13 dni za prihodnost podnebja
Svet | 29.11.2015, 08:00
Predstavniki 195 držav se zbirajo na 21. konferenci o podnebnih spremembah v Parizu. V manj kot dveh tednih bodo skušali doseči dogovor o tem, kako omejiti dvig globalne temperature, s čimer bi se svet izognil katastrofalnim posledicam podnebnih sprememb. Zaradi nedavnih terorističnih napadov v francoski prestolnici bo dogodek varovalo 11 tisoč policistov.
V Parizu se bo jutri uradno začela 21. konferenca pogodbenic Okvirne konvencije ZN o spremembi podnebja. Delegati bodo do 11. decembra iskali odgovor na glavno vprašanje: Kako velik je prepad med razvitimi državami in državami v razvoju? Kopja se bodo lomila tudi ob podnebnem financiranju.
Evropski komisar za podnebno ukrepanje in energijo Miguel Arias Canete je prepričan, da je podnebna konferenca »edinstvena priložnost za pospešitev energetskega prehoda Evrope k lokalno pridelani čistejši energiji. Prav tako je izredna priložnost za evropska energetska podjetja, da prevzamejo vodstvo novega svetovnega trga z nizko-ogljično energijo in trga energetsko učinkovite tehnologije.«
Osnutek dogovora je dolg več kot 50 strani, kar je po komisarjevem mnenju prezahtevno.
Sporazum bo predvidoma določil omejitev dviga povprečne globalne temperature glede na predindustrijsko dobo pod dvema stopinjama Celzija, medtem ko se nekateri zavzemajo za 1,5 stopinje.
Svet bi lahko zasledoval dolgoročni cilj popolne dekarbonizacije, neto ničelnih izpustov ogljikovega dioksida, globalne nizkoogljične transformacije; predlogov v osnutku besedila je še več.
»178 držav, ki zajemajo 96 odstotkov svetovnih izpustov ogljikovega dioksida, je pristopilo k določitvi svojega deleža za zmanjšanje izpustov, in ta ukrep ne pomeni samo prispevka k boju proti podnebnim spremembam, ampak tudi strateški načrt za gospodarsko rast z nizkimi emisijami ogljika,« je povedal podnebni komisar.
Šele lani so se zelene energetske naložbe po vsem svetu povečale za 17 odstotkov na 270 milijard dolarjev, kar naj bi se v prihodnjih petih letih še podvojilo ali celo potrojilo. »Eden od konkretnih načinov za pomoč industriji po tej poti je izboljšati evropski sistem energijskih oznak, kar ne bo le v korist energetskemu prehodu, ampak tudi vsakemu potrošniku.«
Osrednje vprašanje je, kako naj si države med seboj pravično razdelijo bremena spopada s podnebnimi spremembami. Države v razvoju so tiste, ki hitro povečujejo svoje prispevke izpustov toplogrednih plinov. Vendar pa te države poudarjajo, da se niso pripravljene odreči gospodarskemu razvoju, še posebej zato, ker so današnje razvite države prehodile isto pot in povečale svoje bogastvo brez omejitev.
Pred začetkom srečanja svetovnih voditeljev na podnebnem vrhu v Parizu, se na ulicah več mest po svetu, tudi v Ljubljani, vrstijo shodi »za svet, ki ga poganja 100-odstotno čista in varna energija, kjer kakovostna delovna mesta koristijo ljudem in planetu«.