Srečanje predstavnikov evropskih Marijinih narodnih svetišč
Slovenija | 19.09.2015, 22:40
V madžarskem božjepotnem središču Mátraverebély-Szentkút so se na tradicionalnem srečanju zbrali predstavniki evropskih Marijinih narodnih svetišč. Pri Presveti Devici Mariji, kraljici Madžarov, so razmišljali o pastorali romarjev in se pripravljali na sveto leto usmiljenja. Svetišče, za katerega skrbijo frančiškani, od lani krasijo mozaiki patra Marka Ivana Rupnika in njegovih sodelavcev iz centra Aletti.
Na pobudo škofa Jacquesa Perriera iz Lurda je leta 2003 nastala Evropska marijanska mreža, ki med sabo povezuje enaindvajset evropskih Marijinih svetišč, v dvajsetih državah, ki predstavljajo dvajset skrivnosti rožnega venca. Kot beremo na spletni strani Marijinega narodnega svetišča na Brezjah, je lurški škof k medsebojnemu povezovanju povabil rektorje evropskih Marijinih narodnih svetišč. Tovrstno sodelovanje pa je podprl tudi Sveti sedež. Predstavniki Marijinih narodnih svetišč se srečujejo na študijskih dnevih, ki so vsako leto v enem izmed narodnih svetišč, kjer razmišljajo o pastorali romarjev in obiskovalcev Marijinih božjih poti.
Letošnje srečanje gosti madžarsko narodno svetišče Presvete Device Marije Mátraverebély v kraju Szentkút na severovzhodu države. Svetišče kraljice Madžarov je v mrežo vključeno od leta 2012, kot drugo madžarsko narodno svetišče. Pred njim se je marijanski mreži pridružilo svetišče Mariapocs, narodno svetišče grško-katoliške cerkve na Madžarskem. Na letošnjem srečanju, ki se je začelo v torek, sodeluje 35 predstavnikov iz večine evropskih Marijinih svetišč. Slovensko Marijino narodno svetišče Brezje zastopata rektor bazilike p. Robert Bahčič in direktorica Romarskega urada Andreja Eržen Firšt. Sestavni del srečanja so predavanja, razprave, predstavitve posameznih svetišč, pa tudi bogoslužna opravila. Osrednja tema pa je priprava na sveto leto usmiljenja.
Marijino svetišče Mátraverebély-Szentkút od lanskega maja krasijo mozaiki patra Ivana Marka Rupnika in njegovih sodelavcev iz centra Aletti. Z njimi so okrasili zunanjo kapelo v tem narodnem svetišču. Gornji mozaik prikazuje kronanje Device Marije, ki ga na levi in desni spremljata skupini svetnikov. V spodnjem delu, ki zapolnjuje prostor za daritvenim oltarjem je upodobljeno Marijino oznanjenje, Kristusovo rojstvo in Marijino zaspanje. Varuhi svetišča Presvete Device Marije, kraljice Madžarov, so frančiškani.