Nataša LičenNataša Ličen
Jakob ČukJakob Čuk
Tanja DominkoTanja Dominko

Na kongresu CSU zaradi migracij oster spopad Merklove in Seehoferja

Slovenija | 22.11.2015, 05:55

V Münchnu se je včeraj sklenil dvodnevni kongres bavarske CSU, Krščansko-socialne unije, ki je skupaj s CDU že vrsto let vladajoča stranka v Nemčiji, kongresa pa se je udeležil tudi predsednik SDS Janez Janša. Kot so zapisali na spletni strani SDS je bil kongres v znamenju razprav o migracijah in integraciji beguncev ter migrantov v nemško družbo.

Besedilo, ki je objavljeno na spletni strani SDS objavljamo v celoti.

Člani stranke, javnost in politični analitiki z zanimanjem pričakovali nastop Angele Merkel in odzive na njen govor, predvsem s strani bavarskega ministrskega predsednik Horsta Seehoferja. Seehofer, ki je tudi sicer oster kritik Merklove, se je z zvezno kanclerko na kongresu spopadel na odprti sceni. Od zvezne vlade je ponovno terjal, da mora Nemčija določiti zgornjo mejo števila migrantov, ki jih še lahko sprejmejo. Slogan kongresa CSU „Nemčija potrebuje močno Bavarsko,“ je bil precej poveden za čas, v katerem se sedaj nahaja Nemčija.

Zaradi migrantske krize in zaradi različnih pogledov znotraj CDU/CSU je bil ta kongres eden najpomembnejših v zgodovini te stranke, ki je prav na tem kongresu proslavila sedem desetletij svojega obstoja. Bavarska je od vseh nemških zveznih držav najbolj na udaru migrantskega vala in stališča CSU se glede te problematike velikokrat razlikujejo od njihove sestrske stranke CDU. CSU že od vsega začetka migrantskega (na)vala poudarja, da Nemčija ne more sprejeti vseh migrantov, ki bi si želeli v to državo, hkrati pa dodajajo, da morajo biti pravila natančno določena. Predvsem pa je treba dosledno ločevati med begunci, ki so to postali zaradi posledic vojne, in migranti ter migracijami, ki so ekonomske narave.

V razpravah na kongresu je tudi bilo slišati, da je nemško ljudstvo zaradi migracij bolj vznemirjeno kot je to mogoče zaslediti v medijih, kar spominja na slovensko situacijo. Nekdanji ministrski predsednik Bavarske dr. Edmund Stoiber je bil v svojem nastopu zelo odločen: „Burka ne spada v našo odprto družbo. To je dejstvo.“ Begunci so v Nemčiji dobrodošli, vendar morajo sprejeti njihovo kulturo in način življenja.

Nemčija je uspešna predvsem zaradi reda in spoštovanja pravil, vendar smo na kongresu CSU lahko slišali, da je na primeru azila in azilne politike spoštovanje teh pravilih padlo na celi črti. Mnogi so tudi poudarjali, da je nedopustno sprejemanje migrantov brez dokumentov.

Predsednik SDS Janša se je ob robu kongresa sestal z mnogimi vodilnimi nemškimi politiki. Med drugimi tudi s Hans-Peter Friderichom, nekdanjim ministrom za notranje zadeve Nemčije in članom vodstva poslanske skupine CDU/CSU v nemškem parlamentu, ki je bil v pogovoru zelo jasen. Dejal je, da bo morala Nemčija v kratkem omejiti sprejem migrantov in hkrati dodal, da morajo države spoštovani schengensko mejo. Janša je imel tudi srečanja z bavarskimi gospodarstveniki in ministrskim predsednikom Bavarske. Nemške kolege so seveda najbolj zanimala ravnanja Slovenije ob tej migrantski krizi, saj je poleg Grčije ravno Slovenija tista država, kjer je padla schengenska meja in imajo zaradi tega velike probleme tako v Nemčiji kot tudi v Avstriji.

Vir: SDS

Slovenija, Svet, Politika
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media) Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media)

Predolgo smo bili razdeljeni

Smo v tednu molitve za edinost med kristjani. Pri kapucinih v Celju bo nocoj ekumensko besedno bogoslužje, ki se ga bodo udeležili škof Maksimilijan Matjaž, evangeličanski škof Leon Novak, ...

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...

Študentka Ema (photo: Rok Mihevc) Študentka Ema (photo: Rok Mihevc)

Ko družbena omrežja služijo izobraževanju

Družbena omrežja lahko kot platformo uporabljamo tudi za izobraževanje in širjenje koristnih informacij. Tega se zaveda tudi študentka medicine na Medicinski fakulteti v Ljubljani Ema. S svojim ...