Štefan IskraŠtefan Iskra
Marko ZupanMarko Zupan
Petra StoparPetra Stopar

Ustanova Pomoč Cerkvi v stiski: Kristjani so najbolj preganjana verska skupina

Svet | 15.10.2015, 15:55

Zunanje ministrstvo ZDA je izdalo novo poročilo o položaju verskih pravic in svoboščin po svetu. V njem posebej opozarja na nasilje skupin Islamska država in Boko Haram. Poročilo je ta teden objavila tudi papeška ustanova Pomoč Cerkvi v stiski, ki ugotavlja, da so najbolj preganjana verska skupina kristjani.

Cilj že 17. poročila, ki so ga oblikovali diplomatski predstavniki ZDA po svetu, je dodatno spodbuditi države k spoštovanju verskega dostojanstva svojih prebivalcev. "Noben narod ne bo nikoli mogel v celoti uresničiti svojega potenciala, dokler bodo ljudem zanikane pravice do zasebnih prepričanj, svobodnega izražanja in spreminjanja teh prepričanj," je ob predstavitvi dokumenta poudaril državni sekretar ZDA John Kerry.

Poročilo, ki zajema lansko leto, med drugim ne prizanaša državam, kot sta Kitajska in Iran, ter tudi zaveznicama Izraelu in Savdski Arabiji. Evropa je na udaru zaradi porasta antisemitskih izpadov, ki so večinoma verbalni ali prihajajo na dan v obliki uničevanja spomenikov in kulturne dediščine. To je State Department med drugim opazil v Nemčiji, Franciji, Avstriji, Belgiji ter na Češkem in Madžarskem.

Kot najhujše primere kršenja verskih pravic in svoboščin po svetu omenjeno poročilo navaja preganjanje jazidov in kristjanov na območjih, kjer vlada Islamska država, ter nasilje nad pripadniki verskih manjšin, ki pridejo v roke Boko Haramu v Nigeriji.

Na preganjanje kristjanov se v svojem poročilu za obdobje zadnjih dveh let osredotoča papeška ustanova Pomoč cerkvi v stiski. Kršitve človekovih pravic, predvsem zatiranje zaradi vere, je preučevala v več kot 20 državah, kjer je ta problem najhujši. "Položaj se je poslabšal, med drugim na Kitajskem, v Indoneziji, Iraku, Nigeriji, Severni Koreji, Pakistanu in Siriji. To so države z množičnim zastraševanjem manjšin. Število najbolj skrajnih držav, kjer so preganjani kristjani, je v zadnjih dveh letih naraslo s šest na deset," je za angleško oddajo Radia Vatikan pojasnil urednik poročila Preganjani in pozabljeni John Pontifex. Po njegovih besedah želi dokument predvsem poudariti, koliko kristjanov je prisiljenih zapustiti svojo domovino zaradi etničnega čiščenja na podlagi vere. "Skrajne in ostale skupine imajo zelo jasen namen izgnati kristjane." Še posebej zaskrbljujoč je položaj kristjanov na Bližnjem vzhodu. Njihov množičen odhod z območja se nadaljuje, zato je treba, tako Pontifex, povzdigniti glas v njihovem imenu.

Prizadevanja vseh, ki se trudijo opozarjati na trpljenje številnih kristjanov po svetu, ceni papež Frančišek. Ob objavi tega dokumenta je pozval h končanju preganjanj in verske diskriminacije. Zavzema se tudi za učinkovitejše sodelovanje v boju proti kršitvam človekovega dostojanstva in verske svobode.

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc) Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc)

Do konca koncerta Klic dobrote zbrali ...

Slovenska karitas je pripavila že 34. dobrodelni koncert Klic dobrote za slovenske družine v stiski. Iz dvorane Golovec v Celju so ga lahko neposredno spremljali gledalci RTV SLO 1 in poslušalci ...

Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc) Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc)

30 let Radia Ognjišče: O medijih z mediji

V oddaji Pogovor o smo gostili pomembne soustvarjalce slovenskega medijskega prostora in se posvetili aktualnemu stanju in spremembam v preteklih treh desetletjih. Med sogovorniki so bili ...