Papež na letalu
VIDEO: Papež na letalu o podnebni konferenci, korupciji, revščini in vojnah v Afriki.
Cerkev po svetu | 01.12.2015, 11:15 Marta Jerebič
Papež, ki je včeraj srečno končal svoj obisk Afrike, je na tiskovni konferenci na letalu spregovoril o številnih temah. Med drugim o podnebni konferenci v Parizu, aferi Vatileaks 2, korupciji, fundamentalizmu, revščini, vojnah in aidsu v Afriki ter potovanju v Mehiko.
Papež o sprejemanju potrebnih ukrepov na podnebni konferenci v Parizu pravi: zdaj ali nikoli. »Doslej se je naredilo malo, vsako leto pa so problemi hujši.« Trenutni položaj po njegovih besedah meji na na samomor. Kljub temu je optimističen, da bo pogajalcem v Parizu uspelo doseči dogovor.
O aferi Vatileaks 2 je Frančišek menil, da je bilo imenovanje mons. Valleja Balde in Francesce Chaoqui v komisijo za ekonomsko-upravne zadeve Svetega sedeža napaka. Poudaril pa je, da mu zadeva ne jemlje spanca in dodal, da je s kardinali treba nadaljevati delo čiščenja. Pohvalil je papeža Benedikta XVI., ki je še kot kardinal za veliki petek leta 2005 govoril o umazaniji v Cerkvi. Ob objavi knjig, ki razkrivata zaupne dokumente, se je zavzel za svobodo tiska, a hkrati poudaril, da mora biti tisk profesionalen pri razkrivanju korupcije, ne sme širiti napačnih informacij ali obrekovati. Profesionalni novinar, ki se zmoti, se opraviči, je dejal Frančišek.
Ob revščini in tem, da 17 odstotkov prebivalstva obvladuje 80 odstotkov svetovnega bogastva, papež poziva: »Če se človeštvo ne bo spremenilo, se bodo nadaljevale revščina, tragedije, vojne, otroci bodo umirali zaradi lakote, dogajale se bodo nepravičnosti.«
Novinarji so papeža vprašali tudi o fundamentalizmu: »Fundamentalizem je bolezen, ki obstaja v vseh religijah. Proti verskemu fundamentalizmu se je treba boriti. Pravzaprav ni verski, saj manjka Bog, je malikovalski.«
Papež je še dejal, da je dialog z islamom možen, saj ima številne konstruktivne vrednote. O prihodnjih potovanjih, razen Mehike, še ni načrtov, saj, kot je dejal, mu potovanja v njegovi starosti ne denejo dobro. O vojnah v Afriki pa pravi, da je Afrika žrtev. Celino so vedno izkoriščale druge velike sile, ki samo izkoriščajo velika afriška bogastva, ne pomagajo pa rasti državam.