Evropska ljudska stranka
Vrh EPP za kongres pripravil predlog resolucije za soočanje z migrantsko krizo
Svet | 16.10.2015, 11:49
Delegati Evropske ljudske stranke (EPP) bodo na skorajšnjem kongresu, ki bo prihodnjo sredo in četrtek v Madridu, oblikovali politike za prihodnjih pet let. Kot poudarja generalni sekretar Antonio López-Istúriz, bodo sprejete odločitve pomembno vplivale na nadaljnje dogajanje v Evropski uniji. Med njimi je predlog posebne resolucije, ki želi odgovoriti na migrantsko krizo, s katero se sooča stara celina. Na včerajšnjem srečanju v Bruslju so ga pripravili voditelji držav osemindvajseterice in opozicijski voditelji iz vrst Evropske ljudske stranke. Med njimi je bil tudi predsednik SDS Janez Janša.
Tokratni redni vrh Evropske ljudske stranke se migrantski krizi ni mogel izogniti. Še posebej ne, ker ga je najmočnejša politična sila v povezavi pripravila tik pred Evropskim svetom, ki je pretresal to vprašanje. Voditelji držav povezave in opozicijski voditelji iz vrst Evropske ljudske stranke so tako razpravljali o nujnem izvajanju verodostojne evropske migracijske politike. Strinjali so se, da je na zunanjih mejah osemindvajseterice treba okrepiti nadzor tako na kopnem kot na morju. To je tudi glavni poudarek v predlogu resolucije, ki so ga sestavili.
"V središču resolucije je poziv k temu, da se Evropa zave dejstva, da so zunanje evropske meje naše skupne meje, ki jih je treba skupaj varovati in braniti. Beseda, ki je bila uporabljena, je novi schengen. To pomeni zaostritev pravil, ki omogočajo vstop v Evropsko unijo," je v pogovoru za naš radio poudaril Janša. Kot je dodal, je to bistvo. "Zavedati se je treba, da so državne in naddržavne identitete oziroma skupnosti v zgodovini propadale takrat, ko niso bile več sposobne varovati svojih meja, naj ob tem navedem rimski imperij." Po njegovih besedah meja ostaja pomembna kategorija tudi v globalnem svetu in je še bolj regulirana kot pred stoletji oziroma tisočletji. "To vprašanje je bilo v Evropi v zadnjih letih preveč zanemarjeno, še posebej v nekaterih mejnih državah, na primer v Italiji in Grčiji, kjer schengna preprosto ne spoštujejo."
Janša verjame, da bo Evropska ljudska stranka na kongresu v Madridu sprejela enotna stališča, ki bodo zelo realistična in bodo temelj za učinkovito spopadanje celotne povezave z migrantsko krizo.