Slavi KoširSlavi Košir
Marko ZupanMarko Zupan
Marta JerebičMarta Jerebič

Do nižjih plač v DUTB z odhodom Nyberga?

Slovenija | 02.10.2015, 15:00 Tanja Dominko

Minister za finance Dušan Mramor je očitno doživel hladen tuš s strani vodstva DUTB. Čeprav je bila marca sprejeta nova politika prejemkov, ki je bistveno znižala plače vodilnih, torej izvršnih in neizvršnih direktorjev v slabi banki, se je namreč izkazalo, da je predsednik upravnega odbora Lars Nyberg navodila izvajal po svoje. Danes se je tako finančni minister odločil in predlagal njegovo razrešitev. Ekonomist Bernard Brščič na to gleda kot na pasjo bombico v prikrivanju gospodarskega kriminala.

Finančnemu ministru Mramorju je dovolj. Glavni neizvršni direktor DUTB ga je s svojimi informacijami zavajal, dogodki so bili drugačni, zamolčano mu je bilo plačilo nagrade za nazaj. Po preverjanju je ugotovil tudi, da pogodbe niso v popolnosti usklajene z novo politiko prejemkov, čeprav je s strani DUTB dobil zagotovilo, da so zadeve uredili z aneksi. Minister je nato še dvakrat zahteval spremembe osnovnih pogodb in ko se to še vedno ni zgodilo, pravi, da nima več zaupanja.

„Tako da bom na podlagi teh dogodkov in izgube zaupanja predlagal skupščini, torej vladi, da se predsednika upravnega odbora razreši. To ni vprašanje niti višine prejemkov niti kakovosti delovanja DUTB, ki mislim, da je kakovostno, to je vprašanje zaupanja med skupščino, za katero sem odgovoren, da jo obveščam, in predsednikom ali vodstvom upravnega odbora DUTB.“

O odpravnini je minister povedal, da po pogodbah, ki jih je videl, te neizvršnim direktorjem DUTB ne pripadajo. V upravnem odboru medtem ostajajo trije neizvršni direktorji, ki jih je vlada imenovala marca letos - Marko Simoneti, Imre Balogh in Janez Širovnik.

Za mnenje o dogajanju v slabi banki in odmevnosti višine plače smo zaprosili tudi ekonomista Bernarda Brščiča. Čeprav sam ustanovitve slabe banke ni podpiral, pa se mu zdi tokratna gonja pasja bombica v prikrivanju gospodarskega kriminala najhujših razsežnosti v dveh največjih slovenskih bankah. Ob tem doda: „Postavljati pod vprašanje resda sicer visoko plačo in hkrati kot prhljaj na skupščini odpraviti dohodke, ki jih uživa nekdanji predsednik Komisije za preprečevanje korupcije Drago Kos, je norčevanje brez primere. Prepričan sem, da je v ozadju interes tovarišije, da v drugi fazi privatizacije, za katero bo DUTB ključna, prevzamejo s strani tujcev vajeti v svoje roke in je to sklicevanje na nesprejemljivost dohodkov zgolj paravan za gnusne interese, ki so v ozadju.“

Brščič je tudi prepričan, da Forumu 21 in njegovim somišljenikom dosedanji način delovanja slabe banke ne ustreza in da gre za močan interes kriminalnih družb, ki želijo v drugi fazi privatizacije si „močno napolniti žepe in omastiti brke“.

Potem ko se je predsednik SD Dejan Židan že včeraj navduševal nad odstopom vrha DUTB, pa je podobno navdušenje danes začutiti še iz tretje vladne stranke, DESUSa. Po navedbah predsednika Karla Erjavca podpirajo predlog o razrešitvi predsednika upravnega odbora DUTB Larsa Nyberga. Minister pričakuje, da si bo DUTB povrnil zaupanje z dobrim, odgovornim in transparentnim delom.

 

Slovenija, Politika
Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.