Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Tone GorjupTone Gorjup
Facebook (foto: nn)
Facebook

Sodišče Evropske unije razveljavilo dogovor o izmenjavi podatkov z ZDA

| 10.10.2015, 07:00

Sodišče Evropske unije je razveljavilo dogovor, ki je že 15 let temelj za izmenjavo osebnih podatkov povezave z ZDA. Ocenilo je, da svetovna velesila ne zagotavlja ustrezne ravni varstva teh podatkov. Odločitev utegne imeti daljnosežne posledice, čeprav kaže, da se bo izmenjava podatkov čez Atlantik za zdaj vseeno nadaljevala.

Dogovor o varnem pristanu iz leta 2000 naj bi zagotovil, da so na obeh straneh Atlantika spoštovani enaki minimalni standardi varovanja osebnih podatkov. Velja za podjetja - približno 4.000 jih je - ki so pristala na določene, zato je bila izmenjava podatkov o državljanih Evropske unije z njimi dovoljena. Še posebej je pomemben za velika podjetja, kot Google, Facebook in Amazon, ki Evropejcem nudijo spletne storitve, ter nato njihove osebne podatke hranijo na strežnikih v ZDA. Po razkritjih žvižgača Edwarda Snowdna leta 2013 o tem, kako obsežen je v resnici nadzor ameriške agencije za nacionalno varnost, je sistem postal tarča kritik.

Sodišče Evropske unije je v preteklem tednu v enem od odmevnih primerov razsodilo, da je prenos podatkov z družbenega omrežja Facebook v ZDA nezakonit. Ugotovilo je, da tamkajšnji strežniki niso varen pristan za podatke državljanov povezave. Obenem je odločbo Evropske komisije iz leta 2000 o varnem pristanu razglasilo za neveljavno in neskladno tako z direktivo Evropske unije o obdelavi osebnih podatkov kot z listino povezave o temeljnih pravicah.

V podjetju Facebook poudarjajo, da morata strani zdaj hitro najti rešitev, s katero bosta zagotovili zanesljive metode za zakonite prenose podatkov in razjasnili vsa vprašanja, povezana z nacionalno varnostjo. Odločitev vpliva tudi na ostala ameriška podjetja, ki bodo morala zdaj svoje podatke hraniti tudi na strežnikih povezave.

V Bruslju so že zatrdili, da se izmenjava osebnih podatkov čez Atlantik do nadaljnjega lahko nadaljuje, a bodo skušali čim prej skleniti pogajanja o novem ustreznem dogovoru. Prvi podpredsednik Evropske komisije Frans Timmermans ocenjuje, da gre za pomemben korak v podporo temeljni pravici državljanov osemindvajseterice do zaščite podatkov "Sodišče Evropske unije je potrdilo nujnost uveljavitve strogih varoval pred prenosom podatkov naših državljanov. To vidim tudi kot potrditev pristopa Evropske komisije pri pogajanjih o novem dogovoru z ZDA." "Pomembno je, da se lahko prenosi podatkov v vmesnem obdobju nadaljujejo, saj so hrbtenica našega gospodarstva," pa meni evropska komisarka za pravosodje Vera Jourova. Kot pojasnjuje, pravila o prenosu podatkov določajo več ostalih mehanizmov, ki vsebujejo varovala za mednarodne prenose osebnih podatkov. Pravila o zaščiti podatkov vključujejo tudi določene izjeme, vendar se izmenjava podatkov lahko vrši tudi na podlagi prostovoljnega pristanka posameznika.

Informacijski pooblaščenci Evropske unije upajo, da bo odločitev Sodišča Evropske unije pospešila urejanje pretoka osebnih podatkov iz povezave v ZDA, tako da bodo pravice državljanov osemindvajseterice ustrezno varovane. Prepričani so, da gre za prelomnico. Razočarani pa so v ZDA. Tamkajšnja ministrica za trgovino Penny Pritzker opozarja na gospodarske posledice. Povejmo še, da bodo pogajalci ZDA in Evropske unije ta mesec nadaljevali pogajanja o čezatlantskem sporazumu o trgovini in naložbah, vprašanje varovanja zasebnosti bo zanesljivo znova v ospredju.

Papež Leon XIV. prvič med verniki (photo: posnetek zaslona) Papež Leon XIV. prvič med verniki (photo: posnetek zaslona)

Papež Leon XIV. že na prvi "izlet" #video

Novi papež Leon XIV. je danes v Sikstinski kapeli že daroval mašo za kardinale. V nedeljo bo ob 12. uri z verniki na Trgu svetega Petra molil opoldansko molitev Raduj se Kraljica, v ponedeljek ...