Zastava EU
Evropska unija z dogovorom o takojšnji krepitvi nadzora na zunanji meji
Svet | 20.11.2015, 16:28
Teroristične grožnje in begunsko-migracijska kriza v Evropski uniji sprožata vse več pozivov k reformi schengenskega prostora. Pod vtisom pokola v Franciji je minil izredni sestanek notranjih in pravosodnih ministrov povezave v Bruslju. Zavzeli so se za strožje varovanje zunanjih meja in za pospešeno izvajanje ukrepov za boj proti terorizmu.
Upoštevajoč, da so teroristične napade v Parizu izvedli evropski državljani, nekateri povratniki s sirskih bojišč, se več nadzora ob vstopu v schengensko območje napoveduje tudi evropskim državljanom. "Migrante moramo registrirati, jih varnostno pregledati, odvzeti prstne odtise. To mora veljati ne le za državljane tretjih držav, ampak za vse Evropejce," je povedala avstrijska notranja ministrica Johanna Mikl-Leitner. Zdaj praviloma preverijo le istovetnost z osebnim dokumentom, po novem bi jih preverjali tudi v kazenskih in terorističnih podatkovnih bazah. Da bi to uredili tudi dolgoročno, je na mizi še pobuda Evropski komisiji, naj pripravi predloge za spremembo schengenske zakonodaje. To naj bi storila do konca leta.
Evropski komisar za migracije Dimitris Avramopulos je obudil idejo o evropski obveščevalni agenciji. "Verjamem, da je napočil čas, da stopimo še korak naprej in postavimo temelje za vzpostavitev evropske obveščevalne agencije. Sodelovanje članic unije mora temeljiti na zaupanju in učinkovitosti." Nekateri ministri, med njimi nemški notranji minister Thomas de Maiziere, so to idejo že zavrnili.
Francija med drugim zahteva hiter dogovor o evropski izmenjavi podatkov o letalskih potnikih in to tudi na notranjih letih. "Ključna je občutna krepitev nadzora na zunanji meji, ob krepitvi vloge evropske zunanje agencije Frontex in ustrezni uporabi schengenskega informacijskega sistema. Pomemben je skupen boj proti nezakoniti trgovini z orožjem in evropski sistem uporabe podatkov o letalskih potnikih PNR, ki ga je treba sprejeti čim prej, da bo resnično učinkovit," je poudaril francoski notranji minister Bernard Cazeneuve. Članice povezave so potrdile cilj, da bodo dogovor o tem sistemu dosegle do konca leta, da bo vključeval tudi notranje lete, da se bodo lahko podatki hranili dovolj časa in da ne bo omejen le na čezmejna kazniva dejanja.
Pojavljajo se tudi zamisli o vzpostavitvi ožjega Schengna, v katerega bi se povezale le Nemčija, Avstrija in Benelux, vendar je pobuda za zdaj naletela na hladen sprejem.