Slavi KoširSlavi Košir
Marko ZupanMarko Zupan
Andrej ŠinkoAndrej Šinko

V podporo družini z mirnim protestom tudi stražarji

Slovenija | 12.12.2015, 09:50 Marjana Debevec

Na Kongresnem trgu v Ljubljani se bodo danes prvič zbrali stražarji. Gre za pobudo, ki sicer že dlje časa poteka v nekaterih drugih evropskih državah. Udeleženci eno uro berejo knjigo in stojijo približno dva metra oddaljeni drug od drugega. S tem želijo izraziti podporo zakonski zvezi med možem in ženi ter družini.

Konec letošnjega maja so v 100 italijanskih mestih hkrati izvedli posebno obliko mirnega protesta. Na njih so se ljudje zavzeli za svobodo mišljenja in družino. Danes se bodo »stražarji« prvič zgodili tudi v Sloveniji.

Ljudje so vse bolj zaskrbljeni nad dogajanjem v družbi. Politiki na najvišji ravni zlorabljajo svojo pozicijo moči in s spreminjanjem družinske zakonodaje posegajo v najbolj občutljivo družbeno okolje, v intimo družinskih razmerij. Ko se zamaje družina, se zamajejo temelji svobodne družbe. Naveličani tega, da jim ideologi in aktivisti teorije spola vsiljujejo svojo voljo in poglede na življenje, so se ljudje uprli. Vendar ne s pestmi in ne z nasiljem, pač pa mirno in dostojanstvo, s knjigo v rokah.

Dolgo so potrpežljivo prenašali nasilje nad njihovo vestjo, vendar stisnjeni v kot, ljudje niso imeli več izbire. Začelo se je v Franciji, nadaljevalo v Italiji, Španiji in drugod po Evropi, kjer se je v nacionalnih parlamentih začela kampanja za sprejem zakonodaje, ki skupnosti med osebami z istospolno usmerjenostjo izenačuje z zakonsko zvezo med moškim in žensko.

Kazanje ogledala družbi, ki sklicevanje na naravne zakone označuje za homofobne, družbi, ki ukinja različnost in samo eno mišljenje zapoveduje kot edino pravilno, bo dobilo svoj odmev tudi pri nas. Stražarji se bodo prvič zgodili v slovenski prestolnici.

V sodelovanju s civilnodružbeno pobudo Spoštovanje različnih organizatorji stražarjev danes ob 11. uri dopoldne na Kongresnem trgu v Ljubljani pripravljajo miren shod, na katerega vabijo vse ljudi dobre volje. Kot pravijo, svoboda vesti ni omejena s politično ali versko pripadnostjo, ampak pripada vsakemu posamezniku. Zato so stražarji politično nestrankarski in odprti za vse verujoče in neverujoče.

Na njihovi Facebook strani lahko preberemo, da je posebnost njihove pobude predvsem v tem, da se udeležencem/stražarjem ni treba spuščati v besedne spopade z drugače mislečimi. „Ne, ne prepričujemo z govorjenjem, s hrupom in vpitjem. Prepričujemo s tem, da preprosto smo, da smo prisotni. S tem najmočneje trkamo na vest ljudi. Zato ostajamo v tišini. Samo v tišini nam lahko spregovori vest. Vest pa nikoli ne neha šepetati.

Kdor se želi stražarjem v Ljubljani pridružiti, naj ima s seboj knjigo. V spomin na udeležbo pa so za vsakega stražarja izdelali posebne knjižne kazalke, na katerih so zapisane glavne vrednote, ki jih branijo.

Takole je zapisano:

Stražarji smo moški in ženske, ki ne glede na politično ali versko pripadnost branimo svobodo vesti, mišljenja in izražanja.

Stražimo stoje, na javnih mestih, eno uro, v medsebojni razdalji dveh metrov, skupaj obrnjeni v smer boljše prihodnosti. V rokah držimo knjigo kot znamenje svobodne misli, beremo v tišini, ki prebuja glas vesti. Na vprašanja ne odgovarjamo, na provokacije se ne odzivamo.

Branimo naravno družino kot skupnost moškega, ženske in otrok, pravico otroka do očeta in matere ter spoštovanje moške in ženske identitete od rojstva dalje.

Branimo zakonsko zvezo med moškim in žensko ter svobodo odločanja staršev o vzgoji svojih otrok.

Slovenija, Svet, Cerkev na Slovenskem, Politika, Evropska Unija
Papež na srečanju z mladimi v Benetkah (photo: Vatican Media) Papež na srečanju z mladimi v Benetkah (photo: Vatican Media)

Papež v Benetkah

Papež Frančišek se je dopoldne mudil v Benetkah. V mestu na vodi se je mudil približno 5 ur, v tem času pa obiskal ženski zapor, nagovoril umetnike na beneškem bienalu in se srečal z mladimi, ...

Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: ) Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: )

Živela sem z romantičnim narcisom

Vse, kar si je Petra Strelec želela, je bila ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto torej, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Tega ni našla. V času ...

Mihaela Terkov (photo: Maja Morela) Mihaela Terkov (photo: Maja Morela)

In kako diši ljubezen ...

S tokratno gostjo, profesorico biologije na Gimnaziji in veterinarski šoli v Ljubljani, Mihaelo Terkov smo se pogovarjali o pomenu sočutja do starejših. Kot prostovoljka pri Hospicu se je odločila ...