Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Petra StoparPetra Stopar

Pregled domačih dogodkov od petka, 30. oktobra, do petka, 6. novembra

Slovenija | 07.11.2015, 16:21 Tanja Dominko

V Slovenijo je v drugem begunskem valu vstopilo že več kot 150 tisoč prebežnikov, vlada pa se pripravlja na morebitno krepitev nadzora na južni meji, tudi s postavitvijo ograje. Referendum o noveli zakona o zakonski zvezi bo 20. decembra, državni zbor pa je zavrnil razpis referenduma o dopolnitvi zakona o obrambi. Dobra novica pa je, da se gospodarske napovedi za Slovenijo izboljšujejo. Tako vsaj pravijo v Bruslju.

Minuli konec tedna je bil praznično obarvan. V Katoliški Cerkvi smo v nedeljo obhajali zapovedani praznik Vseh svetih. Udeležili smo se prazničnih maš, na ljubljanskih Žalah jo je daroval ljubljanski nadškof Stanislav Zore. V nagovoru je med drugim povedal, da svetniki niso samo tisti, ki so napisani na koledarjih ali kipi v cerkvah, ampak je to praznik vseh tistih, ki so živeli pred nami.

Poleg obhajanja prazničnih maš so duhovniki, škofje in drugi molili tudi ob spomenikih padlim v vojnah. Med drugim je ljubljanski nadškof Stanislav Zore na pokopališču Žale molil pred spomenikom padlim v vojni za Slovenijo, nato pa v cerkvi Vseh svetih daroval sveto mašo.

Na Žalah se je padlim poklonil tudi državni vrh. Predsednik državnega zbora Brglez je venec tudi pri grobnici na sv. Urhu pri Ljubljani. Tja je odšel tudi Pahor, pa tudi k spominskemu obeležju pod Krenom v Kočevskem rogu.

20. decembra pa bomo katoličani in vsi drugi, ki bi radi izrekli podporo zakonski zvezi med možem in ženo, odšli na referendum ter glasovali proti zakonu, ki ruši vrednoto družine. Poslanci so skoraj v en glas podprli decembrski termin za izvedbo referenduma, a pri stališčih o vsebini so bolj razdeljeni.

V poslanskih skupinah koalicijskih strank, v ZL in nepovezani poslanci so obžalovali, da je ustavno sodišče referendum dopustilo. V SDS se po drugi strani sicer strinjajo, da je treba k vprašanju istospolnih parov pristopiti odgovorno, vendar se jim redefinicija zakonske zveze ne zdi pravi način. V NSi pa opozarjajo, da novela ne priznava pomena materinstva in očetovstva za razvoj otrok. V Koaliciji Za otroke gre pravijo, da bo referendumska kampanja lepa, upajo pa tudi, da bo strpna.

31. oktobra smo praznovali državni praznik dan reformacije. Škof Geza Filo je v nagovoru v luči protestantizma spomnil tudi na begunsko problematiko. Osrednja proslava ob dnevu reformacije je bila v petek v Celju.

Društvo Demos na Kamniškem pa je na državni praznik pripravilo spominsko sveto mašo vsem žrtvam vojne in revolucionarnega nasilja. V kapeli v Parku spomina in opomina Kamniška Bistrica na Kopiščih je somaševanje vodil akademik dr. Janez Juhant, po maši pa je spregovorila profesorica Tina Romšak. Poudarila je, da kdor vojne ni doživel, ve le malo o njeni resničnosti. Tudi tisti, ki so bili v njej, imajo svojo resnico, glede na to, na kateri strani so bili. Povsem resnično pa so jo doživljali otroci. Po njenih besedah so preštevilni trepetali ob strojničnih rafalih, ko so morali namesto pravljičnih junakov gledati krvava trupla. Romšakova je nato prejela priznanje Društva Demos, podelili pa so ga tudi Milanu Windschnurerju, in dr. Janezu Juhantu.

Prav nič praznično pa ni bilo te dni na meji s Hrvaško in Avstrijo. Množica beguncev še vedno prihaja, doslej jih je v našo državo vstopilo že več kot 150 tisoč. O tem je v četrtek na izredni seji razpravljal državni zbor, svoje mnenje pa je podal tudi predsednik republike Borut Pahor. Poudaril je, da je treba posebno pozornost nameniti možnosti poostrenega nadzora na slovensko-avstrijski meji.

Premier Miro Cerar je poslancem zagotovil, da država razmere obvladuje. Ponovil je, da bodo po potrebi ukrepe na meji stopnjevali, če bo treba, tudi z ograjo.

Cerar ni želel povedati, ali Slovenija že ima ograjo oz. žico za postavitev na južni meji, a naj bi bila neuradno ta že nabavljena. V oceni vladnega obvladovanja razmer so se mnenja precej kresala. »Slovenija mora s spremenjeno azilno zakonodajo z drugimi sredstvi, bodisi na južni meji, kakorkoli, začeti pošiljati signale, da je pripravljena. Nikaror ne smemo dopustiti, da postane schengenska meja naša severna meja, naj to postane južna meja,«… je bil jasen poslanec N.Si Jernej Vrtovec.

»Nihče ni nad ustavo, gospe in gospodje, nihče. Nihče ni nad mednarodnimi akti, ki jih je Slovenija ratificirala, vključno s Schengenskim sporazumom, pa se zavestno krši po dolgem in počez. Še hvali se, poglejte, pretočnost se je povečala,« je opozoril poslanec SDS Branko Grims. Prepričan je tudi, da je po tokratnem soočenju mnenj težko govoriti, da so vsi politiki isti. V koaliciji namreč ni manjkalo očitkov o nedržavotvornosti predlagateljev izredne seje.

Običajno se migranti na Dobovo pripeljejo z vlakom, kako poteka registracija in delo prostovoljcev, je povedala Barbara Godler. Po njenih besedah je situacija obvladljiva in registracija poteka precej bolj mirno.

Slovenija bo letos beležila 2,6-odstotno rast, v 2016 bo ta 1,9-odstotna, v letu 2017 pa se bo znova okrepila na 2,5-odstotka, je napovedala Evropska komisija v jesenski gospodarski napovedi. Napovedi so spodbudne in za Evropsko unijo nadpovprečne. Javnofinančni primanjkljaj bo po tej napovedi letos 2,9-odstoten, prihodnje leto 2,4-odstoten, leta 2017 pa dvoodstoten. Javni dolg ostaja visok, a se bo malenkost zniževal, pravijo napovedi.

Zamenjava na vrhu Slovenskega državnega holdinga je odmevala tudi minuli teden. Premier Miro Cerar je ob robu zgodbe dejal, da se vlada ne sme vmešavati v postopek imenovanja. Verjame, da je bila presoja nadzornikov premišljena, postopki pa izpeljani korektno. Če bi se izkazalo drugače, bo vlada ukrepala, je dejal. Predsednik nadzornega sveta SDH Damjan Belič je dan prej dejal, da so izbrali najboljše člane uprave med prijavljenimi kandidati na razpis ter poudaril, da za izbiro trdno stojijo. Dosedanja člana uprave SDH Matej Pirc in Matej Runjak sta bila po Beličevih besedah do zadnjega kroga uvrščena v izbor, a so nadzorniki ocenili, da so Marko Jazbec, Anja Strojin Štampar in Nada Drobne Popovič boljši kandidati.

Kljub tem besedam pa je v javnosti prevladal vtis, da gre za neprimerno kadrovanje. Dogodki v SDH in DUTB so opozicijo precej razburila, poslanci NSi so s podporo SDS in Bojana Dobovška zato vložili zahtevo za sklic izredne seje državnega zbora.

Državni svet je izglasoval odložilni veto na novi zakon o javnem naročanju. Po mnenju interesne skupine kmetov, obrtnikov in samostojnih poklicev, ki je podala predlog za veto, prenovljeni zakon med drugim še vedno omogoča oddajo javnih naročil zgolj po kriteriju najnižje cene, kar je nesprejemljivo za večino primerov.

31. oktober je bil svetovni dan varčevanja. Ob tem so v Združenju bank Slovenije ocenili, da je zavedanje o pomenu varčevanja med Slovenci zadovoljivo. Slovenska gospodinjstva se po stopnji varčevanja v uniji uvrščajo na peto mesto; vsak državljan da na stran približno sedmino svojih prihodkov.

Varčevati bodo morali tudi v zdraviliščih, če bodo želeli ugoditi pričakovanjem vlade. Ta je namreč sprejela uredbe o koncesiji za rabo termalne vode za devet zdravilišč. Uredbe bodo podlaga za sklenitev koncesijskih pogodb, po katerih bodo zdravilišča od leta 2016 plačevala koncesnino.

Skupnost slovenskih naravnih zdravilišč pa opozarja, da bodo koncesnine previsoke, kar lahko pomeni izgubo delovnih mest in tudi zapiranje zdravilišč. Predlagajo, da se za izhodišče za izračun uporabi formula, kot je uporabljena za izračun vodnega nadomestila za leti 2014 in 2015, ki jih bodo morala zdravilišča, ki nimajo koncesije, plačati za nazaj.

V nedeljo je jugovzhodni del Slovenije je stresel potres z magnitudo 4,2. Njegovo žarišče je bilo v bližini Cerkelj ob Krki, čutili pa so ga prebivalci celotne Slovenije, zahodne Hrvaške, Istre in Trsta. V Nuklearni elektrarni Krško potres ni povzročil težav. Je pa povzročil nekaj manjše gmotne škode v občini Brežice.

V Milanu se je končala svetovna razstava Expo, na kateri je s samostojnim paviljonom sodelovala tudi Slovenija. Paviljon je obiskalo več kot milijon ljudi, na njem pa se je predstavilo več kot 1000 slovenskih podjetij. Največ jih je sodelovalo v elektronski platformi, s pomočjo katere so brez dejanske udeležbe preko Expa iskala nove partnerje. Slovenija je s predstavitvijo in odzivi na tej svetovni razstavi lahko zelo zadovoljna.

Krka je v sredo v matičnem novomeškem kompleksu uradno odprla nov obrat za proizvodnjo trdnih oblik zdravil Notol 2. Gre za 200 milijonov evrov vredno in doslej največjo naložbo Krke. V tovarni, v kateri je proizvodnja stekla že februarja, bodo letno lahko proizvedli 4,5 milijarde tablet in kapsul. S tem in drugimi naložbami bo Krka v prihodnjih petih letih povečala svoje proizvodne zmogljivosti za dve petini, količinsko proizvodnjo pa letno na 17 milijard tablet in kapsul.

Predsednik uprave Krke Jože Colarič je že večkrat pojasnil, da tako rast obsega proizvodnje v Krki potrebujejo, če želijo ob manjšanju marž dosegati vsaj minimalno rast prihodkov. Notol 2 zaposluje 127 ljudi, proizvodne linije bodo dodajali postopoma.

 

Vlada naj bi do konca leta odločila, kako bo rešila zaplete v Lipici Turizmu in javnem zavodu Kobilarna Lipica, je ob obisku Lipice povedal gospodarski minister Zdravko Počivalšek. Ena možnost je, da kobilarno in Lipico Turizem znova združijo v enovito podjetje, vendar kmetijski minister Dejan Židan vztraja, da mora ostati javni zavod v dosedanji obliki, Lipica Turizem pa naj gre v stečaj ali se jo poskuša prodati.

Šport:

Hokejisti Slovenije so v četrtek v Katovicah v prvi pripravljalni tekmi pod vodstvom selektorja Nika Zupančiča premagali domačo Poljsko z 2:1.V drugi tekmi so premagali Avstrijo s 5:1. Aprila jih čaka drugoligaško svetovno prvenstvo, ki ga bodo gostile prav Katovice.

Slovenska moška rokometna reprezentanca je v uvodnem krogu superpokala v nemškem Flensburgu premagala Srbijo s 23:21.

Odbojkarji ACH Volleyja so v četrtek v uvodni tekmi svoje devete lige prvakov pričakovano izgubili. Premoč je moral priznati favorizirani Modeni Volley, ki je v Stožicah zmagala s 3:0.

Slovenska teniška reprezentanca je z odliko opravila dvoboj za obstanek v prvi evroafriški skupini Davisovega pokala. Ekipo Litve, ki je v Kranj pripotovala s 75. igralcem na svetu Ricardasom Berankisom, je premagala s 5:0 in bo tako šesto leto zaporedoma igrala na tej ravni tekmovanja.

 

Slovenija, Politika, Sociala
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...