Pravnik dr. Jurij Toplak, izredni profesor na mariborski pravni fakulteti.
Pravnik Toplak o kandidatih za sodnika ESČP: Absurdno
Slovenija | 19.11.2015, 15:06
Državni zbor je s tajnim glasovanjem sinoči za tri kandidate za slovenskega sodnika na Evropskem sodišču za človekove pravice izvolil Nino Betetto, Marka Bóšnjaka in Nino Peršák. Med imeni, ki jih je državnemu zboru predlagal predsednik Borut Pahor, je bil še Klemen Jaklič, a ni dobil zadostne podpore. Boštjan M. Zupančič, ki je omenjeno funkcijo opravljal do konca oktobra, je Jakličevo izločitev označil za mednarodni škandal. Nad izborom je razočaran tudi pravnik Jurij Toplak.
Največ glasov – 58 – je dobil Marko Bošnjak iz odvetniške družbe Čeferin. Vrhovna sodnica Nina Betteto jih je dobila 56, Nina Peršak, ki deluje na univerzi v Ghentu, 55, predavatelj s harvardske univerze in dvojni doktor znanosti Klemen Jaklič pa 37. Za izvolitev med kandidate je bila potrebna večina glasov vseh poslancev, torej najmanj 45. Sodnika iz Slovenije bo na koncu izbrala Parlamentarna skupščina Sveta Evrope. To funkcijo je do zdaj opravljal Boštjan M. Zupančič, ki mu je mandat potekel konec oktobra.
Presenetljivo, ali pa tudi ne, je izpadel edini kandidat, ki je imel od začetka jasno podporo dveh strank, SDS in NSi, pa tudi podporo prej omenjenega Zupančiča. Slednji je zapisal, da je Jaklič objektivno daleč najbolj perspektiven kandidat za funkcijo sodnika na Evropskem sodišču za človekove pravice, čigar ime je v Strasbourgu že znano.
»Slovenija spet pokazala svojo provincialnost«
»Za sodnika ESŠP je najbolj pomembno, da ima občutek za človekove pravice, da dobro pozna Evropsko konvencijo in da zna v sporu med državo in posameznikom stopiti na stran posameznika, ga zaščiti pred državo, ki krši njegove pravice,« je v komentarju izbora kandidatov za Radio Ognjišče povedal pravnik Jurij Toplak. Obžaluje, da med izbranimi kandidati ni ddr. Klemena Jakliča, ki je s svojimi dosedanjimi dejanji in pisanji pokazal, da ima občutek za človekove pravice, najbolj pa je razočaran nad sodnico Betettovo, »ki je z dozdajšnjimi sodbami dokazala, da nima tega občutka za človekove pravice. Ne vem, ali gre za to, da nekateri sodniki ne poznajo te konvencije, ali zato, da nočejo soditi v skladu s konvencijo. Vendar vse zadeve, ki gredo v Strassbourg, gredo pred tem tudi na slovensko vrhovno in na ustavno sodišče. Če bi na vrhovnem sodišču poznali konvencijo in razsodili v skladu z njo, zadeva sploh ne bi šla naprej v Strassbourg. Ker pa naši sodniki ne poznajo ali nočejo soditi v skladu s konvencijo, gredo njihove sodbe v Strassbourg in ta razsodi proti Sloveniji. In naša država najbolj obsojena država, upoštevajoč število prebivalcev. To pomeni, da vrhovno sodišče ne opravi svojega dela. Podpredsednica tega sodišča je Bettetova. Zdi se mi absurdno, da takega človeka potem pošiljamo na ESČP.«
Boštjan M. Zupančič je bil že v pisanju kolumne za Portal Siol pred dnevi prepričan, da bo mednarodni škandal, če bo koalicija v parlamentu Jakliča arbitrarno izločila iz igre samo zato, ker "ni naš". Po njegovem bo Slovenija s tem spet dokazala svojo provincialnost, na sodišči v Strasbourgu pa ne bo imela osebnosti, ki bi bila daleč najprestižnejša in za koristi države najboljša. Zgodilo se je prav to. Pravnik Toplak zadevo umirja, češ da ne bo mednarodni škandal, »ker Slovenija ne bo prva, ki bo to naredila. Več vzhodnoevropskih držav je že tja poslalo sodnike, ki so sodili proti svojim državljanom in v korist oblasti, ki jih je tja poslala. Potem se to vidi na statistiki: ko pride do spora med posameznikom in državo, tak sodnik vedno sodi proti žrtvi in v korist oblasti.«
Jaklič se je preko tviterja vsem demokratom zahvalil za izraženo podporo.
Mandat sodnika na Evropskem sodišču za človekove pravice traja devet let brez možnosti ponovne izvolitve.