
Varčevanje denarja doma. | (foto: Urška Hrast)
Slovenci med najbolj varčnimi v EU
| 31.10.2015, 13:45
Varčuje več kot polovica Slovencev, prevladuje pa varčevanje na banki. Tisti, ki varčujejo, to počnejo predvsem iz dveh razlogov - za varnost v prihodnosti ter za nepredvidene stroške in nakupe. Ob svetovnem dnevu varčevanja, ki ga danes obeležujemo, predstavljamo izsledke raziskave, ki kažejo, da je kriza povečala zavest o pomenu varčevanja.
Kriza je vplivala na zavest ljudi, da denar ne pride sam od sebe in da je treba za dolgoročno vzdržnost osebnih financ nameniti delež prihodkov stalnemu varčevanju. V Združenju bank Slovenije ugotavljajo, da se Slovenci zavedamo pomena varčevanja, sploh v zadnjih letih, zaupanje v banke se počasi vrača.
Društvo za Marketing Slovenije, ki je izvedlo raziskavo Trženjski monitor, ugotavlja, da kar četrtina vprašanih ljudi varčuje na banki, 15 odstotkov jih varčuje doma, sledijo varčevanja v obliki zavarovanj. Varčevanje se bo v prihodnje povečalo, saj tako navaja 67,5 odstotka vprašanih. Povečal se bo delež varčevanja doma, delež nakupa žlahtnih kovin, nekoliko pa tudi delež varčevanj na banki.
Anketo med 600 vprašanimi je izvedla tudi Zveza potrošnikov Slovenije, ki ugotavlja, da se potrošniki kljub nizkim obrestnim meram v bankah še vedno uvrščajo med najbolj zagrete za varčevanje v EU. Po njihovih meritvah varčuje 70 odstotkov Slovencev. Državljan Slovenije privarčuje približno sedmino dohodkov. Polovica bi varčevala več, če bi ji dohodki dopuščali. Slovenija se po stopnji varčevanja, ki se izračuna iz razmerja med dohodki in višino prihrankov, uvršča na peto mesto med članicami EU. Več kot v Sloveniji so lani varčevala še gospodinjstva v Nemčiji, na Nizozemskem in v Franciji, največ pa so od svojih dohodkov prihranili Švedi.
Ko so se 31. oktobra 1924 v Milanu zbrali predstavniki 700 hranilnic iz 27 držav, so ustanovili mednarodni inštitut za varčevanje in srečanje zaključili z razglasom, da sta delo in varčevanje najmočnejša dejavnika na poti k blaginji, napredku in dostojanstvu vsakega posameznika ter družbe kot celote. Od takrat pa do danes je bilo skozi obdobja zgodovine zavedanje o pomenu varčevanja in zaupanja ves čas prisotno.