Papež krščanskim podjetnikom: Ekonomija in podjetništvo potrebujeta etiko
Svet | 01.11.2015, 20:05
Vatikansko dvorano Pavla VI. so včeraj napolnili člani krščanskega združenja podjetnikov (Unione Cristiana Imprenditori Dirigenti), kjer so se srečali s papežem Frančiškom.
Združenje povezuje italijanske katoliške podjetnike, ki želijo biti oblikovalci razvoja za skupno dobro, pri tem pa dajejo velik poudarek krščanski formaciji. Gre za cerkveno združenje, ki je priznano s strani škofov, zato so »poklicani živeti zvestobo evangeljskim zahtevam in družbenemu nauku Cerkve v družini, na delu in v družbi«, kot jim je v govoru povedal papež. »To pričevanje je zelo pomembno,« je dodal in jih spodbudil, naj živijo svojo podjetniško poklicanost v duhu svoje laične misijonarskosti. »Dejavnost podjetnika je nekaj plemenitega, če se le pusti vedno nagovarjati širšemu življenjskemu smislu. To mu omogoča, da zares služi skupnemu dobremu, ko s svojim prizadevanjem množi dobrine tega sveta in jih dela dostopnejše za vse« (Veselje evangelija, 203).
Spodbujati uravnoteženost med delom in družino
Podjetniška dejavnost in vodstvena služba podjetja lahko postaneta kraja posvečevanja, in sicer »s prizadevanjem vseh za bratske odnose med podjetniki, vodilnimi in delavci« ter spodbujanjem soodgovornosti in sodelovanja pri skupnem interesu. Papež je poudaril, da je ključnega pomena ohraniti posebno pozornost do kvalitetnega delovnega okolja zaposlenih, ki so »za podjetje najdragocenejši vir«. Še posebej je pomembno spodbujati uravnoteženost med delom in družino. Pri tem je Frančišek izpostavil delavke, torej ženske: »Istočasno varovati njihovo pravico do polne zaposlitve in njihovo poklicanost k materinstvu in vlogi v družini je izziv.« Spomnil je na primere, ko ženske zaradi nosečnosti izgubijo službo, ter poudaril: »Žensko je treba zavarovati in ji pomagati pri tem dvojnem delu: pravica do zaposlitve in pravica do materinstva.« Prav tako je pomembna odgovornost podjetij za zaščito in skrb stvarstva ter za »realizacijo napredka, ki je bolj zdrav, bolj človeški, bolj družben in bolj celosten«.
Ekonomska dejavnost mora služiti osebam in skupnemu dobremu
Poklicanost podjetnikov, da so »misijonarji družbene razsežnosti evangelija v težkem in kompleksnem svetu dela, ekonomije in podjetništva«, po papeževem prepričanju obsega tudi »večjo odprtost in evangeljsko bližino do različnih situacij revščine in šibkosti«. Gre za nadaljevanje programov pomoči in številnih konkretnih del solidarnosti, ki jih že sicer podpirajo v različnih delih Italije. To bo zanje tudi način, kako v prakso postaviti milost jubileja usmiljenja, je dodal sveti oče.
Nadaljeval je, da pa pomoč in dobrodelnost nista dovolj. »Ekonomsko dejavnost je treba preusmeriti v evangeljskem smislu, in to tako, da bo služila osebam in skupnemu dobremu,« je poudaril. S tega vidika so podjetniki poklicani k medsebojnemu sodelovanju, da bi se tako večal podjetniški duh subsidiarnosti in bi skupaj pristopali k etičnim izzivom in izzivom trga, med katerimi je na prvem mestu izziv ustvariti dobre zaposlitvene priložnosti. Frančišek je pri tem opozoril na visoko brezposelnost med mladimi: »Mislite na mlade. Bodite ustvarjalni pri ustvarjanju zaposlitvenih priložnosti … Kdor nima dela, ne le, da ne prinese domov kruha, ampak izgubi tudi dostojanstvo!«
Podjetništvo je dobro skupnega interesa
»Podjetništvo je dobro skupnega interesa.« V kolikor je zasebna dobrina, ki sledi ciljem splošnega interesa in pomembnosti, kot so ekonomski razvoj, inovacija in zaposlovanje, jo je treba zaščititi kot dobro po sebi. Papež je izpostavil, da so k tej zaščiti na prvem mestu poklicane institucije, a tudi podjetniki, ekonomisti, finančne in bančniške agencije ter vsi vključeni subjekti, ki morajo delovati s kompetentnostjo, poštenostjo in čutom odgovornosti. »Ekonomija in podjetništvo potrebujeta za svoje pravilno delovanje etiko. Ne kakršno koli etiko, ampak etiko, ki v središče postavlja osebo in skupnost,« je poudaril papež Frančišek in zbrane podjetnike pozval, naj si skupaj prizadevajo za ta cilj. »Dali boste sadove v takšni meri, v kakršni bo evangelij živ in navzoč v vaših srcih, vaših mislih in vaših delih.«
Vir: Radio Vatikan