Slavi KoširSlavi Košir
Jakob ČukJakob Čuk
Helena KrižnikHelena Križnik

Po vsej Franciji shodi v spomin na žrtve napadov v Parizu

| 14.11.2015, 20:19

V Parizu in številnih drugih mestih po vsej Franciji so se nocoj začeli spontani shodi v spomin na žrtve petkovih terorističnih napadov v francoski prestolnici. Izrazi sožalja pa so ves dan prihajali z vseh koncev sveta.

Na pariškem trgu Place de la Republique se je kljub prepovedi zborovanja po napadih zbralo več deset ljudi, ki so jokali, prižigali sveče in polagali cvetje ob vznožje bronastega spomenika. "To je trg celotne Francije, je kraj, kjer smo se zbirali za Charlieja," je za AFP dejala 24-letna Gabrielle Paoli, ki je ob tem spomnila na množične demonstracije po januarskih napadih na satirični tednik Charlie Hebdo.

Oblasti so sicer zborovanja v Parizu in okolici prepovedale do četrtka.

O spontanih shodih nocoj poročajo tudi iz Grenobla, kjer se je po ocenah policije zbralo okoli 5000 ljudi, Montpelierju na jugu države (2500 ljudi) ter mest Laval (2000 ljudi) in Nantes (450 udeležencev) na zahodu.

Izrazi sožalja prihajajo z vsega sveta

Z vsega sveta Franciji sicer dežujejo izrazi sožalja in obljube pomoči in sodelovanja. "Odurne" teroristične napade je najostreje obsodil generalni sekretar ZN Ban Ki Moon, papež Frančišek pa je dejal, da so ga "nečloveški" napadi pretresli.

Na napade se je odzval tudi slovenski politični vrh; sožalje in solidarnost so izrekli predsednik republike Borut Pahor, premier Miro Cerar in predsednik DZ Milan Brglez. Cerar je ob tem menil, da ponovni napadi na nedolžne prebivalce v Franciji narekujejo usklajeno mednarodno delovanje proti terorizmu.

Zaenkrat vse kaže, da Slovencev ni med smrtnimi žrtvami napadov. Na MZZ pa odsvetujejo vsa nenujna potovanja v Francijo.

Za izraze sočutja in solidarnosti se je zahvalil francoski veleposlanik v Sloveniji Pierre-Francois Mourier, ki je menil, da je treba biti v tem trenutku odločen in narediti vse za zavarovanje francoskih prebivalcev in ozemlja. Napade pa so obsodili tudi v Islamski skupnosti v Sloveniji.

Petkove teroristične napade v Parizu sta obsodila tudi palestinsko gibanje Hamas, ki je sicer evropskem seznamu terorističnih organizacij, in gibanje Islamski džihad, ki je prav tako na tem seznamu, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Gibanji sta sporočili, da je šlo za napad na nedolžne ljudi.

Vse več svaril pred nevarnostjo begunske krize

Po mnenju zunanjega ministra Karla Erjavca za zdaj ni razloga, da bi v Sloveniji ustvarjali paniko ali občutek izrednih razmer. Je pa menil, da Evropa po terorističnih napadih v Parizu ne bo več takšna, kot je bila.

Evropa mora po njegovem prepričanju sprejeti ukrepe za svojo zaščito, ob tem pa je minister opozoril, da v begunskih tokovih prihajajo v Evropo tudi ljudje, ki nimajo dobrih namenov.

Tudi v nekaterih slovenskih političnih strankah so ob izreku sožalja Franciji opozorili tudi na upoštevanje varnostnega vidika begunske krize. Predsednik komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb Branko Grims je ob tem napovedal, da bo v čim krajšem možnem času sklical sejo omenjene komisije.

Podobna opozorila prihajajo drugod iz Evrope. Bavarski ministrski predsednik Horst Seehofer je dejal, da so napadi v Parizu nov dokaz za to, "kako pomembno, je, da nam je približno jasno, kdo je v naši državi in kdo potuje skoznjo".

Tudi nova poljska vlada ocenjuje, da bo v Evropi po terorističnih napadih v Parizu nujna sprememba politike sprejemanja beguncev. Kot je dejal Konrad Szymanski, ki bo v novi vladi vodil ministrstvo za evropske zadeve, ne vidi nobene možnosti, da bi se Poljska držala evropskega dogovora o premeščanju beguncev.

Papež Leon XIV. prvič med verniki (photo: posnetek zaslona) Papež Leon XIV. prvič med verniki (photo: posnetek zaslona)

Papež Leon XIV. že na prvi "izlet" #video

Novi papež Leon XIV. je danes v Sikstinski kapeli že daroval mašo za kardinale. V nedeljo bo ob 12. uri z verniki na Trgu svetega Petra molil opoldansko molitev Raduj se Kraljica, v ponedeljek ...