Stavba Evropske komisije v Bruslju
Prihodnji načrt dela Bruslja osredotočen na begunsko-migracijsko krizo
Svet | 01.11.2015, 05:30
Evropska komisija je v preteklem tednu sprejela načrt dela za prihodnje leto, ki je osredotočen na ukrepanje v begunski in migracijski krizi. Prvi podpredsednik Frans Timmermans poudarja, da mora biti delovanje primerno izrednim razmeram, s katerimi se sooča povezava. Kot dodaja, mora biti pogumno in pragmatično ter v duhu evropske solidarnosti in odgovornosti.
Evropska komisija pod vodstvom Jean-Clauda Junckerja je v načrtu dela za prihodnjih dvanajst mesecev potrdila deset prednostnih nalog. To so: rast in delovna mesta, enotni digitalni trg, energetska unija, notranji trg, gospodarska in denarna unija, prostotrgovinski sporazum z ZDA, pravosodje in temeljne pravice, migracijska politika, unija kot močnejša globalna igralka ter unija demokratičnih sprememb. Timmermans jih zdaj izrecno poudarja pet: begunska in migracijska kriza, rast in delovna mesta, krožno gospodarstvo, socialni napredek in obdavčevanje podjetij.
Načrt dela za prihodnje leto vključuje 23 ključnih konkretnih pobud, med njimi pobude za izboljšanje upravljanja zunanje meje unije in zakonitih migracij ter za prevetritev evropske azilne zakonodaje. "Posamezni ukrepi, ki jih moramo sprejeti, so očitni, a sprejeti jih moramo hkrati in takoj. To moramo tudi storiti skupaj z državami, ki niso članice Evropske unije. To je velik izziv. Vsak mora prevzeti svoj del odgovornosti. S to krizo se namreč ne bomo mogli soočiti in je ne rešiti v bližnji prihodnosti, če ne bomo sodelovali s Turčijo, če ne bomo nadaljevali pogajanj s to državo in videli, da akcijski načrt prinaša učinkovite rezultate," je na temo begunske in migracijske krize še povedal Timmermans.
Pobude vključujejo tudi novo strategijo za notranji trg. Evropska komisija, ki želi zagotoviti bolj poglobljen in pravičnejši enotni trg, jo je že razgrnila, poudarek je na spoštovanju obstoječih pravil. "Osredotočamo se na tri glavna področja. Prvo je ustvarjanje dodatnih možnosti za potrošnike, delavce in podjetja. Drugo je spodbujanje inovativnosti, še posebej v tesnem sodelovanju z digitalnim enotnim trgom, kar je dandanes nujno. Tretje je zagotavljanje praktičnih koristi v vsakdanjem življenju potrošnikov," je naštela evropska komisarka za notranji trg Elzbieta Bienkowska.
Med ključnimi pobudami so tudi uresničevanje že omenjenega digitalnega načrta, evropska strategija za vesolje in evropski akcijski načrt za obrambo ter krožno gospodarstvo. Nov predlog o slednjem naj bi Bruselj razkril decembra. V prihodnjem letu lahko pričakujemo tudi novo zakonodajo za uresničevanje projekta energetske unije, nov načrt za zagotovitev socialnega napredka in sveženj za obdavčevanje podjetij. Socialne pobude vključujejo načrt za nova znanja in spretnosti, pobudo o novem začetku za zaposlene starše in steber socialnih pravic. Na seznam 23 ključnih pobud v prihodnjih dvanajstih mesecih je Bruselj uvrstil tudi pregled večletnega evropskega proračunskega okvira, sveženj za mobilnost na trgu dela, akcijski načrt za učinkovitejši davek na dodano vrednost ter evropsko shemo za zavarovanje bančnih vlog.