Nataša LičenNataša Ličen
Jakob ČukJakob Čuk
Tanja DominkoTanja Dominko

Referendumska okrogla miza v Grobljah

Slovenija | 01.12.2015, 11:40 Tanja Dominko

Pod naslovom, kaj prinaša novela zakona o zakonski zvezi, po državi potekajo številne okrogle mize. Sinoči je Koalicija Za otroke gre okroglo mizo pripravila v Grobljah pri Domžalah, kot gostje pa so spregovorili sovoditeljica koalicije Metka Zevnik, pravnik Peter Štrbenk in Franc Donko, ki v kampanji nastopa samostojno, sicer pa je zaposlen na Centru za socialno delo Maribor.

Da gre pri referendumu, ki se ga bomo udeležili 20. decembra, za pomembno stvar, dokazuje število prijavljenih v kampanji, 39 posameznikov oziroma organizacij. Zmaga ne bo prinesla ministrske plače za štiri leta ali stolčka v parlamentu ali kakšne druge varne službe kje znotraj državnega aparata. Zmaga bo moralna, a zato še toliko bolj pomembna in usodnega pomena za naš jutrišnji dan, smo slišali uvodoma.

In da tudi moralna zmaga ni od muh, da si jo želijo tudi podporniki zakona, so v koaliciji doživeli na lastni koži. Ves čas jih namreč označujejo kot sovražne do homoseksualcev. Tudi anketa, ki jo je včeraj objavil časnik Delo, je anketirance spraševala, ali menijo, da je zakon, o katerem bodo odločali, pomemben del odprte in nesovražne družbe. Gre za prikrito namigovanje, da so vsi, ki zakona ne podpirajo, sovražno nastrojeni. Zevnikova se s tem ne strinja. „Opravka imamo z močno silo, ki je proti nam, proti tistim, ki zagovarjamo pravico otrok do očeta in matere. Beseda sovraštvo je nekaj, kar nam podtikajo, ampak nismo sovražni do nikogar, smo ga pa ves čas deležni. Tudi v soočenjih na televiziji.“ Pravi, da pravzaprav ne gre toliko za neurejenost na področju zakonodaje za homoseksualne zveze. „Zakon, ki ureja socialne in ekonomske pravice za te ljudi, velja že deset let, Evropsko sodišče ga je dalo celo za vzor urejene zakonodaje. … Ampak na podlagi tega zakona se je denimo registriralo le 81 homoseksualnih zvez. Hkrati pa imamo 355 tisoč poročenih mož in žena, 77 tisoč zunajzakonskih zvez. Kakšne številke v primerjavi s temi pari?! Kdo stoji zadaj? Mislim, da neka elita.“

Tudi Peter Štrbenk je sinoči poudaril, da imajo homoseksualni pari po nepotrebnem težave na nekaterih področjih. „Verjamem, da je problem v bolnicah, z obveščanjem partnerjev. A to bi bilo že zdavnaj lahko urejeno, samo se žal vedno pogojuje s posegom v pravice otrok.“

Franc Donko je ozadje dejstva, da v noveli zakona zakonca postaneta oseba 1 in oseba 2, kar je na videz nepomembna podrobnost, zelo dobro pojasnil. „Brisanje spola kot takega je izjemno nevarna zadeva. Ogromno študij dokazuje, da je najboljši napredek otroka poskrbljeno, če raste ob bioloških starših. Tukaj je zelo nevarno to, da če se v času prevzemanja identitete, torej od tretjega leta naprej, dogaja kaj drugega. Če otroku vzamemo možnost identifikacije, se otroku povzroči nepopravljiva škoda, ki je v določenih primerih prisotna vse življenje. Pri svoji praksi in kolegih vidim, da nekateri hodijo vse življenje na terapije in se osebnostno ne najdejo. Niso sposobni vstopati v kvalitetne odnose. To je eden od pomembnih razlogov, da bom na referendumu glasoval proti.“

Sicer pa Donko pravi, da je ponosen, da je edini socialni delavec v državi, ki upa javno v državi izraziti svoje stališče. Ima veliko podporo kolegov in kolegic, ki pa se iz takšnih in drugačnih razlogov ne upajo izpostaviti.

Podoben zakon je po svetu uveljavilo manj kot 10 odstotkov držav, pozitivnih učinkov ni zaznati, negativnih pa precej. Na Švedskem se je denimo samomorilnost med otroki, starejšimi od 9 let, izjemno povečala.

Zevnikova je med drugim poudarila tudi, da če ta zakon sprejmemo, pravzaprav otežimo možnost posvojitve v zakonski skupnosti moža in žene, saj bi nas nekatere države dale na črno listo držav z neustrezno zakonodajo (denimo Ukrajina in Makedonija, do koder Slovenci posvojijo največ otrok). Počasi pa bi v državo prišlo tudi nadomestno materinstvo, to doslej še ni dovoljeno, ampak za spremembe „bi bilo potrebno bolj malo zakonodajne telovadbe“.

Štrbenk je med drugim opozoril, da se bomo morali starši po novem zakonu prilagoditi zakonu v tem smislu, da ne bomo mogli oporekati, če bo ideologija spola začela prihajati v izobraževalni sistem. Učbenik Ljubezen je ljubezen je že pripravljen, v njem pa je navedeno med drugim tudi to, da naj se otroci postavijo pred ogledalo in se vprašajo, če morda ne bi bili raje drugega spola. Ali pa predlaga fantu, naj si sebe predstavljajo v intimnem odnosu z najboljšim prijateljem, dekletu pa, da naj si sebe predstavlja v odnosu s prijateljico.

V javnih razpravah pred referendumom sicer nekateri pravijo, da tega ne bo, a vendar so s učbenikom mahali v Združeni levici že pred volitvami. Če je tej stranki uspel pohod s tem zakonom doslej, bo na tej poti vztrajala. Zanimiv podatek namreč je, da je kar 70 odstotkov njenih volivcev trdno odločenih, da bodo šli na referendum in glasovali za. Če bi bila taka odločenost med nasprotniki zakona, se nam ni bati za prihodnost družine.

Slovenija, Politika
Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media) Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media)

Predolgo smo bili razdeljeni

Smo v tednu molitve za edinost med kristjani. Pri kapucinih v Celju bo nocoj ekumensko besedno bogoslužje, ki se ga bodo udeležili škof Maksimilijan Matjaž, evangeličanski škof Leon Novak, ...

Škof Anton Jamnik pred invaguracijo predsednika Donalda Trumpa (photo: osebni arhiv) Škof Anton Jamnik pred invaguracijo predsednika Donalda Trumpa (photo: osebni arhiv)

Kaj bo škof Jamnik podaril Trumpu?

Oči svetovne javnosti so danes uprte v Washington, kjer bo republikanec Donald Trump prisegel na položaj predsednika ZDA, ki ga je zasedal že med letoma 2017 in 2021. Slovesnosti bodo potekale ves ...

Trg svetega Petra, Vatikan (photo: Simone Risoluti) Trg svetega Petra, Vatikan (photo: Simone Risoluti)

Ko Bog daje, daje veliko

Božje znamenje je vedno preobilje. Na to je v opoldanskem razmišljanju na drugo nedeljo med letom spomnil papež Frančišek. Romarjem, zbranim na Trgu svetega Petra v Vatikanu, ter ljudem dobre ...

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...

Študentka Ema (photo: Rok Mihevc) Študentka Ema (photo: Rok Mihevc)

Ko družbena omrežja služijo izobraževanju

Družbena omrežja lahko kot platformo uporabljamo tudi za izobraževanje in širjenje koristnih informacij. Tega se zaveda tudi študentka medicine na Medicinski fakulteti v Ljubljani Ema. S svojim ...

Ilustratorka Irena Režek (photo: Jakob Čuk) Ilustratorka Irena Režek (photo: Jakob Čuk)

Packe so super

V Iskrici smo gostili ilustratorko in animatorko Ireno Režek. Povedala nam je, da so packe, ki se zgodijo med ustvarjanjem nekaj dobrega, saj jih lahko spremenimo v edinstveno umetnino. Tekom ...