Civilne pobude odločno proti noveli zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih
Slovenija | 16.12.2015, 18:10 Marjana Debevec
V oddaji Pogovor o smo se s predstavniki civilne družbe pogovarjali o posledicah uveljavitve novele zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih. Z nami so bili Andreja Poljanec iz pobude Spoštovanje različnih, Tomaž Merše iz Družinske pobude in Aleš Primc iz koalicije Za otroke gre.
Zagovorniki sporne novele zakona trdijo, da so strahovi nasprotnikov ukinitve zakonske zveze moža in žene neupravičeni. „Če se zdaj členi v zakonu nanašajo na zvezo moškega in ženske, moža in žene, se po novem nanašajo na zvezo dveh oseb. Če to ponazorimo na primeru posvojitev: 135. člen, ki se sicer ne spreminja, določa, da nihče ne more biti popsvojen s strani več oseb, razen, če sta to zakonca. To danes pomeni, da je lahko posvojen s strani moža in žene, po novem pa bi to lahko pomenilo, če bo zakon sprejet, da je lahko vsak otrok posvojen s strani dveh oseb – se pravi s strani dveh homoseksualcev, dveh lezbijk, moža in žene, dveh transseksualcev, s strani dveh oseb, ki sploh ne vesta, kakšnega spola sta“, je povedal Tomaž Merše.
Aleš Primc pa je dodal: „Posvojitve otrok v razmerja dveh moških, dveh žensk, dveh transseksualcev, to so ljudje, ki spreminjajo spol, in pa dveh queer seksualcev, to so ljudje, ki pravijo, ali da prehajajo iz spola v spol iz dneva v dan, ali pa celo razglašajo, da niso nobenega spola, to po občutku mater in očetov v naši državi in sem prepričan tudi po vsem svetu, ni nekaj normalnega.“
Psihoterapevtka Andreja Poljanec je poudarila, da imata mama in oče na otrokov razvoj različne vpliv. Pravice otrok bi morale po njenem mnenju biti nad zahtevami odraslih, kar pa je novela zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih povsem zanemarila. Zato odločno nasprotuje posvojitvam otrok v skupnosti oseb kakršnekoli spolne usmerjenosti. „To se meni zdi moralno sporno in absolutno z zakonom tega država ne more tega potrditi. To je tako, kot če bi potrdili: ja saj nekateri kradejo, potem je pa vseeno, le je to kar v zakonu. Ja, nekateri gredo v tujino po otroke, ampak tega ne more biti v zakonu“, je povedala Poljančeva.
Sicer pa so vsi trije opozorili tudi na spremembe, ki nas čakajo v šolskem sistemu. „V Kaliforniji imajo zakon že dve leti, da morajo na šolah in univerzah fantom, ki se razglasijo za ženske, omogočiti, da tekmujejo v ženskih športih, uporabljajo iste kopalnice, iste slačilnice skupaj z dekleti. Starši se lahko vprašate, ali si želite hčerke vpisovati v takšne šole in klube“, je bil jasen Merše. To pa se dogaja že tudi v drugih državah. Ob tem je popolnoma zanemarjeno počutje žensk in deklet. „Tukaj vidimo, kakšna diskrepanca je, kakšno ne uravnoteženje in kakšna neenakost se v resnici ustvarja s takšno zakonodajo. Ne da se odpravlja, ustvarja se neenakost“, je povedal Merše, ki je navedel tudi nekaj primerov iz slovenskih šol. Aleš Primc pa je pogovor sklenil z besedami: „Vzemimo si čas za molitev, ker to, s čemer se sedaj soočamo je neke vrste duhovni boj. In orodje duhovnega boja je molitev.“