
Hrvaška zastava
Pred Hrvaško osme parlamentarne volitve v samostojni državi
Svet | 07.11.2015, 09:45
Na Hrvaškem se je opolnoči končala kampanja pred jutrišnjimi parlamentarnimi volitvami. Nekaj manj kot 3 milijone 800 tisoč ljudi bo jutri lahko oddalo svoj glas. Kakšen bo izid, s ne želijo napovedovati. Še spomladi se je zmaga nasmihala opozicijski stranki HDZ in njeni Domoljubni koaliciji, tudi večina zadnjih anket ji je napovedovala prednost. A raziskava, ki jo je pred dnevi izvedla Nova TV, je pokazala, da bi lahko tesno slavila vladna Hrvaška raste na čelu s stranko SDP.
Na Hrvaškem bodo jutri volili osmi sklic sabora v četrt stoletja samostojne države. Zadnje ankete so napovedovale, da bosta Domoljubna koalicija, v kateri je osem strank, in Hrvaška raste, v katerih jih je pet, dobili približno tri četrtine od 151 poslanskih mest. Tista, ki bo zmagala, bo imela več možnosti za pogajanja in razširitev koalicije na potrebnih 76 mandatov.
"Vse, ki bodo tekmovali za glasove volivcev, pozivam, naj praznika demokracije ne spreobrnejo v karneval demokracije," je v svoji poslanici ob razpisu parlamentarnih volitev poudarila predsednica države Kolinda Grabar-Kitarović. A zdi se, da so njene besede naletele na gluha ušesa, saj v kampanji osebnih napadov, žalitev in dezinformacij ni bilo malo.
Vlada predsednika SDP Zorana Milanovića je v zadnjem času potegnila vrsto populističnih potez, med njimi so olajšave posojilojemalcem v švicarskih frankih, odpis dolgov socialno najbolj ranljivim prebivalcem in božičnice upokojencem. Milanović je izkoristil tudi begunsko-migracijsko krizo, dodatni plus mu je prinesel odstop od arbitražnega sporazuma s Slovenijo. Na predvolilnih shodih so privrženci njegove stranke vihteli hrvaške zastave in z gesli poudarjali domoljubje. Slednje je sicer značilno za HDZ.
Največja opozicijska stranke je dolgo napovedovala svoj gospodarski program, a ga na koncu ni predstavila v pričakovanem obsegu. Je pa njen predsednik Tomislav Karamarko poudarjal protikomunistična stališča in pozival k novi domovinski vojni proti nenarodni oblasti, kot je imenoval Milanovićevo vlado.
"Pozorno spremljajte, kaj vam ponujajo stranke, kakšni so njihovi programi in kako bodo vplivali na vaše vsakodnevno življenje v prihodnjih štirih letih," je volivce pozvala Grabar Kitarevićeva.
Za 151 sedežev v saboru se poteguje 2311 kandidatov, med njimi 41 za poslance nacionalnih manjšin, vključno s kandidatko slovenske manjšine.