Štefan IskraŠtefan Iskra
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Rok MihevcRok Mihevc
Parlament (foto: Nika Gorenc)
Parlament

Slovenija naprej z SDS in SMC?

Slovenija | 16.09.2015, 15:01 Tanja Dominko

Slovenija se v zadnjem obdobju nahaja pred številnimi izzivi, s katerimi se sedanja vlada ne zna najbolje spoprijeti. Ni sistemskih ukrepov in ni modernizacije, ki bi državo končno iztrgali iz zastoja in jo vrnili na pot razvoja k pravični, uspešni, ambiciozni, ugledni, skratka normalni srednjeevropski državi. Tako so zapisali v pismu posamezniki, kot so dr. Matej Avbelj, dr. Dimitrij Rupel, dr. Žiga Turk, dr. Aleš Maver, dr. Egon Zakrajšek in drugi. Ob koncu pisma predlagajo povezovanje med Stranko modernega centra in Slovensko demokratsko stranko, saj gre za stranki, od katerih volivci pričakujejo največ odgovornosti, največ državniškega obnašanja. Predsednik prve pisma še ni komentiral, predsednik druge ga je označil kot zanimivega.

Podpisniki pisma so ostri: Slovenija je strukturno okostenela in razvojno pasivna, mladi izgubljajo perspektivo, za domače in tuje investitorje je Slovenija nezanimiva, zunanja politika tava, pravna država deluje praktično najslabše v EU, zdravstveni in pokojninski sistem sta nevzdržna, izobraževalni in raziskovalni sistem ne sledita mednarodnim trendom, obrambni sistem je podhranjen. To in še marsikaj, kot denimo politična mešetarjenja v zadnjih dveh desetletjih, jih je spodbudilo, da so na predsednika dveh največjih političnih strank naslovili glasen poziv: Čas je za odgovorno, državniško politiko, želimo si normalno evropsko državo. Kaj konkretno pričakujejo od njiju? Eden od podpisnikov Mark Boris Andrijanič pojasnjuje.

„Od obeh največjih političnih sil v državi imamo državljani pravico pričakovati največ. Pričakujemo razmislek o tem, kako bi s tesnejšim sodelovanjem in razvojno koalicijo prebrodili krizo.“ Edina možnost, da se kaj premakne, je, da se obe povežeta in pustita ob strani male stranke, ki včasih delujejo kot zavora. Kot zgled so jima postavili Nemčijo in Avstrijo, zakaj prav ti dve državi? „Gre za državi, ki ju jemljemo za zgled. Tam imajo takšne koalicije že desetletja, izkazale so se kot zelo uspešne.“

Gre za zelo pisano druščino podpisnikov pisma. So pričakovali podpis še koga? „Celotna iniciativa je nastala povsem spontano, brez političnega ozadja. Gre za posameznike, ki jim ni vseeno. Odziv je bil zelo pozitiven.“

Premier in predsednik SMC Miro Cerar je danes pojasnil, da je seznanjen s pobudo skupine posameznikov, a je za zdaj še ne more konkretneje komentirati. Medtem pa je prvak SDS Janez Janša na Twitterju pobudo označil za zanimivo, vendar "se spodobi, da nanjo najprej vsebinsko odgovori oblastna stranka". Mark Boris Andrijanič je z odzivom zadovoljen.

Drugih odzivov na omenjeno pobudo še ni, razen levo usmerjenega društva Alternativna akademija, ki je pobudo ocenilo kot nedostojno in neverodostojno že zaradi "narave podpisnikov". In smo spet pri tem, kar omenjajo v pismu, demonizaciji posameznikov ...

Slovenija, Politika
Spominski shod Nove slovenske zaveze leta 2015 na katerem so se spomnili vseh žrtev komunističnega nasilja. (photo: STA) Spominski shod Nove slovenske zaveze leta 2015 na katerem so se spomnili vseh žrtev komunističnega nasilja. (photo: STA)

Začelo se bo z zvonjenjem zvonov po vsej Sloveniji

Na Trgu republike v Ljubljani bo drevi slovesnost v spomin na žrtve komunističnega nasilja. Dogodek, ki bo potekal v duhu lani ukinjenega narodnega dneva spomina, pripravljajo Nova Slovenska ...

Lidija je srečno prispela v Santiago de Compostelo (photo: osebni arhiv) Lidija je srečno prispela v Santiago de Compostelo (photo: osebni arhiv)

Lidiji je uspelo. Tu so zbrani vsi njeni zapisi.

Naši radijski sodelavki Lidiji Zupanič je uspelo, srečno je po skoraj mesecu dni romanja prispela na cilj v Santiago de Compostelo. V 28 dneh je prehodila 840 kilometrov. Na trg pred katedralo je ...