Nemčija in Avstrija zaradi vala migrantov krepita nadzor na mejah
Svet | 16.09.2015, 16:12
Potem ko je na Madžarskem začela veljati nova zakonodaja in njeno mejo s Srbijo zdaj v celoti zapira ograja, se je val migrantov preusmeril proti Hrvaški. V južno sosedo Slovenije jih je danes prišlo nekaj manj kot 300. V Srbiji, kjer je trenutno bolj mirno, v prihodnjih tednih pričakujejo najmanj 20.000 migrantov. 2.000 jih je medtem obstalo v Salzburgu, saj je Avstrija na prošnjo Nemčije ustavila železniški promet v državo. Severna soseda Slovenije je tudi uvedla začasen nadzor na mejah na Gradiščanskem, prav tako ga bo poostrila ne meji z našo državo.
Medtem ko Madžarska že razburja z novim načrtom - gradnjo ograje ob meji z Romunijo, so v Srbiji preusmerili avtobuse z migranti proti meji s Hrvaško. Na vetrobranska stekla so dali napise z novo destinacijo - Šid. Prvi migranti so na srbsko-hrvaško mejo prispeli že zgodaj zjutraj, vendar jo skušajo nekateri prečkati tudi prek polj. Vozijo jih v kraj Tovarnik, kjer jih čaka postopek registracije. Na Hrvaško bi lahko do konca dneva pripeljalo več deset avtobusov z migranti, pričakuje hrvaški notranji minister Ranko Ostojić. V saboru je poudaril, da jih bodo namestili v sprejemne centre na različnih koncih države. Hrvaški premier Zoran Milanović pa je sporočil, da so pripravljeni sprejeti vse in jim pomagati. "Na prvem mestu bodo seveda interesi Hrvaške, varnost Hrvaške. A ne bomo pozabili biti ljudje."
Migranti še naprej prihajajo tudi v Srbijo, a je val iz Makedonije trenutno manjši, kot je bil v preteklih dneh. Vendar podatki iz Grčije kažejo, da bi se v prihodnjih nekaj tednih proti tej državi lahko zgrnilo od 20 do 23 tisoč novih, morda celo več, če bi se kopensko mejo z Grčijo odločila odpreti Turčija. "Njihova namera je jasna - želijo v Evropsko unijo in tam zaprositi za azil. Srbska policija in država jim tega ne bo oteževala. Nasprotno, pomagali jim bomo in ne bomo uporabljali nobene sile proti njim," je napovedal srbski notranji minister Nebojša Stefanović.
Z migrantsko problematiko se sooča Nemčija, kjer so se kanclerka Angela Merkel in ministrski predsedniki zveznih dežel na včerajšnjem srečanju v Berlinu dogovorili za tesnejše sodelovanje. Nemčija je, kot je znano, uvedla vnovičen nadzor na svojih mejah. Čeprav se je sprva osredotočila predvsem na mejo z Avstrijo, ga zdaj širi tudi na meje z ostalimi sosedami. Med drugim je sporočila, da ga bo okrepila na meji s Francijo.
Zaradi migrantske krize je nadzor na južni in vzhodni meji uvedla tudi Avstrija. Prav tako se je odločila za vpoklic vojakov, ki bodo morali skozi poseben program izobraževanja.
Posledica poostrenega nadzora je med drugim povečano število prošenj za azil v naši severni sosedi. V zadnjih dveh dneh so jih našteli približno 850, kar je veliko več, kot v minulih tednih, ko so jih v povprečju dobili 300.