Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Jakob ČukJakob Čuk
Andrej ŠinkoAndrej Šinko

Jezik je sistem

Slovenija | 27.08.2015, 14:02 Nataša Ličen

Z Zavoda RS za šolstvo so v uredništvo poslali več obvestil o uspehih naših dijakov na olimpijadah znanja. V kraju, dvesto kilometrov od Moskve, se je odvijala dvanajsta Mednarodna geografska olimpijada, na kateri je sodelovalo štirideset držav, največje število do sedaj. Prvič med njimi Argentina, Armenija, Bolivija in Tajska. Mladi s Slovenije na tovrstnih mednarodnih tekmovanjih sodelujejo že vrsto let. Rezultati, ki jih mladi dosegajo, kažejo veliko izenačenost in za končni rezultat odločajo malenkosti. Zgodovinski dosežek je letos uspel slovenskim tekmovalcem.

Mednarodna geografska olimpijada

Na njej sta Jan Koščak (II. Gimnazija Maribor) in Matjaž Malok (Gimnazija Murska Sobota) osvojila srebrni medalji. Katarina Černač iz Šolskega centra Postojna se je okitila z bronom, Doroteja Gašpar (Gimnazija Murska Sobota) pa je prejela priznanje za zelo dober dosežek.

Mladi slovenski znanstveniki so dosegli uspeh tudi na mednarodnih tekmovanjih iz lingvistike, kemije in biologije

V bolgarskem mestu Blagoevgrad se je odvijala 13. mednarodna lingvistična olimpijada, na kateri so slovenske barve uspešno zastopali Matija Lovšin, ki obiskuje Srednjo šolo Črnomelj, Vivian Mohr z II. gimnazije Maribor, Tjaša Valič, dijakinja Škofijske klasične gimnazije Vipava, ter dijak Gimnazije Nova Gorica Boštjan Melinc. Matija Lovšin je na tekmovanju prejel bronasto odličje ter posebno nagrado za najboljšo rešitev problema.

Bronasto odličje sta na 47. mednarodni kemijski olimpijadi, ki je bilo v azerbajdžanskem glavnem mestu Baku, osvojila tudi Uroš Prešern z Gimnazije Novo mesto in Jan Jelen, ki obiskuje Gimnazijo Bežigrad. Mednarodnega tekmovanja iz kemije sta se udeležila še Klemen Kovač, prav tako z Gimnazije Novo mesto, in Luka Pušnik, dijak Gimnazije Ptuj.

Nedavno pa se je na Danskem zaključila 26. mednarodna biološka olimpijada, na kateri so se slovenski dijaki prav tako odrezali odlično. Domen Vaupotič z II. gimnazije Maribor je osvojil srebrno priznanje, Karin Hrovatin z Gimnazije Bežigrad pa bronasto. Za dosežen odličen rezultat je priznanje prejel tudi Tim Ulčar Pertot, prav tako z Gimnazije Bežigrad, Primož Jarc z II. gimnazije Maribor pa je za las zgrešil najboljša mesta. Tekmovalcem za dosežene uspehe čestitamo.

Svoje moči so naši mladi merili še na 27. mednarodni računalniški olimpijadi, v Kazahstanu. Slovenski predstavniki, ki se z močno mednarodno konkurenco spopadajo z računalniškimi izzivi, so Martin Peterlin z Vegove gimnazije, Tim Poštuvan, Žiga Željko in Bor Brecelj pa obiskujejo Zavod za računalniško izobraževanje Ljubljana.

V studio smo za zadnjo letošnjo počitniško Dijaško oddajo povabili tri udeležence z mednarodne lingvistične olimpijade

Simona Klemenčič, mentorica in članica odbora na olimpijadi: »Prišli smo se pohvaliti. Boštjan in Tjaša sta bila del štiričlanske ekipe, ki je letos tekmovala na mednarodni olimpijadi iz lingvistike. Letos je bila trinajsta po vrsti, in Slovenija na njej sodeluje že dlje časa. Najuspešnejši je bil letos Matija Lovšin, ki se je vrnil z bronom, kar je velik uspeh. Gre za poglabljanje in širjenje znanja ter za priložnost novih srečevanj in povezovanj med mladimi. Lingvistika v našem šolskem sistemu ni samostojni predmet, vključena je v matematiko. Na olimpijadi je res zbrana mladina, ki bo krojila našo skupno prihodnost. Globalne povezave so velik kapital.«

Boštjan Melinc: »Najboljši trening za olimpijado so stare naloge iz prejšnjih tekmovanj. Zelo pomembno je tudi druženje z mladimi iz vsega sveta. V prostem času smo igrali karte, naučili smo se skoraj trideset različnih iger. Pripravili smo karaoke, peli in plesali smo. Te povezave mladih z vsega sveta so zelo pomembne. Predvsem je pri vsem skupaj najpomembnejše to, da smo dobili priložnost na mednarodnem tekmovanju, tako v tekmovalnem kot v družabnem pomenu. Že to, da se nam je uspelo uvrstiti na tekmovanje je velik uspeh, ne glede na končni izid. Spoznamo tudi, da najboljši s tekmovanja niso nobeni posebneži, takšni so kot vsi ostali.«

Tjaša Valič: »Na jezik je treba gledati kot na sistem, na podatkih, ki jih uspemo razbrati iz znakov, delamo naprej. Naloge pri tekmovanju so sestavljene iz teksta, ki je spisan v eksotičnem jeziku, zraven je slovenski prevod nekaterih stavkov, s pomočjo katerega izluščimo zaporedja, sistemska ponavljanja v besedilu, ki nam pomaga končati nalogo. Težko je v besedah razlagati logična zaporedja, to se preprosto naučiš prepoznavati. V tem si spreten ali pa pač ne. Ta izkušnja iz olimpijade je pomembna za življenje. Ne vem, koliko mi bo pomagala pri iskanju službe, morda. Trenutno o tem ne razmišljam.«

Slovenija, Oddaje
Prejemniki odlikovanj Škofije Koper (photo: Blaž Lapanja) Prejemniki odlikovanj Škofije Koper (photo: Blaž Lapanja)

Silvester Čuk prejel najvišje škofijsko odlikovanje

Koprski škof dr. Jurij Bizjak je dopoldne v prostorih škofijskega ordinariata Koper podelil škofijska odlikovanja - medalje sv. Hieronima. Medalja svetega Hieronima, glavnega zavetnika škofije, je ...

Nataša Ličen in Marko Juhant (photo: Rok Mihevc) Nataša Ličen in Marko Juhant (photo: Rok Mihevc)

Marko Juhant: Ni vseeno, komu najprej postrežemo

V sklopu rednih sobotnih oddaj smo se pogovarjali z Markom Juhantom, specialnim pedagogom. Govorili smo o vzgojnih prijemih ali receptih, ki delujejo in o tistih, ki so bolj prazne obljube. ...

Mag. Andreja Jernejčič (photo:  Lin&Nil, svetovanje in izobraževanje, d.o.o.) Mag. Andreja Jernejčič (photo:  Lin&Nil, svetovanje in izobraževanje, d.o.o.)

Nastop je zame zadetek v polno

Mag. Andreja Jernejčič je z več kot petindvajsetletnimi izkušnjami v komuniciranju, novinarstvu in odnosih z javnostmi, strokovnjakinja za javno nastopanje. Je avtorica sedmih knjig ter dveh ...