Pravnik Jaklič: Schengen je odpovedal.
| 29.09.2015, 12:03 Tanja Dominko
Schengen je odpovedal. Tako meni predavatelj na Harvardu Klemen Jaklič. V pogovoru za Radio Ognjišče je opozaril, da bo morala Evropa sprejeti pravila za sprejem migrantov. V nasprotnem primeru je lahko ogrožen sam motor povezave.
V begunski krizi, s katero se sooča Evropska unija, gre za precej globlje razloge, ne gre zgolj za vojno ampak gre za ekonomske migrante, meni Jaklič in dodaja, da ta „fenomen“, ki smo mu priča izvira iz nepravičnosti, ki se je razgalila v globalni dobi.
Jaklič poudarja, da se povratni odboj enkrat pojavlja zaradi socialnih razlogov, drugič je kriva prepoved sodelovanja pri oblasti, ko se denimo vzpostavlja totalitarnost. Mehanizem povratnega odboja pa se sproži tudi pri nepravičnosti zgolj zaradi lokacije rojstva nekega posameznika ali skupine.
„To je moralno popolnoma arbitrarna okoliščina. Zgolj zato, ker je bil nekdo rojen v neko revno depriviligirano okolje ima pravzaprav vse možnosti v življenju izničene, obratno nekdo, ki je bil rojen v bogato, urejeno okolje ima vse možnosti v življenju. Človek čuti to nepravičnost, in to nepravičnost razgalja globalna doba.“
Opozarja, da ta občutek ne bo šel vstran, saj vsak želi za svoje potomce najboljše, kar lahko vidimo tudi v aktualni begunski krizi. „Seveda gre v neki meri tudi za migrante, ki neposredno bežijo pred ogrožanjem njihovega življenja, ampak po večini sem prepričan da ne,“ je povedal Jaklič, ki je spomnil tudi na nedavni govor papeža Frančiška v ameriškem kongresu, ko je govoril o življenju bolj enakih možnosti v smislu ekonomskih migrantov.
„Ta fenomen ima globoke vzroke in ne bo ga mogoče odpraviti na klasičen način, z zidanjem visokih pregrad. To smo videli v ZDA, in to ne deluje.“
V nadaljevanju je poudaril, da schengen ni bil pisan za takšne ekscesne primere, ki smo jim priča danes, zato je tudi odpovedal in prav zaradi tega je na evropskih mejah potrebno vzpostaviti novo politiko.
„Skrajni čas je, da Evropa, predvsem pa vodilne države EU zastavijo neko temeljitejšo, bolj zdravo in bolj učinkovito politiko glede svojih meja.“Glede schengna pa dodal: „Schengen je gotovo odpovedal. Schengen je odpovedal tudi v smislu, da ni več dovolj dobra varovalka, niti dovolj, da bi varoval motor Evropske unije pred tem, da se ga povsem ustavi. Če govorimo o več milijonih priseljencev, je to lahko nevarno za sam motor Evropske unije, ki bi pravzaprav morala biti jedro širjenja dobrin tudi preko evropskih meja.“
Jaklič, ki je prihod migrantov napovedal tudi v svoji zadnji znanstveni monografiji Ustavni pluralizmu v Evropski uniji, ki jo je kot prvi Slovenec izdal pri vodilni svetovni založbi Oxford University Press, je dejal še, da bo morala unija sprejeti resna pravila, komu bo dovolila vstop v povezavo, saj nas v nasprotnem primeru čakajo težave. „Čim prej bo potrebno sprejeti neko odločitev, vsaj začasno, ki bi prinesla sporočilo, da ni kar tako mogoče prehajati meja, kajti to lahko spodbudi milijonske migracije.“
Predavatelj na Harvardu je še poudaril, da je potrebno zavrniti vsakršne poskuse diskriminacijske in vsiljevanja nove vere. Evropa mora biti prav zaradi teh pojavov še posebej pazljiva.
„Če bi Evropa opravila svoj del, tako glede izobraževanja in tudi trdnega vztrajanja na enakem skupnem imenovalcu, to je spoštovanju enakega človekovega dostojanstva in spoštovanju vsakogar, potem lahko na tem področju Evropa zabeleži veliko zmago.“
Posnetek oddaje lahko najdete na naši spletni strani.