Zdi se mi, da je ta dokument zelo pomemben. Je napotilo Evropski komisiji in Evropskemu svetu, naj implementirata nekatere predloge, ki jih je z veliko večino sprejel Evropski parlament," je v pogovoru za naš radio povedal evropski poslanec Milan Zver.
"Kadar govorimo o deradikalizaciji širše populacije, imamo pred sabo večjo populacijo, ne le nekaj tisoč, deset tisoč ljudi. Znano je, da dobršen del mladih živi na obrobju, so slabo vključeni v šolski sistem ali sploh niso, to prav tako velja za trg dela. Prav ti so najbolj dovzetni za razne skrajne ideje, ki jih širijo džihadisti. Ti jih nato tudi brez večjih težav rekrutirajo iz takšnih socialnih okolij," je opozoril Zver. Prav tem mladim se bo morala Evropska unija še posebej posvetiti. Po Zverovih besedah ne bo šlo brez izobraževanja za aktivno in odgovorno državljanstvo ter demokracijo.