Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Marko ZupanMarko Zupan
Rok MihevcRok Mihevc
Nasilje v Siriji (foto: Asianews)
Nasilje v Siriji

Bruselj poziva Moskvo k ustavitvi napadov na zmerno opozicijo v Siriji

Svet | 12.10.2015, 16:09

V Luksemburgu so zbrani zunanji ministri Evropske unije. V ospredju njihovega sestanka je odziv na vojaško posredovanje Rusije v Siriji. Moskvo pozivajo, naj takoj ustavi napade na zmerne opozicijske sile v nemirni državi in kršitve zračnega prostora njenih sosed. Vodje diplomacij osemindvajseterice skušajo zavzeti tudi skupno stališče do vloge sirskega predsednika Bašarja Al Asada pri reševanju spora, ki je glavni vzrok najhujše begunske in migrantske krize na stari celini po drugi svetovni vojni.

Članice povezave skrbi dejstvo, da Rusija, ki javno podpira Al Asada, z napadi ne cilja na Islamsko državo in ostale teroristične skupine, ampak tudi na zmerno opozicijo. Zunanji ministri Evropske unije menijo, da je to zelo zaskrbljujoče. Opozarjajo, da vojaška eskalacija prinaša tveganje podaljševanja spora, spodkopava politični proces, slabša humanitarne razmere in povečuje radikalizacijo. Kot poudarjajo, mora biti cilj umiritev razmer, zato Moskvi sporočajo, naj svoja prizadevanja osredotoči na skupen cilj iskanja politične rešitve spora in naj si prizadeva za zmanjšanje nasilja.

Konflikt v Siriji, ki ne pojenja in v katerem je bilo ubitih 250 tisoč ljudi, znotraj države razseljenih več 7 milijonov ljudi, več kot štirje milijoni so zbežali v sosednje in ostale države, je zdaj največja humanitarna katastrofa na svetu. Tako ocenjujejo vodje diplomacij osemindvajseterice, ki pa nimajo enotnega pogleda na Al Asadovo vlogo v prizadevanjih za končanje vojne v Siriji. Visoka zunanjepolitična predstavnica povezave Federica Mogherini meni, da bi morali biti v mirovna prizadevanja pod vodstvom posebnega odposlanca Združenih narodov vključeni vsi akterji, ki igrajo vlogo v tej krizi. Britanski zunanji minister Philip Hammond je prepričan, da je mogoča prožnost o načinu in časovnem okviru Al Asadovega odhoda, a da ne more biti del dolgoročne rešitve. "Če bomo poskušali sodelovati z Al Asadom, bomo šli v nasprotno smer tega, kar pravzaprav želimo." Po besedah slovaškega zunanjega ministra Miroslava Lajčaka je Al Asad realnost. Kot dodaja, Evropska unija preveč časa zapravlja za razpravo o prihodnosti, namesto da bi se ukvarjala s trenutnim, dejanskim stanjem. "Želim, da bi imela Evropska unija verodostojno in realistično strategijo." Francoski državni sekretar za evropske zadeve Harlem Desir rešitev vidi v globalnem pristopu, ki mora vključevati tri točke: boj proti terorizmu, politično tranzicijo in podporo ljudem v Siriji.

Svet
Novomašnika Matija Golob in Ambrož Brezovšek (photo: Rok Mihevc in Tatjana Splichal) Novomašnika Matija Golob in Ambrož Brezovšek (photo: Rok Mihevc in Tatjana Splichal)

Matija Golob in Ambrož Brezovšek obhajala novi maši

Župniji Šmartno pri Litiji in Vojnik sta te dni pravi izvir veselja za Cerkev v Sloveniji. Veselita se namreč novih maš, ki sta ju včeraj pela Matija Golob in Ambrož Brezovšek. »Eno je potrebno« ...

Samomor, evtanazija, smrt (fotografija je simbolična) (photo: Pixabay) Samomor, evtanazija, smrt (fotografija je simbolična) (photo: Pixabay)

Bo zakon spodbujal samomor?

Državni zbor bo v tem tednu obravnaval zakon o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Če ga bodo poslanci sprejeli, so v gibanju Glas za otroke in družine že napovedali referendum.

Sara Isaković (photo: NL) Sara Isaković (photo: NL)

»Tista« plavalka, danes mamica in psihologinja

Kjerkoli se Sara Isaković pojavi, se je večina še vedno najbolj spomni po njeni izjemni športni karieri. Tudi njej ostaja v lepem spominu, kot sama opiše, zlato obdobje športnega plavanja, ko je ...