Helena Škrlec
Pregled domačih dogodkov od 9. do 16. oktobra 2015
Slovenija | 17.10.2015, 15:00
V tednu, ki so ga precej zaznamovali tudi močnejši nalivi, ki so ponekod povzročali nevšečnosti, je še naprej burilo duhove dogajanje okoli družbe za upravljanje terjatev bank. Odstavljeni predsednik upravnega odbora Lars Nyberg je namreč namignil na korupcijo v primeru Sava, kriminalisti so nato na slabi banki izvedli preiskavo. V protikorupcijski komisiji se medtem še poglabljajo notranja razhajanja, podobno je na kliničnem centru in onkološkem inštitutu v Ljubljani. Napetosti pa sta zgladila zdravstvena ministrica Milojka Kolar Celarc in sindikat Fides, tako ta za zdaj ne bo stopnjeval aktivnosti in pritiskov. Za to so se odločili kmetje, ki so ta konec tedna pripravili shode v več mestih. Srečali so se tudi preteklo nedeljo, na Ponikvi in Slomu, a z nekoliko drugačnim namenom, zbrali so se tudi pri sveti maši, ki jo je daroval škof Stanislav Lipovšek. Pred misijonsko nedeljo je Misijonsko središče Slovenije v Zavodu svetega Stanislava v Šentvidu nad Ljubljano pripravilo misijonsko vas, športna dvorana te ustanove pa je v preteklem tednu utripala tudi v Ritmu srca, festivala duhovne ritmične glasbe. Kri po žilah športnih navdušencev so pognale predstave naših odbojkarjev na evropskem prvenstvu v Bolgariji.
Politika in gospodarstvo
Največ prahu je v preteklem tednu gotovo dvignilo odprto pismo razrešenega predsednika upravnega odbora družbe za upravljanje terjatev bank Larsa Nyberga premierju Miru Cerarju. V njem je opozoril, da v primeru Sava smrdi po korupciji. Med drugim je postavil vprašal, kam je šel denar, saj se je lastnik Save Turizma, holding Sava, visoko zadolžil pri bankah, a v hotele ni v zadostni meri vlagal, zato ti niso konkurenčni. Opozoril je, da je Sava največji lastnik Gorenjske banke in ima v njej prevladujoč vpliv, ta je Savi odobravala visoka posojila, kar jo je pripeljalo blizu izgubi licence. Omenjeni v pismu so Nybergove obtožbe zanikali. Namige o korupciji je odločno zavrnil tudi Cerar. "Mislim, da je to celo nekoliko nespodobno," je ocenil.
Odzvali so se tudi nekateri politiki. V oddaji Pogovor o na Radiu Ognjišče je predsednik SDS Janez Janša opozoril, da so mediji pri poročanju spregledali bistvo Nybergovega pisma, to je vprašanje, kam je šel denar, 200 milijonov evrov, ki so bili namenjeni Savi Turizmu. "Velik del slovenske javnosti sploh ne ve zakaj tukaj gre. Kupuje tezo, češ da neki užaljenci, ki so jih odstavili, zdaj pišejo o teh stvareh. Ampak tukaj gre za velike vsote. 200 milijonov evrov je denar, s katerim se da zgraditi veliko šol, obnoviti veliko bolnišnic, skrajšati veliko čakalnih vrst, veliko štipendij lahko nastane iz tega, vse mostove, ki so trenutno pokvarjeni, lahko popravimo, prav tako obvoznice v velikih mesti. To je velik denar. In ene same besede odgovora ni s strani predsednika vlade na to vprašanje." Po mnenju vodje poslanske skupine N.Si Mateja Tonina Nybergovo pismo opozarja na ključne bolezni Slovenije. "To so: da so se zgodila številna oškodovanja, a se nikomur nič ne zgodi, da država vedno rešuje lastnike in tiste, ki so probleme zakuhali, ne pa oškodovance, da kdor v Sloveniji ne sodeluje z omrežji iz ozadja, ga ti najprej diskreditirajo, nato pa prek vlade odstavijo." Za mnenje o zadevi smo vprašali tudi poslovneža Mateja Kovača. Kot je dejal, ima sodeč po podatkih, ki so dostopni javnosti, Nyberg povsem prav. "Tudi družba za upravljanje terjatev bank je imela dovolj jasen mandat, da mora za slabe terjatve dobiti čim več denarja, s katerim bi zmanjšali izgubo proračuna zaradi pokrivanja slabih terjatev bank. Dejstvo je, da Sava ne more vrniti posojil, ki jih je vzela. Če je to tako, nekdanji lastniki Save ne morejo pričakovati, da bodo obdržali znatni delež in popoln nadzor nad podjetjem."
Upravni odbor slabe banke je že izbral Nybergovega naslednika. Po pričakovanjih je to postal dozdajšnji član upravnega odbora Marko Simoneti, novi glavni izvršni direktor je namesto Torbjörna Manssona Imre Balogh. Družbo za upravljanje terjatev bank so obiskali tudi kriminalisti. V njenih prostorih so preiskovali nekatere svetovalne pogodbe in sum zlorabe položaja v povezavi izplačili računov v preteklih dveh letih. Nikogar niso zaslišali ali pridržali.
Še eno pismo je v minulih dneh zatreslo politični parket. Poslala ga je namestnica predsednika protikorupcijske komisije Alma Sedlar, naslovila ga je na predsednika države Boruta Pahorja. Opozorila je, da jo skuša predsednik protikorupcijske komisije Boris Štefanec onemogočati in izločati iz postopkov dela. Med drugim ji je z odredbo omejil dostop do vpogleda v pošto in do dokumentacije. Štefanec je očitke zavrnil in dejal, da je dostop do določenih podatkov omejil vsem članom senata zaradi suma posegov v osebne podatke. Zatrdil je, da je Sedlarjeva pregledovala vse dokumente ter celo osebne mape zaposlenih na protikorupcijski komisiji in podatke medijsko prepoznavnih oseb. Kljub pozivom nihče od njiju ne nameravata odstopiti. Pahor je senat pozval, naj s prizadevnim in strokovnim delom krepi zaupanje v poslanstvo protikorupcijske komisije. Vodja poslanske skupine največje opozicijske stranke Jože Tanko je medtem spomnil na izbor članov senata. "Iz nabora je bilo izbrano, kar je bilo. Predsednik Pahor je takrat dejal, da bi komisija lahko presenetila. Očitno nas preseneča."
Presenetil je tudi sestanek ministrice za zdravje Milojke Kolar Celarc s predstavniki sindikata Fides. Vse je kazalo na to, da je stavka zdravnikov le še vprašanje časa. A strani sta, tako kaže, zbližali stališča o standardih in normativih, zato v sindikatu Fides za zdaj ne bodo zaostrovali aktivnosti in vršili pritiska. A Kolar Celarčeva ne more biti mirna. Odprli sta se namreč novi fronti. Svet naše največje bolnišnice je namreč zaradi objektivne odgovornosti predlagal razrešitev Sergeja Hojkerja z mesta strokovnega direktorja zaradi dogodkov na nevrološki kliniki. Še pred glasovanjem o tem ima možnost odgovoriti na očitke. To pa je že pred časom storil generalni direktor ljubljanskega onkološkega inštituta Janez Remškar. Sveta te ustanove ni prepričal, saj je ta v preteklem tednu že razpravljal o kandidatih, ki bi ga lahko zamenjali. Kot kaže, prav tako ne uživa zaupanja Kolar Celarčeve. "Moja naloga je, da urejam in vzpostavim sistem, da bo funkcioniral za državljane. Svet kot organ upravljanja in nadzora je sprejel odločitev. Sama sem podala predlog za soglasje k razrešitvi." Vlada bo o tem glasovala v kratkem. Medtem je s trditvijo, da naj bi ga odpustili, presenetil znani kirurg Erik Brecelj. Vodstvo ljubljanskega onkološkega inštituta je to zanikalo, nato se je izkazalo, da postopek vendarle poteka. Vendar Remškar Breclja ne more odpustiti brez soglasja sveta zavoda. Remškarjeva pomočnica Zlata Štiblar Kisić, ki ji prav tako grozi odpoved, namerava za zdaj še prvega moža ljubljanskega onkološkega inštituta ovaditi.
Ob vseh zdrahah bi lahko rekli, da je bila torkova razprava v državnem zboru o stanju v Sloveniji, kot ga kažejo mednarodne lestvice, še kako na mestu. A poslanci niso zbližali stališč. V vrstah opozicijskih predlagateljev seje so vztrajali, da slabe uvrstitve naše države na mednarodnih lestvicah kličejo po strukturnih reformah. Na koalicijski strani so opozarjali, da lestvice ne kažejo vselej dejanskega stanja.
Jesenska napoved Banke Slovenije je medtem pokazala 2,6-odstotno rast. To pomeni, da je nekoliko zvišala obete gospodarskih gibanj za letos. Spomladi je namreč napovedovala 2,2-odstotno rast. Bolj optimistična je tudi Gospodarska zbornica Slovenije, ki je napoved zvišala z 2,1- na 2,5-odstotno rast.
Z optimizmom v prihodnost zre tudi ajdovsko podjetje Pipistrel, saj je sklenilo največji posel v svoji skoraj tridesetletni zgodovini. Zmagalo je na natečaju indijskega ministrstva za obrambo za dobavo 194 šolskih letal letalskim silam, mornarici in nacionalni kadetski akademiji. "To je za nas res en velik mejnik, dokazilo, da delamo prav, da smo v 25 letih z načinom dela na dolgi rok prišli do tega, da smo uradni dobavitelj četrte največje vojaške sile na svetu," je po podpisu pogodbe s predstavniki indijske vojske povedal direktor in lastnik družbe Ivo Boscarol. Da gre za veliko zmago, je prepričan član delegacije Evropskega parlamenta za Indijo Lojze Peterle. "Ne gre samo za čestitke Pipistrelu, čestitke gredo tudi Indiji, saj se je odločila za najbolj ekonomično letalo svoje kategorije, ki je izredno ekološko, večnamensko, ni primerno samo za šolanje, ampak tudi za posebne vojaške naloge in tudi šport. Računam, da se bo po tem poslu, po tem velikem uspehu in preboju, Pipistrelu odprlo še kakšno tržišče." Pipistrel bo z dobavami začel čez osem mesecev na več kot 100 različnih lokacijah po vsej Indiji.
Cerkev med nami
Najsrečnejše ljudi poštenje stori. To je bilo geslo tokratnega vseslovenskega srečanja kmetov na Ponikvi in Slomu. Medtem ko so na slovesni akademiji pred rojstno hišo blaženega Antona Martina Slomška, ki je zavetnik kmetov, slovenskega kmetijstva in kmetijskega slovstva, govorci predvsem izrekali jasen "ne" razvrednotenju dela, je škof Stanislav Lipovšek pri sveti maši med drugim spomnil, da je delo na zemlji na poseben način sodelovanja s Stvarnikom ter da so kmetje varuhi podeželja in vrednot. Zato se jim je zahvalil: "Še posebej za vašo zvestobo, da ste ohranili ljubezen in spoštovanje do domače zemlje, do našega podeželja, do kmečkega stanu in kmečkega dela, ki je ohranilo toliko prvin in vrednot, ob pristnem stiku z naravo, z božjim stvarstvom in Stvarnikom."
V mariborski nadškofiji pa se bodo ta konec tedna zahvalili tudi za četrt stoletja uspešnega delovanja tamkajšnje Karitas. Priložnost za to bo na praznik posvetitve mariborske stolnice, ko bo pri slovesni maši nadškof Alojzij Cvikl prejel palij. Ta je besede zahvale Bogu in tudi sodelavcem te dobrodelne organizacije izrekal že v ponedeljek, ko je mariborska Karitas pravzaprav praznovala srebrni jubilej in pripravila tudi dan odprtih vrat.
Ta konec tedna je tudi priložnost za zahvalo našim misijonarjem po svetu in molitev zanje. Pred misijonsko nedeljo je v Zavodu svetega Stanislava v Šentvidu nad Ljubljano zrasla Misijonska vas, s katero je želelo Misijonsko središče Slovenije vernikom in ostalim ljudem dobre volje prikazati, kako živijo ljudje v misijonih. "Moram pa reči, da sem vedno znova presenečen nad odprtostjo ljudi in kako potem vedno z veseljem odprejo svoje srce in roke ter skušajo pomagati, kolikor se le da," je povedal ravnatelj Misijonskega središča Slovenije Stane Kerin.
Kulturni in družbeni utrinki
Še pred začetkom Misijonske vasi je športno dvorano Zavoda svetega Stanislava dodobra ogrel festival Radia Ognjišče Ritem srca. A ne le to. Močno se je dotaknil tudi src in duš tako obiskovalcev, zbralo se je približno 1.200 ljudi, kot tistih, ki so lahko osmim novim skladbam z duhovno vsebino in slavljenju Boga v s takšno glasbo prisluhnili prek radijskih sprejemnikov. "Uspelo nam je tisto, za kar smo vsi skupaj garali dober mesec, nekateri še precej več: V eno povezati izvajalce in obiskovalce. Dogodek smo ustvarili skupaj in se povezali do te mere, da smo košček drugega vsi odnesli s seboj vsak v svoje življenje, bogatejši za prijatelja, soseda ali nekoga, s katerim smo skupaj prepevali in se dobro imeli." Tako je črto pod letošnji projekt potegnil njegov projekta, sodelavec Tadej Sadar.
Prav napoved festivala duhovne ritmične glasbe je bila ena prvih novic na spletnem portalu Nova24TV, ki je zaživel v četrtek. V slovenski medijski prostor prihaja tudi istoimenska televizija, ki bo luč sveta ugledala predvidoma decembra. Urednik obeh je Uroš Urbanija, ki je poudaril, da je namen nove medijske hiše razširiti prostor dialoga in osvežiti vlogo novinarstva kot četrte veje oblasti. "Preprosto se je razgubila med novinarji ta kritičnost do tistih, ki so na oblasti," je prepričan.
Tudi zaradi svoje vloge v slovenski pomladi ter nacionalnem dozorevanju Slovenk in Slovencev je medtem nagrado Državljan Evrope v minulem tednu v Evropskem parlamentu prejel pisatelj Drago Jančar. Evropski poslanci, ki so ga predlagali, so poudarili tudi, da njegovo ustvarjanje prispeva h krepitvi evropskega duha. To prestižno nagrado je od Slovencev letos prejel še mednarodni aktivist in človekoljub Tomo Križnar.
Odmevni športni rezultati
Že pred odigranima polfinalom in finalom na evropskem prvenstvu v odbojki, ki ga gosti Bolgarija, je postalo jasno, da je slovenska reprezentanca dosegla zgodovinski uspeh. V četrtfinalu je namreč ugnala svetovne prvake Poljake s 3:2. Mejnik je postavila že s tem, ko se je prek zmage s 3:0 nad Nizozemsko uvrstila vanj.
Možnost za neposredno uvrstitev na evropsko prvenstvo pa je medtem izgubila slovenska nogometna reprezentanca. V kvalifikacijski tekmi z Litvo v ljubljanskih Stožicah je namreč igrala neodločeno 1:1. Z zmago z 2:0 nad San Marinom je nato potrdila tretje mesto v skupini E in s tem uvrstitev v dodatne kvalifikacije, ki bodo novembra. Tekmec naših bo znan ta konec tedna.