
Traktorji blokirali Bruselj
Traktorji blokirali center Bruslja
| 07.09.2015, 10:55
Kmetijski ministri EU se bodo popoldne zbrali na kriznem sestanku v Bruslju. Razpravljali bodo o anomalijah na trgu mleka po aprilski odpravi mlečnih kvot, ter težavah zaradi izjemno nizkih odkupnih cen mesa, sadja in zelenjave, zaradi ruskega embarga na uvoz hrane. Sestanka v Bruslju se v imenu Slovenije udeležujeta tako minister Dejan Židan kot tudi Tanja Strniša, državna sekretarka na kmetijskem ministrstvu.
Že ponoči je bil promet v Bruslju povsem ohromljen, poročajo tiskovne agencije, saj so belgijski kmetje tja že prispeli s traktorji. Za današnji dan so napovedali ene najbolj množičnih protestov v zadnjih letih, v centru Bruslja naj bi namreč v času današnjega kriznega sestanka kmetijskih ministrov protestiralo kar 5000 traktorjev.
Kmetje želijo s tem protestom tako EU komisijo, kot pristojne ministre in seveda javnost opozoriti na nevzdržne razmere, ki so nastale zaradi izjemnega padca odkupnih cen kmetijskih pridelkov. Na področju prireje mleka so nastale zaradi soupadajoče odprave mlečnih kvot in ruskega embarga, medtem ko so težave v prašičereji, pridelavi sadja in zelenjave predvsem posledica ruskega embarga. Vsemu se pridružujejo še težave zaradi vročinskega vala, ki je letos precej prizadel kmetijsko pridelavo na severu Evrope, kmetje pa opozarjajo tudi na nevzdržno cenovne pritiske trgovcev, kar krizo še dodatno stopnjuje.
Najhuje je v baltskih državah, ki so zaradi embarga skoraj v celoti izgubile trg. V Franciji naj bi se zaradi krize kar deset odstotkov živinorejskih kmetij znašlo na robu bankrota, od 20 do 25 odstotni padec odkupne cene mleka pa je ob zid pritisnil tudi belgijske, nizozemske, in celo nemške kmete, ki so na nevzdržne razmere s protesti po celi Nemčiji opozarjali že ves minuli mesec.
Informacije, za kakšne začasne rešitve naj bi se odločili ministri na današnjem sestanku so skope. Jasno je, da so shemo za skladiščenje mleka v prahu in masla podaljšali do prihodnje pomladi, predvsem evropski komisar Phil Hogan pa odločno nasprotuje razmišljanjem o ponovni uvedbi kvot. V igri so še povišanje intervencijske cene, predčasno izplačilo letošnjih subvencij, predvsem nemški kmetje pa zahtevajo uvedbo programov nujne in likvidnostne pomoči, odpisa davkov, učinkovito zatrtje plenilskega obnašanja trgovcev, ter pospešitev promocije nakupa in porabe domačih prehranskih artiklov.
Več o sklepih, ki jih bodo sprejeli kmetijski ministri bo znano pozno popoldne ali zvečer, so sporočili na slovenskem kmetijskem ministrstvu.